Windows 10'u Yükledikten Sonra Bunları Yapın!

Windows 10'u yükledikten sonra arkanızı yaslanmadan önce epey işiniz var. İşte ilk yapmak isteyeceğiniz şeyler...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'u Yükledikten Sonra Bunları Yapın!

Windows 10'u sisteminize yükledikten sonra her şey bitmiyor: İşletim sistemini kendinize uygun bir hale getirmek için biraz uğraşmanız gerekiyor. Aşağıda yeni bir Windows 10 kurulumunun ardından minimum olarak yapmak isteyeceğiniz şeyleri sıraladık. Elbette adımların bazılarını atlayabilirsiniz, ancak en iyi deneyim için hepsine kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

1. Windows 10'u Güncelleyin

En istemediğiniz zamanda karşınıza çıkabilen Windows Update'i sevmemek için birçok nedeniniz var. Creators Update ve Fall Creators Update'te yaşanan sorunlar ise sizi güncellemelerden iyice korkutmuş olabilir. Ancak sisteminizi güncel tutmanız, hata ve güvenlik onarımları açısından çok önemli.

Windows Update'e Başlat menüsünü açıp "güncelleştir" yazarak ulaşabilirsiniz.

2. En Son Sürücüleri Yükleyin

Sürücüleri güncel tutmayı önemli kılan iki sebebi var: Tüm donanım özelliklerine ulaşabilmek ve donanımın optimal performansta çalışmasını sağlamak.

3. Gerekli Yazılımları Yükleyin

Güvenlik yazılımları: Windows Defender hiç yoktan iyi olsa da, bir antivirüs yükleyerek daha iyi bir koruma sağlayabilirsiniz. Antivirüse ek olarak Malwarebytes'ın ücretsiz sürümünü yükleyip, sisteminizi haftada bir taramanızı öneriyoruz.

Web yazılımları: Microsoft Edge kötü bir web tarayıcısı değil ancak sahip olduğu bazı sorunlar nedeniyle günlük olarak kullanmanızı önermiyoruz. Bunun yerine yeni Firefox Quantum'u deneyebilirsiniz. Firefox'u sevmiyorsanız, Opera'yı deneyebilirsiniz. Son olarak Chrome da güçlü bir seçenek ancak Chrome'un da bazı sorunları var.

Medya yazılımları: Spotify ve Netflix'ten memnunsanız hiçbir şey yüklemenize gerek yok. Ancak müzik ve videoları indirmeyi tercih ediyorsanız, ücretsiz VLC Player'ı yenen yok. Müzik çalıcı olarak ise foobar2000 hala yeterince iyi.

Verimlilik yazılımları: Hangi programların sizi daha verimli yapacağını en iyi siz biliyorsunuz. Eposta istemcisi, ofis yazılımı, not uygulamaları, bulut depolama ve eşitleme, PDF okuyucu, arşiv açma, sistem arama yazılımları, yüklemek isteyebileceğiniz programlar arasında.

4. Varsayılan Ayarları Değiştirin

Windows 10'u yükledikten sonra Başlat menüsüne "varsayılan" yazarak varsayılan uygulamaları kendi tercihlerinize göre değiştirin. Bunun ardından Görev Yöneticisi'ni açıp Başlangıç sekmesine tıklayarak gereksiz başlangıç öğelerini başlangıçtan kaldırın.

Windows 10'un güç ayarları, gizlilik ayarları ve yedekleme ayarları, bakmak isteyeceğiniz diğer önemli ayarlar arasında bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Windows 10'un sistem imajı oluşturma aracı hata veriyordu ve kullanamıyordum. Parantez içinde de Windows 7 yazmışlar. Bu yüzden üzerine düşmedim. Bugün tekrar bir araştırayım dedim. Olay günlüklerini inceledim ve bu aracın İş İstasyonu Servisi ile bağlantılı olduğunu gördüm. Bu servis de bende kapalıdır. Açtım ve imaj oluşturma çalıştı ama günlüğe CAPI2 513 hatası kaydedildi. sc sdshow mslldp komutuyla sorunu çözmeye çalışıyorum ama erişim engellendi hattası alıyorum. Bakalım çözebilecek miyim..

Çözdüm: sc sdset mslldp D:(D;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;BG)(A;;CCDCLCSWRPWPDTLOCRSDRCWDWO;;;SY)(A;;CCDCLCSWRPDTLOCRSDRCWDWO;;;BA)(A;;CCLCSWRPWPDTLOCRRC;;;SO)(A;;LCRPWP;;;S-1-5-80-3141615172-2057878085-1754447212-2405740020-3916490453)(A;;CCLCSWLOCRRC;;;SU) [SC] SetServiceObjectSecurity SUCCESS Last Updated: Oct 18, 2017

Oyuna meraklı millet olduğumuzdan windowstan bir türlü vaz geçemiyoruz, vaz gdçemediğimiz gibi uyumsuzkuklarına çare arayıp aslında çeşitli yamalalarla oyunlara uyumlu hale getirmeye çalışanlarıda görüyüruz, bir bilişimcinin microsoft ürünü ile ne işi olabilir ki? windows ile olsa olsa teknik servisler ilgili olabilir, o da para arızalara müdahale ederek format atarak para kazandıkları için.. blişimcimisin kardeş? kur linux kurtul windowstan, tabi oyun değil iş insanıysan :)

win10 tek başına kullanmayın dual bot başka os kuru olsun win 10 ne yapacağı belli olmaz beta gibi bir şey her an her şey olabilir.

aklı başında olan kimse 10 ( 4. millenium faciasını ) yüklemez...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play