Windows 8'e geçmek için birkaç neden

"Windows 8'e neden geçeyim" diyorsanız, bu yazımız aradığınız cevapları verebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'e geçmek için birkaç neden

Perşembe günü resmen tanıtılan Windows 8, bir önceki sürümü Windows 7'ye göre köklü değişikliklerle geliyor. Başlat menüsünü yeni Windows 8 arayüzüyle değiştiren ve masaüstünü arka plana gönderen Windows 8, bize görünmeyen alanlarda da çok sayıda geliştirmeyle geliyor. İşte Windows 8'e geçmenizi sağlayabilecek nedenlerden sadece birkaçı.

Yeni giriş ekranı

Windows 8'de Başlat menüsü yok, ancak onun yerini yeni giriş ekranı (eski adıyla Metro) alıyor. Giriş ekranının basit tasarımı, içerisinde dolaşmayı son derece kolay hale getiriyor. Windows 8'in giriş ekranı için de dokunmatik cihazlarla, fare çarkı ile veya touchpad'inizi kullanarak dolaşmak ve aradığınızı bulmak çok kolay. Arama yapmak için hiçbir şeye tıklamanıza veya dokunmanıza gerek yok, aradığınız şeyi yazmaya sadece başlamanız yeterli. Yine de bir Başlat menüsü görmek istiyorsanız, masaüstündeyken farenizi sol alt köşeye götürerek sağ tıklayabilir, Aygıt Yöneticisi, Görev Yöneticisi, Denetim Masası, Windows Gezgini, Güç Seçenekleri gibi önemli işlevleri içeren bir menüyü ekrana getirebilirsiniz.

Masaüstünde yapılan küçük geliştirmeler ise günlük işlerimizi daha kolay bir hale getiriyor. Örneğin Dosya Yöneticisi'nde Dosya menüsünü açarak sıkça erişilen konumların bir listesini görebiliyorsunuz.

Giriş menüsünü açarak sıkça kullanılan komutları bir Ribbon menüsü üzerinde görmeniz de mümkün.

Denetim masasını açmak mı istiyorsunuz? Farenizi sol alta götürün ve sağ tıklayın veya Win+X klavye kısayolunu kullanın. Sıkça kullanılan komutlardan oluşan bir menü karşınıza gelecek.

Arka planda yapılan geliştirmeler

Arka planda yapılan geliştirmeler

Windows 8'in işleyişinde yapılan çok sayıda önemli geliştirme bulunuyor. Yeni grafik alt sistemi, tüm pencereleri ve metinleri çizmek için DirectX'den faydalanıyor. Böylece giriş ekranı içinde dolaşmak ve pencereleri sürüklemek, daha tepkisel bir hale geliyor. Internet Explorer 10 ve Office 2013'ün de daha hızlı olduğunu hissedeceksiniz.

Windows 8, yüzlerce yazıcı sürücüsünü saklamak yerine tek bir sınıf sürücüsü ile benzer yazıcıları destekliyor. Yazdırma işlerini takip etmenizi sağlayan arayüz de Windows 7'dekine göre daha basit.

Yeni Depolama Alanları işlevi, depolama cihazlarınızdaki boş alanları verilerinizi korumak üzere kullanabiliyor. Dosya Geçmişi işlevi ise yedekleme işini daha kolay bir hale getiriyor.

Sistem yenileme özelliği, Windows'unuza bir hasar geldiğinde ayarlarınızı ve uygulamalarınızı koruyarak onu baştan yüklemenizi sağlıyor. Sıfırlama özelliği ise PC'nizi bir başkasına satmadan önce tüm verilerinizi silerek Windows'u baştan yüklemeye yarıyor.

Windows 8'in ortak uygulama ekosistemi, tüm Windows 8 uygulamalarının (Metro uygulamaları) PC'lerde, tabletlerde ve hatta telefonlarda çalışabilmesini sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

win8 e geçmek için "birkaç" neden varken xp de kalmak için "birçok" neden var

Windows kullanmamak için tonlarca neden söyleyebilirim.

hiç geçmeyin vista faciyası diyebiliriz 6 saat üzerince calıstıgım projem ani hata vermesiyle silindi

@01 Kas 2012 03:35 Windows müneccim falan değil emin olabilirsin silme gibi bir olay yaşaman biraz imkansız üstü :)

nedenmi değişiklik iyidir ve win xp den sonra kullandığım ama halen tam stabil olmayan ikinci işletim sistemi deneyin farkı göreceksiniz

Arkadaşlar, Windows 8 Pro sürümünü İnternet üzerinden indirirseniz, bunun bir yükseltme sürümü olduğunu, kurulu sisteminiz 32 bit ise, 32 bit olarak, 64 bit ise, 64 bit olarak Windows 8 Pro'nun indirilip kurulacağını lütfen unutmayın, benim hatamı yapmayın.

30 liralık yükseltme sürümüyle win8'e geçtim. Nedendir bilmiyorum kullanımı zor geldi vede en kötüsü ati x1650 ekran kartını görmediğinden (3 gün nette girmediğim yer kalmadı, genede bulamadım) görüntü kalitesi baya kötüydü. Sanırım sürücüler ve bazı işlemler için birazdaha beklememiz gerekiyor. Artık dayanamayarak dün akşam win7 ye geri döndüm:(

@01 Kas 2012 10:50 sen o ekran kartıyla pisiyi açtığına dua et....

@01 Kas 2012 10:50 aygıt yöneticisinden sürücü güncelleme yapabilirdiniz.. windows 7 iile uyumlu sürücüleri internetten indirip deneyebilirdiniz.. bende çalışmıştı

@01 Kas 2012 16:42 hem cd den olsun hemde netten ındırdıgım setuplar olsun malesef uyarılarla karşılaştım. Benim win7 64 bitti, sanırsam kurduğumda win8 64 bit olmuş oldu. Biraz araştırmalarımda 64 bitte sürücü sorunlarının olduğunu yazıyordu.

@01 Kas 2012 13:23 o ekran kartı zamanında çok işime yaradı, istediğim çoğu oyunu çalıştırmıştı. Şimdi yaşdanmıdır nedir artık pek oyunla işim olmuyor. Genelde fotoğrafla uğraştığımdan, ps ile uğraşyorum o kadar. İnanki kart benim için hakkını verebiliyor diyebilirim:)

@01 Kas 2012 10:50 ATI X1000 serisi ve öncesinin sürücüleri (Microsoft - WDDM) Vista ve Windows 7 DVD'sinin içinde zaten entegre olarak geliyordu. Windows 8 tanımadıysa www.amd.com adresinden eski Vista/7 sürücülerini indirip kurabilirsin. Bizde de Intel Mobile GM965 anakart chipsetinin tümleşik ekran kartını tanımamıştı. Intel'in sitesinden Vista/7 sürücüsünü indirip kurunca herşey düzelmişti.

Başlat çubuğu değişmeliydi arkadaşlar.Bunada metro dediler.Hep aynı arayüz sıkar adamı.

çok neden varmış, hemen geçelim!

MS size parami oduyor da kac gundur panik halinde Windows 8'i pompalamaya calisiyorsunuz millete. Sizin bu konuda guvenilirliginiz zaten su goturur oturun oturdugunuz yerde birakin millet kendi karar versin.

Hayla XP diyorsanız sizde sorun olmalı bizde kullandık hepsinin +sınıda -sinide gördük ama XP artık (Tarih) oldu yeni nesil donanımlardan bile tam verim sağlamazken ve en önemliside Drectx9'u kullanırken neden XP Drectx10 ve üstünü daha verimli şekilde kullanmak varken HDR özelliğinden tam verim almak varken daha fazla verim veren işletim sistemleri varken neden XP birçok neden varmış ya oysaki tam bir felaket XP (Mavi Ekran, Çökme, Sık Sık Formatlamak, Virüsler, Görüntü Bozukluğu vb.) Vistaya gelince belki XP'ye göre daha iyi gibi görünebilir ama dosya kopyalama yaparken bile Yanıt Bekleyen işletim sistemi olduğu gibi (Donma, Takılma)'da mevcut ama yeni nesil Bilgisayarlarda bu sorun gitmiş gibi görünüyor. 7 ise XP ve Vista'dan hızlı olduğu gibi daha verimli ve kullanışlı ama sorunsuz'da diyemicem... Belki donanımı düşük olanlar 2009 yılına kadar Vistaya geçmeyip XP kullanılabilirdi ama 2012 yılındayız 7'nin 512MB ram'da bile stabil çalıştığını herkez biliyor... Son olarak yeni nesil Ekran Kartları XP'de tam verim vermiyor.... Yeni işletim sistemimiz olan 8'e gelince 7'den bile daha hızlı ve stabil ama driverlerin sürümü 8 için olmayan veya uyumsuz olan kişilerin 7'de kalması daha mantıklı... Öneriler; *Donanımı eski olanlar Windows7 kullanıyorsan ince ayarlarını çeksin! *Donanım eski olanlar Vista kullanıyorsan ince ayarlarınızı yapmanız ve birçok özelliği devre dışı bırakmanız (Aero) dahil ayarlarını çeksin! *XP'den vazgeçmeyen kişiler yüksek donanıma sahipse 7 ve üstü sürümlerde sanal XP kullanabilir! *Windows8 kullanmak isteyenler tamamen sistemi kurmasınlar ilk deneme amaçlı disk açıp üstüne kursunlar! *Israrla XP kullananlar ben böyle iyim diyenlere :) -Sisteminizin günlük bakımını yapın! -En iyi Anti-Virüs'le korumaya çalışın! (Kendini otomatik güncelleyen önerilir) -Güncelleştirmelerinizi eksik etmeyin! -Ayarlarıyla oynanmış XP'lerden kaçının! -Çöp dosyalarınızı temizleyin veya 3.parti yazılımlar kullanın!

@01 Kas 2012 14:40 Windows 7 XP den kesinlikle daha hızlı değil.Aralarında bariz bir fark var.

Ortak uygulama ekosistemi mi? müthiş bişey olsa gerek. Demek oluyor ki pc de yaptığımız bir işi windows phone da da çalıştırabileceğiz. Sanıyorum microsoft tüm cihazları ele geçirecek bir hamle yaptı. Yalnız microsoft un tek eksiği var. Yaptıklarını adam akıllı tanıtmadı. Şu ortak uygulama ekosistemi bile tek başına muhteşem bişey

Arkadaş ne kadar Linux taraftarı varmış da haberimiz yokmuş.Ben 1.5 2 ay Ubuntu kullandım ve size şunu garanti verebilirim ki Linux hiçbir şekilde Windows'un yanına yaklaşamayacak.Birkaç tane sebebi var bunun.Birincisi çoğu firma emeğinin boşa gitmesini istemez ve o kadar uğraşıp da hazırladığı uygulamayı Linux için çıkarmaz.Çünkü Linux kullanan birisi ücretsiz olduğu için kullanıyordur ve de gidip yazılımı satın almaz.İkincisi Windows şuan zaten pazarın çok çok büyük bir oranla lideri konumunda.Bu duruma rağmen kullanıcılar hala en ufak bir değişikliği bile kabullenmiyor.Böyle bir halde kullanıcıların kalkıp Linux kullanmaya başlayacaklarını düşünmek cahillik olur.Ben Microsoft hayranı değilim ancak elbette ki benim için faydalı olduğunu düşündüğüm işi yapacağım.En basitinden grafikerlik veya mühendislik okuyan birisi Linux kullanamaz çünkü Linux'un bu alanlar için yazılımı ya yok ya da her işi karşılamaz.

"Niye geçeyim" ki Ubuntu 12.10 taş gibi eskisinden alâ gelmişken, üstüne Steam ve daha nice yazılım-program onda da kullanılabilecekken?! Virüsdos elvedaaa...

@01 Kas 2012 19:12 Harbi harbi mazoşistsiniz yemin ediyorum. Linuxta driver kurmak windowsta uygulama geliştirmekten kolay olmadıkçta linux desktopa giremez.

o star menusü olduğu sürece 8 e geçmemmmmmm.. onun haricindeki özellikler geliştirmeler zaten win7 ye uygulanabilirdi bunu ms de biliyor oyüzden 7 ye sp2 çıkmayacakmış açıklama yaptı oetro menüsü isteğe başlı olmadığı sürece ms selam win7 x64 e devam....

@01 Kas 2012 20:44 Ya bırak, ver 29 lira yükle Windows 8'i... Stardock Start8 işini görür senin, metro ile filan boğuşmazsın. Yap şunu...

En basitinden grafikerlik veya mühendislik okuyan birisi Linux kullanamaz çünkü Linux'un bu alanlar için yazılımı ya yok ya da her işi karşılamaz. Tamam, grafikerlik icin bir sey diyemem ancak, "Muhendis" veya "Muhendislik okuyan", veyahut "Muhendislik ogreten" kisilerin Linux'a gecmek icin Windows'ta kalmaktan daha cok nedenleri var. AutoCAD kullanilmasi zorunlu muhendislikler icin ise biraz paraya kiyilip guclu bir bilgisayar ile (ki genelde ev kullanicisi CPU ve GPU'su kullanilmaz!) Wine, PlayOnLinux ikilisiyle (veya henuz sorunsuzdan cok uzak olan sanal makine programlariyla yarim yamalak da olsa) sorun cozulur. Hicbir sey yapilamiyorsa bile birden fazla monitor ile ayni kasada iki isletim sistemi bile calistirilabiliyor...

@02 Kas 2012 00:16 Hocam sen gerçekten ömrü hayatinda hiç linux kullandın mı? Half Life in yapımcısı Valve nin gözde oyunlarından Left 4 dead 2 linuxda windowstan daha hizli calisiyor linux demek performans kaybı ddemek değil. ayrica nedir bu her android yazinda apple konusmak ve her windowsta linux konusmak. Linus torvas sizinkadar ugrasmıyor.

@02 Kas 2012 00:16 muhendislik okuyan birisi linux a gecemez demısın sabah sabah ıyı guldum allahta senı guldursun

microsoft win XPye 2014 dedestek vermeyi kesecekmiş. bu yüzden 7 veya 8 e alışsanız şimdiden iyi olur :) :D yoksa virus olur her yer. interaktif bankacılık şifrelerle giriş yapıyorsanız kredi kartlarınız online oyunlarınız hepsi çalınabilir. benden söylemesi. antivirüs programlarına da bi ton para vermeniz gerekir.

@02 Kas 2012 17:59 millet sanki işletim sistemini güncelliyorda sende takmıssın 2014 e

Başlat değişmeseydi Windows 8, Windows 7'nin service pack'lı hali olacaktı. (XP'nin service packlerle ne kadar değiştiğini hatırlatırım.)

@04 Kas 2012 20:11 SkipMetroSuite ile klasik ekranda baslatip bir de Classic Shell ile Baslat menusu eklerseniz Ballmer bile gelse gorunusunden anlamaz hangi isletim sistemi oldugunu. Win 7 den bir farki da yok zaten. Masaustu PC'ler icin kullanissiz olan Metro arabirimi ve olmayan baslat tusu disinda fark goremedim henuz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play