Windows 7 ve 8'e Microsoft'tan Kötü Haber!

Microsoft, Windows 7 ve 8'in Intel veya AMD'nin en son işlemcilerini desteklemeyeceğini söylemişti. Bunun ne anlama geldiği ortaya çıktı.

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7 ve 8'e Kötü Haber!

Microsoft geçen sene Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcilerinin sadece Windows 10'a özel olacağını açıkladığında, Windows 7 ve Windows 8 kullananların aklına şu soru takıldı: Bu işlemcilerin bulunduğu PC'ye Windows 7 veya 8 yükleyince ne olacak?

Bu sorunun cevabı artık belli: Windows 7 ve 8, Intel ve AMD'nin en yeni yongalarında güncelleme almayacaklar. Böylece Windows 10'a yükseltene kadar işletim sistemi güncellemelerini almanız mümkün olmayacak. Bu durumda Microsoft'a göre aşağıdaki hata mesajlarından biri karşınıza çıkacak:

- "Desteklenmeyen donanım: PC'niz, Windows'un bu sürümünde desteklenmeyen bir işlemci kullanıyor ve güncellemeleri almayacaksınız."

- "Windows yeni güncellemeleri arayamadı.
Bilgisayarınız için yeni güncellemeleri kontrol ederken bir hata oluştu. Bulunan hata(lar): Kod 80240037 Windows Update bilinmeyen bir hataya rastladı."

Microsoft'a göre "bu hataların nedeni, yeni nesil işlemcilerin destek için Windows'un en son sürümüne ihtiyaç duyması". Microsoft'un daha önce de açıkladığı üzere bu işlemci nesilleri arasında 7. nesil Intel Core işlemciler, AMD'nin Bristol Ridge ve Ryzen işlemcileri, Qualcomm 8996 bulunuyor. Firmaya göre bu işlemcileri sadece Windows 10 destekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İyice milletin belini bükün. Daha 2 ay önce sky lake intel işlemci alan ve 1500 TL para veren adama güncelleme veremeyeceğim diyorsun ? 2. nesil önceki sadece düşük donanım işlemcilerine veremeyeceğini söyle neyse ama çok yüksek hızlarda işlem yapabilenlere karşı bu tavır kapitalizmin en büyük silahı aslında.

@17 Mart 2017 19:10 yanlış anlamışsın. En son çıkan işlemciler, nispeten eski olam win7 ve win8 de desteklenmeyecek. Eğer bu işlemcilerin olduğu pc ye 7 ya da 8 kurarsan update alamayacaksın. Burda amaç şu, işlemciler sıcağı sıcağına çıkmışken win10 u millete zorla dayatalım. Yoksa geçen yıllarda çıkmış işlemciler güncellemeleri alacak ?? eski ise sorun yok, yeni ise zorla win10

@17 Mart 2017 19:10 İşte tam da dediğin sebeplerden ötürü Linux kullanılmalı.

@17 Mart 2017 19:10 Daha çok reklam göstermek için windows 10'a yükseltmeyi zorunlu kılıyorlar! Lisansı olana tamamen ücretsiz yükseltin o zaman değil mi?

@18 Mart 2017 10:02 Linux kullanarak kendime işkence çektireceğime hiç güncellemem, eski sistemimle mutlu mesut yaşarım.

linux kullanmak gerek zaten

ben güncellemiyorum hiç sıkıntı yok

o işlemciler alınacak seviyeye inene kadar umarım microsoft batar.

Maksat Windows 10 un kullanıcı sayısını artırmak intel, amd ve Microsoftun anlaşması sadece.

Parsus a Geçiş Yapılmalı

Win 10 kullanacağıma linux a geçerim. Adam kendi paramızla aldığımız donanımda neyi kullanacağımızı söylüyor. E bende siktir git derim. Şimdiden linux kullanmaya başladım yavaş yavaş. Ki ben win7 yi orijinal satın almış bir adamım, madem kullanamayacağım o halde paramı geri ver Microsoft. Bugün win 7 veya 8 e bunu yapan, yarın win 10 da neler yapmaz. Pislik kapitalist Microsoft, android ile iOS çok güzel yapıyor sana.

@18 Mart 2017 12:00 7yi değiştirmenize gerek yok. Şimdilik yeni çıkan bir kaç oyunda da en iyi grafikleri görmek gibi bir takıntınız yoksa 10 size pek de bir şey katmıyor. 7yi de satın aldığınız için istediğiniz kadar kullanabilirisniz. Sağlam güvenlik duvarı olan bir antivirüs kullanın yeter. Varsın güncellemesin, zaten güncellese de çok bir katkısı yok.

son derece yerinde bir karar herkes windows 10a geçsin.

bi işlemciye o kadar para verip yükseltmeyi göze alıyorsun, bi Windows 10'a geçmek mi bu kadar zor geliyor. anlamıyorum. Ben olsam yeni işlemcileri eski işletim sistemleriyle hiç çalıştırmazdım, ne güncellemesi. telefonlara bile eski modellere, yeni versiyon android, ios yüklenmiyor. Son model araba aldığında , çıkma eski model lastik mi takıyorsun.

Sen de yorum yaz