Windows 8'e 2013 için 5 öneri!

Yavaş başlayan Windows 8 macerasının 2013'de hızlanması için neler yapılmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'e 2013 için 5 öneri!

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8, Ekim ayından bu yana herkesin kullanımına açıldı. İşletim sistemi hakkında yapılan yorumlar karışık, onu çok beğenenler de var, değişikliklere alışamayanlar da. Windows 8'in 2013'te gücünü koruyabilmesi için bizce Microsoft'un bu 5 önerimize kulak vermesi gerekecek:

Windows RT'nin ne olduğu netleşmeli

Windows RT'li Surface, Microsoft Office gibi büyük bir yazılımı çalıştırabilecek kadar güçlüler. Ancak Windows RT, Windows 8'in kısıtlanmış bir sürümü ve tablet almak isteyen müşterilere bunu anlatmanız zor. Dolayısıyla Microsoft'un herhangi bir hamle yapmaması halinde Windows RT, başarısızlığa dönüşebilir.

Uygulamalar üzerinde daha çok durulmalı

Google, Android mağazasını yıllar içinde geliştirmiş olabilir ancak Microsoft'un şu an bu kadar geniş bir zamanı yok. Yetişkin bir işletim sistemi olan Windows, bilgisayarların çoğunda yüklü ve Microsoft'un elini son derece çabuk tutması gerekiyor.

Windows 8'de normal uygulamaları çalıştırabileceğiniz bir masaüstü modu da var, ancak Microsoft'un Metro arayüzünün üzerinde durduğunu düşünürsek, şu an işlerinizi tamamen Metro'ya aktaracak kadar iyi uygulamalar bulmanız mümkün değil.

Windows 8'li laptop'lara da bir "Surface" gerek

Dönebilen ve melez cihazların da bir "Surface"e ihtiyacı var

Şart olmasa da Microsoft'un kendi tasarladığı bir melez veya dönebilen laptop, diğer üreticilerin Windows 8'li mevcut melez cihazlarına öncü olabilirdi. Şu an piyasada bulunan dev boyutlu tablet-laptop melezlerinin ne olduğunu tüketiciye açıklamak, güç olabilir.

Ayarlar kafa karıştırıyor

Microsoft'un ayarlar konusundaki karışıklığı giderecek bazı kararlar alması gerekiyor. Bazı ayarlar, Charm çubuğu altındaki Ayarlar'da bulunurken, bazıları masaüstü modundaki Denetim Masası'nda bulunuyor. Giriş ekranındayken bir ayarın adını yazarak onu bulmanız çok kolay, ancak Microsoft'un yeni kullanıcıların işini de kolaylaştırması gerekiyor.

Windows 8'i ilgi çeken bir hale getirmeli

Microsoft, Windows 8'deki sorunları çözse de bu, herkesin yeni işletim sisteminin farkına varması anlamına gelmiyor. Bu konuda iş Microsoft'un pazarlama birimlerine düşüyor. Nexus 7, Galaxy S3'de olduğu gibi 2013'de güçlü bir donanımla ortaya çıkmak, belki de iyi bir fikir olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

win 8 i denemek için kurdum, 6 saat dayanamadım. İlk işim windows 7 yi geri kurdum gereksiz bir sistem.

@04 Oca 2013 11:20 6 saat dayanamadım diyeceğine beceremedim desen daha mantıklı olurdu....

win 8 win vista dan daha kötü çıkacak

Microsoft yöneticileri ve geliştiricileri zevksiz bilgisayar kullanmayı sevmeyen insanlardan oluşmadığını windows 8 ile kanıtladılar .Ben akşam saat 11 gibi kurdum saat yarımı bulduğunda windows 7 ye çoktan geri döönüş yapmıştım .Microsoft'a Mac os lion'u iyi incelemelerini tavsiye ederim .

windows 7 kadar kullanışlı ve stabil değil maalesef... tek artısı hızlı kopyalama ve hızlı açılış... henüz kullanmaya devam ediyorum ama bakalım umarım 7'ye geri dönmem...

Bence Windows 8 çok iyi bir işletim sistemi.Hızlı ve şık.Windows 7'ye asla kötü demem ama yenilikleri sevenler çekinmeden Windows 8'e geçmeliler.Alışamıyorum diyenlerin neye alışamadığını hala anlamış değilim.Tek sorun başlat menüsü ise Metro Arayüzü denilen şey daha kullanışlı ve daha çok özelleştirilebilinir.

1 -metro kullanıcının seçimine bırakılmalı. 2-Microsoft un yayınlacagı yamayla başlat menüsü geri getirilmeli. 3-media center eskisi gibi parasız olmalı. Bunları microsoft yapmazsa satış oranları vistayı bile aratır.benden demesi.

Aile Hekimliği Bilgi Sistemi kullanıyorum (sql database ile çalışıyor). Win8 tablet almayı düşünüyorum. Surface de sql. database olaylarında sıkıntı yok değil mi?

@04 Oca 2013 14:25 Windows RT almayın yeter.

bence kullanmayı beceremeyecek seviyede olanlar için özel kullanma kılavuzu verilebilir. (lafım aşağılama amaçlı değildir kullanamıyorsanız bir kılavuz bence gereklidir). uygulama konusunda fikrim win7 henüz yeterli bir sistem olduğundan popüler fakat oda zamanla xp gibi zayıflayacak ve teknolojiye ayak uyduramayacak. win8 in pazar payı ise bu mantıkla eninde sonunda yükselecek ve geliştiricilerde mağazayı zenginleştirecektir. Bana göre başarı için MS win8 in arkasındaki desteğini uzun yıllar sürdürsün win8 eskimeden win9 u çıkarmasın yeter.

Windows 8 geleceğin işletim sistemidir ki bir çok değişiklikle geldi. .Hali hazırda ki uygulamalar ve driverler windows 8 le uyumsuz olduğu için muhakkak şikayet olacaktır..İlerde patlama yapacakdır. OS yi dün eleştirenler yarın göklere sığdırmayacak

win 8 i denemek için kurdum, 6 saat dayanamadım. İlk işim windows 7 yi geri kurdum gereksiz bir sistem. _____________________________________________________________________ windows 8'e can dayanmaz hele acemilerin canı hiç dayanmaz

Windows 7 yi beğenmeyenler , windows 7'yi kullanıyorlar.Şimdi de windows 7dici oldular. :)

windows 8 varsayılan işletim sistemi seçildiği zaman, çıkan işletim sistemleri listesinden başka bir os seçtiğimizde tekrar baştan boot etmesi açılış süresinin uzamasına sebep oluyor ve bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun haricinde olsa ne iyi olurdu dediğim şey kesinlikle başlat menüsü. Ama hakkı yenmemeli, bence win8 ileriye dönük bir işletim sistemi. win8 i kurduğumda hissettiğim ilk şey bulut bilişim olmuştu. Gelecekte de bulut bilişimin çok geniş bir şekilde hayatımızda olacağını düşünürsek, 8 gitsin xp gelsin türünde yaklaşımların pek doğru olmadığını düşünüyorum.

win 8 cok karisik ben 7 deyim hala vistayida sakliyorum bana sorarsaniz 7 en mükemmeli basit rahat tikanmasi az

windows 8 varsayılan işletim sistemi seçildiği zaman, çıkan işletim sistemleri listesinden başka bir os seçtiğimizde tekrar baştan boot etmesi açılış süresinin uzamasına sebep oluyor ve bunun düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- bunu yapan yüzlerce program var dene birini

Windows 8 güncelleme sonrası açılışta yavaşlıyor ve bir sürü gariplikler beraberinde geliyor Windows 7 den daha fazla ram belleği kullanıyor

Microsoft kendi içinde Linux yaratma çabasından malesef vazgeçemiyor. Bilmiyorum bu satırları okuyan kaç kişi Windows 8 Shell 'i kullanıyor ama gerçekten kullananlar çakma bir linux olduğunu hemen anlıyor. Burada malesef bir çok kişi Windows 8'i sadece Grafiksel olarak yorumluyor ve beğendiğini belirtiyor. Bu kişiler için söyle bir şey açıklamakta fayda var. Windows 8 sadece son kullanıcıya değil ilgili meslek gruplarınada hitap etmeli. Örneğin ben Sanallaştırma kullanıyorum ve bu sanal makinaların üzerinde yüzlerce kurulum gerçekleştiriyorum. Eğer Windows 8 Pro ile bile sadece Hyper-V Client bağlantısı yapabiliyorsak burada Fail bazı şeyler var demektir sistemsel olarak. Son kullanıcı yönüne dönersek, arkadaşlar lütfen dikkatli okuyun önemli; Donanım özellikleri ve teknolojileri olarak birbirinden esasında çok farklı özelliklere sahip Cihazlar için ortak bir işletim sistemi çıkarmak çok tehlikeli ve zararlıdır. Çok basit bir örnekle W8 işletim sistemli bir tablet ile evdeki w8 pc nizi senkronize ettiğinizde tehlike çanları otomatik olarak çalmaya başlıyor. Örneğin w8 bir Tablet ile random bir Wi-Fi ağı üzerinden kendinizi internet ortamına açtıysanız ve şayet bu ağda bir kaçak varsa bu evdeki sisteminizide %100 olarak ekleyecektir. Güvenlikle ilgili en basit örneği buydu. Tabi birde yazılımsal sorunlar da mevcut, Siz W8 'i her platforma açılmış bir halde kullanırken bir çok 3part programı birbirinden ilgisiz farklı cihaz tiplerinede taşıyorsunuz.. Ve bunların uyumluluklarını vs hesaba katmadan sadece Metro yüzü tartışıyorsunuz.. Son kullanıcı için Windows XP de Windows 7 de Windows 8 'de kullanıma zaten uygun. Son kullanıcı için Explorer , Video , Game vs seyler zaten gerçerli ve bunları tüm Microsoft işletim sistemlerinde yapabilirsiniz. Bazı arkadaşlarda hız memnuniyetinden bahsetmiş ben Corsair bir SSD ile W7 ve W8 açılış süresini karşılaştırdım.. Full yüklü bir sistem açılışında bile W8 sadece 0,6 Sn 'lik bir farkla önde açılıyor. Sata 3 7200Rpm WD Black Caviar'da bu fark 0,4 Sn'lere kadar azalıyor yani totalde W7 ile W8 arasında bir hız farkıda yok... Görüntü olarak W7 ye göre W8 daha popülist ve tatli geliyor olabilir bunu anlarım, sistemin ram ihtiyacı da kısmen daha azaltılmış son kullanıcılar için, boot işlmleri için gereken swap alanıda arttırılmış bu da iyi ama başka da iyi bir tarafı yok. Gözle görülür tek fark menü dizaynından ibaret malesef son kullanıcı yani standart ev kullanıcısı için. Bu nedenle W8 mi iyi W7 mi yoksa başka birşey mi iyi diye çok da tartışmaya gerek yok.. Microsoft Reklam yapmayı ve ürününü süsleyip sunmayı sadece iyi bilen bir firma o kadar.. Bu reklamlardan etkilenmek veya etkisi dışında W8 'e geçmekte herkesin kendi keyfidir... Saygılarımla

Bence Win 8 i bukadar aşağılamaya gerek yok win8 bir platformdan diğerine geçiş için yeni bir format ve tabiki eksiklikleri ve karmaşıklıkları olacak içinde 2 tane arayüz barındırıyor ve bununla beraber çıkan stratejik algoritma hataları çünkü metro arayüzünde diğer uygulamalarla kıyas bi şekilde konulmuş. MS 'nin amacı farklı cihazlar için win 8 de ortak bi arayüz ayarlamak ve çıkacak yeni sürümlerde daha iyi olacağına inanıyorum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play