Windows 10 sayesinde 2 GPU bir araya geldi!

İki farklı üreticinin grafik kartı tek bir sistemde teste girdi, ortaya etkileyici bir hız çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 sayesinde 2 GPU bir araya geldi!

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 ve DirectX 12, Radeon R9 Fury X ve Nvidia GTX 980 Ti ekran kartlarını içeren bir sistemde test edildi. DirectX 12 sayesinde bir araya gelebilen kartların verdiği sonuç etkileyici oldu.

İki farklı üreticinin ekran kartını aynı anda çalıştırmak, bugüne kadar yalnızca bir rüyaydı. Windows 10'la gelen DirectX 12 ise bu rüyayı gerçeğe dönüştürüyor. İki ekran kartı birbirini tamamladığından hız testlerinden çıkan sonuçlar, iki Radeon veya iki Nvidia GPU'yla alınanlardan daha iyi.

Anantech.com'un "Ashes of the Singularity" adlı oyunla yaptığı testler, 2.560x1.440 çözünürlüğünde gerçekleştirildi. Radeon R9 Fury X ve Nvidia GTX 980 Ti kombinasyonu, tek Fury X'ten yüzde 75,2 daha iyi sonuç verirken GTX 980 Ti'den yüzde 64,4 daha iyi sonuç verdi. Test, farklı üreticilerin kartlarını aynı anda kullanmanın daha yüksek performans sağladığını da gösterdi. Ancak bu durumun daha yüksek çözünürlüklerde devam edip etmediği bilinmiyor. Sitenin sonuçlarına göre Radeon HD 7970 ve Nvidia GTX 680 ikilisi, fps'yi neredeyse ikiye katladı. Detaylı test sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Anandtech.com

DirectX 12 iki farklı üreticinin ekran kartını kullanmayı mümkün hale getirse de, gerçek zamanlı strateji oyunu Ashes of the Singularity'nin aslında bir DirectX 12 demosu olduğunu ve bu işlevi özellikle desteklediğini söyleyelim. Ekran kartı üreticilerinin yeni işleve çok büyük bir ilgi göstermesi beklenmese de, çoklu-GPU sayesinde yepyeni bir piyasanın oluşmasına şahit olabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bir Linux sever olarak Microsoft'a en azından bu konuda helal olsun diyorum.

@01 Kasım 2015 11:36 linux la cs:go da 180fps alırken win 7 de 250 fps alıyorum aynı sistemde dx candır.

@01 Kasım 2015 13:21 Windows'un DirectX i icin yazilmis olan bir uygulamayi emulasyonla %70 hizla calistirabilmesi muhtis bir basari aslinda, senin anladiginin aksine. Oyun zaten Windows icin yazilmis, sen onu baska bir sistemde calistirabildiklerine dua edecegine sonucu begenmiyorsun. OpenGL olarak yazilip iki sistemde de piyasaya cikmis bir oyun uretseydi firmalar aradaki hiz farkinin tam ters oldugunu rahatlikla gorebilirdin. :D

@01 Kasım 2015 11:36 OpenGL de gelişebilse keşke

dx12 faydaları umarım oyun geliştiriciler dx12 ye tam gaz yüklenirler. bu sayade forumlardaki ati nvidia kavgasıda biter iki üreticinin teknolojilerinden de faydalanırız ati fe fizik te gelmiş oldu ati nvidia +fizik 3dvision gs. free s. cs vs tek sistemde tek pafalı kart alacağımıza 2 farklı kart alır keyfimize bakarız yada ati cf. + nvidia sli tek sistemde gaza geldim.

Oyun bilgisayarı severler için iyi bi haber, biz Playstation kullanıcıları için pek bir şey değişmiyor :)) Ancak bu konuda helal olsun Microsoft'a adamlar Windows 10 işini ciddiye almaya başlayınca neler yapılabildiğini gösteriyorlar.

bu demek oluyorki xb1 ı dx12 kurtarabilecek.

İki farklı marka ekran kartı alıp ikisinin de kendine has özelliklerini kullanmak tüketici için çok avantajlı olur bence. Örneğin eğer iki ekran kartı da bilgisayarınızda takılıysa bir oyunun amd veya nvidia ya özel olarak çıkması sizi bağlamaz.

Sen de yorum yaz