Windows 10'da Hala Yaşayan 4 Çok Eski İşlev!

Artık kimsenin kullanmadığını düşüneceğiniz bu işlevler, Windows 10'da hala var! İşte 4 çok eski işlev ve yaşamasının nedeni...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'da Hala Yaşayan 4 Çok Eski İşlev!

Windows 10'un içerisinde sakladığı "antik" işlevlerin birden fazla olduğunu söylesek, inanır mıydınız? Faks gönderme gibi bu çok eski işlevleri artık kimsenin kullanmadığını düşünebilirsiniz ancak Microsoft, bu araçları hala Windows'a dahil ediyor.

İşte Windows'ta halen yaşamını sürdüren çok eski araçlar ve Microsoft'un onları yaşatmasının nedeni.

1. Internet Explorer

Edge, Windows'un varsayılan tarayıcısı ancak neredeyse herkesin en sevmediği web tarayıcısı Internet Explorer, Windows 10'da hala yerini koruyor. Microsoft'un IE'yi kaldırmama nedeni ise birçok şirketin hala sadece IE ile çalışan antika uygulamalar kullanmaları.

2. Denetim Masası

Uzman kullanıcıların birçok ayara ulaşabildiği Denetim Masası, Microsoft'un ondan kurtulmak istemesine rağmen henüz kaldırılmış değil. Bunun nedeni ise Microsoft'un henüz tüm ayarları modern arayüze taşımamış olması. Dahası Eylem Görüntüleyicisi, Aygıt Yöneticisi gibi araçlar modern arayüze belki de hiç taşınmayacaklar.

3. Çevirmeli Ağ

Çoğumuz internete ilk kez çevirmeli ağ üzerinden bağlandık. Ama klasik modem sesini hatırlamıyorsanız, muhtemelen internete çevirmeli ağ üzerinden bağlanmamışsınız demektir. Peki Microsoft neden hala bu özelliği saklıyor?

Hala çevirmeli ağı kullanan çok sayıda kullanıcı var. AOL'de yaklaşık iki milyon kişinin hala internete çevirmeli ağ üzerinden bağlandığını biliyor muydunuz?

4. Komut Satırı

Komut satırı birçok Windows kullanıcısı için ne işe yaradığı kolay anlaşılmayan korkunç, siyah bir kutu. Peki bu kutunun Windows 10'da hala ne işi var?

Komut satırı, Windows'un temel bir parçası ve Microsoft'un da belirttiği üzere milyonlarca firma, geliştirici ve IT profesyoneli tarafından kullanılıyor. Hatta Microsoft'un kendisi bile Windows'u test eden otomatik Cmd script'lerini kullanıyor. Kısacası komut satırının kaldırılmasını beklemeyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

komut satırı dediğiniz işlevin adı aslında konsol ve konsol barındırmayan bir işletim sistemi neredeyse yok , Linux , Unix , MacOsX , Windows . Bundan gereksiz eski bir işlev olarak bahsedilmesi yersiz olmuş.

cmd nin yerini alabilecek başka bir uygulama daha çıkmadı

komuıt satırı veya CMD olmazsa olmazzzz

Cmd candır ya örneğin, ipconfig/release ve renew yapıp hemen wifi yeni ip aldırmak yerine yok babam git ağ merkezini aç ordan bağdaştırıcı özelliklerine gir devre dışı bırak yeniden aktifleştir ölme eşeğim yaz gelsin. CMD CANDIR CAN!

Sen de yorum yaz