Windows 10'a Store Dışı Uygulamaları Engelleme İşlevi!

Windows 10'un yeni önizleme yapısı, isteğe bağlı olmasına rağmen tartışmaya neden olan bir işlevle geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Store Dışı Uygulamaları Engelleme İşlevi Yolda!
Geçen günlerde Windows 10 Cloud'dan alınan bir görüntü

Yeni bir bilgiye göre Microsoft, beklenen Windows 10 Creators Update güncellemesinin içerisine masaüstü uygulamalarını yüklemeyi engellemeye yönelik bir işlev ekliyor.

MSPoweruser web sitesine göre Windows Insider önizleme yapılarının en sonuncusu, Windows Store dışından yapılacak yüklemeleri engellemeye yönelik seçenekler sunuyor. Yani bu seçenek etkin hale getirildiğinde, web sitelerinden program indirip kurma yolu kapanıyor. Ancak bu seçenek varsayılan olarak kapalı konumda bulunuyor, dolayısıyla Store dışından uygulama yüklenmeniz varsayılan olarak engellenmiyor.

Yeni işlev, örneğin kaynağı belirsiz uygulamaların yüklenmesini istemediğiniz bir aile PC'sinde işe yarayabilir. Bununla birlikte işlev, isteğe bağlı olmasına rağmen şimdiden tepki çekmeye başlamış durumda. Epic Games kurucu ortağı Tim Sweeney, oyunların Windows Store üzerinden yüklenmesi yaklaşımını daha önce de eleştirmişti. Sweeney bu son değişiklikleri Twitter'daki paylaşımında "rekabet karşıtı" ve "kullanıcı karşıtı" olarak değerlendirdi.

Microsoft'un Store uygulamaları dışındaki programları engelleyen Windows 10 Cloud adlı bir Windows 10 sürümü üzerinde çalıştığını da biliyoruz. Bu sürüm henüz resmi olarak tanıtılmasa da sızan ekran görüntüleri, normal Windows 10'dan farklı görünmediğini bize göstermişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Install Anyway" olduktan sonra sorun yok...

Sadece Windows 10 Cloud' da olacak zaten diğer 10 sürümlerinde olursa kendi yaptığı programı bile storeye yükleyerek oradan sistemine yüklemesi saçmalıktan öteye gitmeyeceği gibi Microsoft' un imajını zedeleyerek Windows 10 kullanıcılarının düşmesine sebebiyet verebilir.

bu kadar yaygara kopartacaklarına olur olmaz MACOS firmasına bu rüzgarı yapsalar ya yiyorsa. mac firması babasının hayrına bu kadar stabil ve güvenli değil. mac firmasında anti virüs derdi yok çünkü bütün her şey mağazadan ediniliyor ayrıca bütün uygulamalar yazılımlar firma tarafından test edilip onaylandıktan sonra eklenmekte. Microsoft' unda yapmak istediği tam olarak bu daha güvenli ve çok aza indirgenmiş risk olasılığı. bana göre tepki gösterilmemesi gereken bir durum .

SmartScreen olayından farkı ne? Aynı işlevi biraz daha geliştirmiş. Bence güvenlik için atılmış güzel bir adım. Bir mağaza sistemi iyi gelebilir Windows'a bence.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play