Windows 7'ye DirectX 11.1 gelmeyecek

Windows 8'de bulunan ve oyunları çok yakından ilgilendiren bu yenilik, Windows 7'ye gelmeyecek gibi!

  • Zeynel A. Öztürk
DirectX 11.1 Windows 7'ye gelmeyecek

Windows 8'de bulunan yeniliklerden bir tanesi de DirectX 11.1. Microsoft'un 3 boyutlu grafik API'sının son sürümünün en önemli farkı ise stereoskopik 3D desteğini içinde barındırması.

Ancak görünüşe bakılırsa DirectX 11.1, Microsoft'un şu an en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7'ye gelmeyecek. Microsoft Answers forumunda bir soruya cevap veren Microsoft çalışanı Daniel Moth, şunları söylüyor: "DirectX 11.1, Windows 8'in bir parçası; aynı DirectX 11'in Windows 7'nin bir parçası olması gibi. Direct X 11 Vista için de sunulmuştu... ancak şu an DirectX 11.1'i Windows 7 için sunma planı yok."

DirectX 11.1 için geliştirilen oyunlar ve uygulamalar, herhangi bir ek desteğe ihtiyaç olmaksızın stereoskopik 3D'yi destekliyorlar. DirectX 11.1 yokken bu destek sadece 3D Vision yazılımına sahip Nvidia GeForce veya HD3D teknolojisine sahip AMD Radeon gibi belirli ekran kartlarıyla sağlanabiliyor. DirectX 11'deki diğer yenilikler için Microsoft'un bu sayfasına göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Microsoft para almak için her şeyi yapıyor ama eli boş kalıcak.Direcxtinide al git diye bir laf vardır ...

İşleri güçleri milleti kandırmak Vista çıktı DX10 dediler WİN7 çıktı DX11 dediler şimdide WİN8 DX11.1 Peki bu üç işletim sistemi piyasaya çıktığından beri DX10 ve üzerini adam gibi destekleyen kaç oyun çıktı? Zamanında tonla para verip DX11 destekli kart aldık toplasan 1-2 tane DX11 oyun anca oynadım. Sürekli yeni DX modeli çıkaracaklarına yapımcı firmalarla anlaşıp pc teknolojilerinden faydalanacak oyunlar için anlaşsalar daha iyi olur. Tabi buda microsofta kısa vadeli kar sağlamayacağı için bunula uğraşmak istemezler. Onun yerine yeni windows 9-10-11.... çıkartır parama bakarım derler.

@12 Kas 2012 16:55 1-2 tane mi son 1yılda 10-15tane directx 11 isteyen oyun oynadım directx 9 olarak piyasaya çıkıp sonradan 11 yaması gelen oyunlar var

@12 Kas 2012 20:00 Saysana su 15 tane DirectX 11 oyunu nu? Senin DX11 sandiklarin unreal motoruna yapilmis AA patchleri. Kac oyunda Tesellation gordun?

@12 Kas 2012 20:00 not: directx 9 ile daha performanslı çalışıyorlar. hatta bazı yavaşlamaların çözümünü directx 9 sürümüne geçmekte buluyoruz..

böyle devam ederse oyun yapımcıları linux un open gl e bir el atmaları gerekir. Olmadı mac alınacak DX diye bir şey yok.

microsoft masaüstü piyasasında tekel olduğu sürece normal şeyler bunlar. ek olarak bir linux dağıtımı yükleyip (ubuntu) ona alışmaya başlayın derim. linux çok karışık yaa diyenler windows 8 e nasıl alışacaksınız :D

@12 Kas 2012 21:15 Bırakın bu Linux farkındalığı ayaklarını ya. Linux bedava ama ona rağme Türkiye'de bile diğerleri daha çok kullanılıyor. Demek ki daha iyi. Çok bariz.

@12 Kas 2012 23:06 Türkiye'de bile derken ? Türkiye 'de windows'un çok kullanılması çok açık bir durum bence çünkü birçok kişinin windows alternatiflerinden haberi bile yok. Ayrıca çok kullanılıyor olması daha iyi olduğunu göstermez.

Klasik Microsoft hareketi:bu filan filan özellik sadece windows filan sürümünde olacak. Oldu canım millet te sıraya girmiş yeni işletim sistemini kullanmak için can atıyor. Bu oyunlar artık kullanıcılara sökmez. Windows 7'ile gayet mutlu işime devam ediyorum. Yahu bu nasıl bir aç gözlülük: her dört senede bir yeni işletim sistemi mi çıkar? Servis Packlerle mevcut platformu uçurmaya bakacağı yerde, yok tiles yok files, sadece makyajlanmış yeni bir windows çıkıyor karşımıza...

zaten 3d olduğu zaman fazla işlem gücü gerekiyor=fazla para=iyi parçalar paran varsa win8 de alırsın, 3d oyun da oynarsın.

bakın çok kısa bir süre sonra win 8 e dx 12 çıkaracaklar demedi demeğin çünkü kimse 11.1 için ekran kartı değistirmez. aynı olay daha öncede dx 10.1 için olmuştu

@13 Kas 2012 13:34 Hayır. Bence Windows ? (yeni işletim sisteminin adı ne olacaksa artık) DirectX 12'ye destek verecek. Adam Windows 7'den bahsediyorken, sen ise konuyu Windows 8'e kaydırıyorsun. Belki de hiç DirectX 12 gelmeyecek. Belki de OpenGL gelişecek ve DirectX'in yerini alacak. Bunu kimse kesin olarak bilemez.

benim konuyu kaydırdığım yok sadece dx 11.1 in microsoftun daha öncede yaptığı dx 10.1 hilesi olduğunu söylüyorum. aynı olayı şimdide yapıyolar bu sadece oyuncuların aklını çelip win 8 aldırma tekniği dx 10.1 çıktığındada sadece bi satalker clear sky destekliyodu başka oyundada kullanılmadı zaten hemen dx 11 çıkarttı microsoft . opengl gelince o dediğin açık kaynak kodlu bi yapımdır. oyüzden microsoft hiç bir zaman open gl desteklemez. dx ise tamamen microsoftundur bu yüzden bunu bir silah olarak kullanır zaten opengl destekleyen aaa kalite hangi oyun var allah için bi göster.

Windows XP de directx 10 ve dirctx 11 çalışmıyor. eskittiler Windows Xp ' yi de sıra Windows 7 de galiba.

Windows XP de directx 10 ve dirctx 11 çalışmıyor. eskittiler Windows Xp ' yi de sıra Windows 7 de galiba.

Sen de yorum yaz