Windows 10, Rakiplerini Ezdi; Windows 7 Düştü

Yeni gelen veriler, Windows 10'un artık durdurulamaz bir ivme kazandığını gözler önüne seriyor. Ama Windows 7 için işler pek de iyi değil!

Windows 10, Rakiplerini Ezdi; Windows 7 Düştü

Windows 10, önde gelen iki istatistik firmasının verilerine göre bir kilometre taşını daha geride bıraktı. İşletim sistemi, iki firmanın da verilerine göre şu an yüzde 50 pazar payını aşmış durumda.

Net Applications'ın temmuz verileri, işletim sisteminin yüzde 48,66 pazar payına sahip olduğunu söylemişti. Ağustos itibariyle bu oran, 2 puan yükselerek yüzde 50,99'a ulaşmış bulunuyor. Rakip firma StatCounter ise Windows 10'un eylül 2018'de yüzde 50'yi geçtiğini söylemişti. En son StatCounter raporuna göre Windows 10, yüzde 59,82 pazar payına ulaşmış durumda.

Yani hangi istatistiğe bakarsanız bakın, Windows 10, PC'lerin yarısından fazlasına girmiş bulunuyor.

Windows 10'un kullanıcılarının kaynağı olan Windows 7'ye bakarsak, işletim sistemi Net Applications'a göre ağustosta yüzde 30,34'e geriledi. StatCounter ise Windows 7'nin pazar payının yüzde 30,92 olduğunu söylüyor.

Destek süresinin sonuna oldukça yaklaşan Windows 7'nin hızla kullanıcı kaybetmesi şaşırtıcı değil. Ancak işletim sisteminin halen yüzde 30 seviyesinde olması, aynı zamanda düşündürücü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Windows 10'un rakibi mi var, Chip? MS tekeldir. Windows'un rakibi bir başka Windows'tur ama bu değişecek diye düşünüyorum. İlk işimiz Linux'un hybrid kernel ve microkernel versiyonlarını oluşturmaktır...

Neden düşündürücü %30 olması windows 10 asla ve asla bir xp veya 7 olamayacak evet kullanacağız ona geçiş yapacağız win7 gittiği yere kadar gidecek.bu kadar sorunlu bir sistem ve saçma sapan bir güncelleme politikası olduğu sürece bu iş böyle devam edecek.her yeni çıkan sistem iyi diye yıllardır bir masal anlatılır durur sonuç son kullanıcı da biter ve bitiyor da.

MS paarlama ekibinden virl yazı daha...

zoraki sistem değişikliği.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play