Windows 10 Yeni Yapısı, Oyun Modu İle Birlikte Geliyor

Creators Update ile birlikte sunulacak olan bir özellik daha, yeni Insider yapısında ortaya çıktı!

Windows 10'a Oyun Modu geliyor!

Windows 10 Creators Update'i beklerken Microsoft, Insider Preview sürümlerinin içine yeni sürprizler eklemeye devam ediyor. Yakın zamanda Yapı 15002'de Dynamic Lock'u gördük, ve şimdi de Windows 10'un beklenen Oyun Modu Yapı 15007'de kendini gösterdi.

Windows 10'un Oyun Modu, oyun performansınızı en üst düzeye çıkarmak için bilgisayarınızı kaynaklarına öncelik tanıyor. Bilgisayarlar bunu zaten belli bir ölçüde yapıyor ama her oyuna girdiğinizde Windows'u manuel olarak optimize etmek oldukça zahmetli bir iş.

Oyun Modu fikri aslında çok yeni bir konsept değil, bazı oyun programları ve anti-virüs yazılımları zaten oyun moduna sahiptiler. Ancak işletim sisteminin içinde bir oyun modu olması en büyük performans arttırıcı olacaktır. Yakın zamanda yayınlanan Windows 10 yapı 15002'de bulunan "uygulama kökleyicisi" fonksiyonu, benzer bir numarayı oyun olmayan uygulamaları hızlandırıyordu.

Xbox şefi Mike Ybarra'ya göre, şu an Windows 10'un Oyun Modu pek bir işlev görmüyor: "Insider'lar, Oyun Modu'nun görsel özelliklerini bu hafta görmeye başlayacak ve yakın gelecekte Oyun Modu tamamen çalışır hale gelecek. Oyun Modu için vizyonumuz Windows 10'un performansını bilgisayar oyunları için arttırmak. Bu Windows için oldukça büyük bir güncelleme olacak. Insider'ların bu özelliğe el atmalarını ve test etmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz ve Oyun Modu'nun nasıl çalıştığını ve ne olduğu ile ilgili de paylaşacak daha çok şeyimiz var, bu yüzden bizi takip etmeye devam edin"

Yapı 15006, Microsoft'un söz verdiği oyun yayınlama özelliğini de taşıyor.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Windows'ların sadece bir Game Mode'a değil, aynı zamanda bir Turbo Mode'a da ihtiyacı var. Bizler zaten kendi reg dosyalarımız ve çeşitli ayarlarımızla Windows'ları turbo olarak kullanıyoruz ama diğer kullanıcılar için de birşeyler düşünülebilir...

Burdan anlaşılıyor ki görünenden daha fazla uygulama arka planda ram,gpu ve cpu yu tüketiyor. Bunu da en iyi bilen tabii ki microsoft. Bence çok yerinde ve gerekli bir uygulama.

Düşük sistemlerde faydası olur sadece. 1 fps artarsa ne mutlu dolan rami boşaltacak. Zaten piyasada bu tür programlar var ne kadar faydalı olduğu muallak.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir