Windows 10 Olduğu Yerde Çakıldı Kaldı!

En yeni istatistiklere göre Windows 10'un kullanım oranı, hiç de Microsoft'un beklediği doğrultuda ilerlemiyor...

  • Cenk Atlı
Windows 10 Olduğu Yerde Çakıldı Kaldı!

Microsoft, en yeni işletim sistemi sürümü Windows 10, benimsenme oranı açısından artık bir duraklama dönemine girmiş gibi görünüyor. Netmarketshare tarafından paylaşılan yeni verilere göre Windows 10 kullananların yüzdesi geçtiğimiz Ekim ayı içinde yalnızca yüzde 0.06'lık bir artışla yüzde 22.59 olarak belirlenmiş durumda.

Daha da dikkat çekici olan şey ise Ağustos ayında Windows 10 kullananların oranı yüzde 22.99'du; ki bu da yazdan bu yana Windows 10 kullanıcılarının oranında yüzde 0.4'lük bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Bu da doğal olarak Windows 10 için sunulan ücretsiz güncellemenin sona erişinin benimsenme oranında zaman içerisinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu düşündürüyor.

Windows 10 Creators Update Bu Yeniliklerle Gelecek!

Netmarketshare'in istatisklerine göre Windows 7, yüzde 48.38'lik bir payla bütün Windows işletim sistemi versiyonları arasında liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Windows 7'nin geçtiğimiz aya göre yüzde 0.11'lik bir artış yaşadığını da ekleyelim.

Masaüstü işletim sistemleri alanında bir diğer önemli analiz firması StatCounter'ın istatistiklerinde de Windows 10'un Ekim ayı için yüzde 22.24'lük bir paya sahip olduğu anlaşılıyor. Aynı istatistiklerde geçtiğimiz ay Windows 10'un yüzde 22.19'luk bir payı vardı, dolayısıyla arada bir artış olsa da bu oldukça sınırlı.

Bütün bu veriler ışığında Windows 10'un benimsenme oranında yaşanan gelişmenin büyük oranda durduğunu en azından şimdilik söylemek mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Netmarketshare a google para veriyor.

@Arda Barış ÖZELMAS yanlış asıl ms para yediriyor negatif yorum kullanımı arttırıyor heralde... 4. millenium faciası satmıyor... beleşken bile çekilir çile değil...

Güncellemelerden kaynaklı no sıkıntı no problem :)

Ben ne kadar bilgisayarım varsa hepsini Windows 10'a yükselttim, iyi mi kötü mü derken, eski sürümleri sanki daha mı iyiydi? Ne olursa olsun bedava sirke baldan tatlıdır. Tartışmaya hiç gerek yok.

@04 Kasım 2016 12:01 Bedava siyanür içirseler onu da alacaksınız yani! Arkadaş nedir bu zihniyetten çektiği dünyanın. Azalarak bitin de kurtulalım.

@04 Kasım 2016 12:01 kardeşim Windows da tiwokır denen eke var baş belası işlemciyi devamlı kullanıyor beş para etmez Windows 10

Windows 10'un kullanım oranı düşmüş. Buna inanamıyorum :(

Vallaha ben yılların(12 sene) Linux kullanıcısıyım, ben bile(daha yeni) geçtim. Ha bir Linux dağıtımı kadar olamaz ama adamlar bu sefer yapmışlar. Geç(e)meyenler'in sistem özellikleri düşük olabilir.

@04 Kasım 2016 12:11 Şaka yaptım burada:) Linux'tan vazgeçtiğim filan yok. Dile kolay 12 sene ömür verdim, Allah nice 12 yıllar versinde ömrüm boyunca kullanmak bana nasip olsun.

Kardeş hileyle hurdayla insanları Windows 10'a gerçirirsen böyle olur.

Win 7 iyidir.Güncelleme yapacağım diye kotayı bitiriyor Win 10.

eee bu kadar kararsz bir windows 10 yaparsanız geri dönüşler kaçınılmazdır..

Linux gibi alternatif işletim sistemleri atağa geçmeli ve daha kullanışlı olmalıdır. Kurtarın biz kullanıcıları bu firmadan.

Windows 7 şu ana kadar çıkmış en iyi Windows sürümü

Neden acaba!? Acaba, MS'nin Windows'taki hataları olduğu gibi piyasaya sürdüğünden ve diski %100 kullandığından olabilir mi acaba!?

En iyi win 8.1 kim ne dese desin

Windowsu kurdun ya masa üstünde bilgisayarım simgesini görmem lazım başlata tıkladın ya öyle şekerleme gibi açılmaması lazım böyle işe yarar şeyler açılması çalıştır gibi denetim masasına girmek için binbir takla atmamam lazım. öyle bulut mulut saçmalıklarının bütünleşik olarak gelmemesi lazım sen kimsinki benim verilerimi sen saklayacaksın? 2tb harddisk kaç kuruşki bir dosya indiriyorsun ya öyle kariıdan yüklemeler bilmem ne böyle yerlere kaydetmeyecek d sürücüsüne kaydetsin

windows 10 da başlata sağ tıklarsanız envayi çeşit menüsü var

Pc platformunda işletim sistemi alanında bir boşluk oluştu ve bu boşluğu artık microsoft dolduramıyor. Google'ın desteğiyle çıkacak bir linux sürümü artık kaçınılmaz oldu.

Windows 10 şu ana kadar en beğendiğim işletim sistemi. Üste para verseniz bir daha win7 ye geçmem.

Sen de yorum yaz