Windows 10 Mobile'ın ölüm tarihi belli oldu!

Windows 10 Mobile henüz yayınlanmadı ama Microsoft, ölüm tarihini şimdiden belirledi bile!

  • Onur Seven
Windows 10 Mobile 2018'de ömrünü tamamlayacak

Windows 10 Mobile, Windows Insider'lar için oldukça uzun bir süredir kullanılabilir olmasına rağmen resmi sürüm şu anda sadece Lumia 950 / 950 XL'de bulunuyor. Yeni nesil mobil işletim sistemi henüz tüketici cihazlarıyla buluşamasa da, şimdiden ne zaman "öleceği" belirlenmiş durumda.

Microsoft, Windows 10 Mobile'ın destek ömrünü Ocak 2018'de sona erdirecek. Destek sonu, Microsoft'un güncelleştirme ve güvenlik yamalarını yayınlamayı sonlandırdığı tarih anlamına geliyor. Şirket, yaşam döngüsü 16.11.2015 tarihinde başlayan Windows 10 Mobile'ın yaygın destek bitiş tarihini 09.01.2018 olarak belirledi.

Microsoft, yaşam döngüsünün başlangıç tarihinden itibaren en az 24 ay boyunca işletim sistemi için güvenlik güncelleştirmeleri de dahil olmak üzere kullanılabilir güncelleştirmeler sunacağını ifade ediyor. Şirket, bu güncelleştirmelerin dağıtımının ise cep telefonu operatörü veya telefon üreticilerinin insiyatifinde olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bu üç yıl demek, ki çok az bir süre... androide pek fark atamayacak demek

@04 Aralık 2015 11:39 sanki android'de çok güncelleme veriyor ya? En uzun güncelleme veren nexus bile 2 yıl destek veriyor..

@04 Aralık 2015 11:39 Haberin eksikliğini giderin lütfen. Mesela Windows 10 a şu an redstone gelecek ve bu gibi büyük güncellemeler mobilde de olacak. O süreden sonra desteği biten güncellenmemiş hali oluyor. O gelen güncellemeyle birlikteki hali +2 yıl daha diyerek bu şekilde devam ediyor. Ve Microsoft'un sitesine bakarsanız cihazlara minimum 5 yıl güncelleme garantisi veriyor. Bir de söyleyebilirim ki bu süre rahat 7-8 yıla çıkıyor. Uzun zamandır kullanıyorum bu telefonları.

Demekki Microsoft telefonu alacaksın güncelleme için

tutmayınca ölüm tarihide belli oluyor... windows phone pişmanlıktır...

O tarih gelmeden Windows 10 Mobile'ı lütfedip verirlerse ölüşünü hep beraber göreceğiz. Fakat MS yeni cihazlar satılsın diye 8.1 kullancılarına birkaç ay sonra dağıtmaya başlar.

Arkadaş adamlar daha final sürümünü yayınlamadan ölüm zamanını yayınlıyorlar.hele bi finali yayınla bakalım biz bir görelim sonra öldürürsün

2018 eh bu yoksa Nokia yeni cihazlar ile geri dönecek bu durumda Microsoft hiç kimseyi yüzüstü bırakmayacak demektir zira ms cihaz kullanan kalmayacak Şu an Lumia kullananların%85i Nokia olduğu için almıştır

@04 Aralık 2015 16:12 Nokia ANDROİD üretecek benim CAHİL kardeşim.!!

@04 Aralık 2015 20:26 Cahil olan sensin şu durumda kardeşim. Bundan önce Microsoft isim hakkını bir süreliğine satın almıştı. Sırf Nokia diye bizim insanımız aldı. O süre bu ay doluyor. Bu yüzden şu anda Android cihaz çıkartabilecek diyoruz. Ama bunlar şu anda söylentiden ibaret. Bekleyip göreceğiz.

öyle yapana kadar aynı arayüzde android üretseler daha fazla tutardı sistem

Android gibi senede bir sürüm öldürmesinden iyidir, zaten bir cihazı kimse 3 yıl kullanmaz...

@04 Aralık 2015 16:42 Kim ne kadar kullancağını sana mı soracak kardeşim sanki kendi şirketi gibi savunuyor

Ben "Windows'un mobil platformda ömrü kısa" derken, bana çemkiren MS Fanboyları bu habere ne diyecek acaba? Microsoft'un kendisi açıklamış işte bizzat. 2018'de Windows macerası bitecek. Anlayın artık Android tek lider ve çok uzun bir süre daha böyle kalacak. Windows Phone için uçuk hayaller kuranlar, yok efendim Androidi geçecek diyenler, hayalleriniz, fantazileriniz suya düştü üzgünüm.

@04 Aralık 2015 17:37 Windows 10 Mobile'ın destek süresi bitecek. ios 7 hala güncelleme alıyor mu? Almıyor. Almıyo demek bu platformu sonlandırdığı anlamına mı geliyor? Okuduğunu anlamayan millet olduk arkadaş....

@04 Aralık 2015 17:37 Android tek lider mi? Kardeşim iOS'u unuttun :D. Ayrıca tek lider TUŞLU TELEFONDUR :D

doğmadan öldü.............

Bazı cahiller tam anlamamış. Windows mobile tamamen bitecek sanmışlar. Mesela şuan ios 7 ye destek geliyor mu? Gelmiyor android 4.4 de geliyor mu gelmiyor. Bunun gibi. En azından 4 yıl daha güncelleyecek yani benim için 6 yıl. İos 5 yıl güncelleme veriyyor.

@04 Aralık 2015 23:05 Windows 10'un son Windows işletim sistemi olduğunu, bundan sonra yeni bir Windows sürümü çıkmayacağını bilmeyen sen, asıl cahil sensin. Satya Nadella kendisi açıkladı araştır. Windows 10 son Windows. Windows 11, 12 vs çıkmayacak. Millete cahil diyorsun asıl cahil sensin.

İlgi çekmek için şaşırtıcı başlıklar atmayın lütfen. Bu süre Windows 10 Mobile Threshold 2 sürümünün destek bitiş tarihi. 2016'de çıkacak olan RedStone güncellemesini alınca bu süre uzayacak. Destek süreleri yeterince fazla. Windows 8.1'den Windows 10'a geçişte 4 GB hafızalı cihazların geçememesi gibi bir durum olursa 2018'e kadar destek alacaklar. Diğer kullanıcılar ise güncelleme yapıp destek süresini uzatmış olacaklar.

Zaten sakat doğuyor, ölümü normal :D

haber biraz yalnış galiba.. :D 1- windows 10 mobile birçok telefona açık. sadece 950 serisine değil... 2- telefonlara gelecek açık destek 36 aydır.. :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play