Windows 7: Yeni grafik efektleriyle dolu

Microsoft bir sonraki Windows sürümünün grafiksel arayüz çalışmalarını gündeme taşımaya başladı...

Windows 7: Yeni grafik efektleriyle dolu arayüz
Windows 7: Grafiksel arayüz için yeni efektler.

Vista halefi Windows 7, ciddi anlamda iyileştirilmiş grafik efektleri ile karşımıza çıkabilir. Bu iddianın gerekçesi ise Microsoft'un Professional Developer Conference (PDC2008) etkinliğindeki içeriğin duyurulması oluyor. Haberin kaynağı AeroXperience-Blog.

"Graphics Advances" adındaki konu Windows grafik arayüzündeki gelişmeleri baz alıyor. Gelecekte uygulamalar güncel grafik yongaları ve monitörlerin yetilerini daha iyi kullanabilecek. Windows 7, daha hızlı 2D ve 3D işleme ile bir zamanlar Windows Longhorn (Vista) için planlananları gösteren videodaki gibi (aşağıda) grafik efektlerini mümkün kılabilir.

Windows 7 hakkındaki diğer başlıklar ise uygulamaların laptop pil sürelerinden nasıl yüzde 30 daha fazla yararlanabileceğini veya çoklu-dokunmatik fonksiyonların nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.

Professional Developer Conference etkinliği 27 - 30 Ekim tarihleri arasında Los Angeles'ta gerçekleşecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

linux compiz gorsel efektlerini Taklit etsinler belki bir şey yapabilirler

beryl compiz kelimeleri birsey ifade edebilir kimileri icin belkide

vista , win7 nin yontulmamış halidir. win7 nin yontulmadan vista olarak sunulmasının sebebi sürücü - program vs sorunların win7 çıkana kadar çözülmesi , win7 vista tabanı üzerine kurulmuştur microsoftun zekası, vistayı yem olarak kullanıyorlar asıl hazırlık sürecini firmalar tamamlamış oluyor , win7 çıkınca, vistada ne çalışıyorsa , win7 de sorunsuz çalışacak.sürücü program sorun çıkmayacak.

Ee, dokunmatik olunca biz LCD ekrana nasıl rahatça dokuncaz ki dokunmayı nasıl algılacak?

Ne yazık ki dediğin gibi değil. Yani Win 7 ye hazırlık kapsamında olmayacak Vista. Nedeni ise Windows Vienne nın (win7 nin) kernel yapısı yetkilileri tarafından "quantum kernel" gibi tuhaf bir sistem ile değiştirilmesi olacak. Artı yeni çıkacak sistemde Microsoft yetkilileri bugüne kadar sadece birkez yaptıkları bir çılgınlığı tekrar yapacak. MS-DOS gibi tüm kernel ve ana uygulamalar direkt makina kodu ile tasarlanacak. Böylece bugüne kadarki sistemi ve yapısı en değişik Windows, vienna olacak. Sistem mühendislerine göre yetkililer bu konuda büyük bir kumar oynayacaklar. Bu sayede sistem yaklaşık XP den 2 kat hızlı çalışacak (makina kodu ile tasarlandığı için). Ama donanımların ve yazılımların ne kadar zamanla bu gelişmeye ayak uyduracakları belli değil. Ben bu sistem hakkında çıkan tüm haberleri sıkı bir şekilde takip ediyorum. Gerektiğinde Microsoft a danışarak en doğru bilgiyi onlardan duyuyorum.

Ben size sormak istiyorum. Bu tür bir sistemi tasarlamayı başarırlarsa bu işletim sistemini alır mıydınız? Buna göre +, - oy verin.

XP den hızlı, Vistadan güvenli olursa bak o zaman kesin satın alırım.
O zaman kesinlikle satın alırım.
Öyle birşey çıktığında (hayal edemiyorum) herkes satın alır bence.

grakfik benim neyime.. ben hız isterim, performans beklerim..

vistada ki hataların yapılmayacağını sanıyorum umarım xp kadar performans verebilir çünkü vista rezaletinden sonra xp 'nin yerini alması için tasarlanıyor.

İsterse binlerce efekt olsun önemli olan performans...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir