Windows 8, kutudan güvenli çıkıyor

Windows 8'in antivirüsü Windows Defender işini ne kadar iyi yapıyor? Ek bir yazılıma ihtiyaç var mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 kutudan çıktığı haliyle bile güvenli

Güvenlik alanında yok sayılamayacak geliştirmeler sağlayan Windows 8, bu konuda iyi işaretler vermeye devam ediyor. Antivirüs firması BitDefender, Windows 8'de yaptığı testlerde işletim sisteminin seçilmiş bu seneki zararlıların sadece 15'ine geçit verdiği anlaşıldı.

Windows Defender'ın geliştirilmiş sürümüyle donatılan Windows 8'in BitDefender'in en popüler 385 zararlıyla gerçekleştirdiği testte yüzde 85'lik bir engelleme oranına ulaşması, önemli bir başarı. Aynı testler Windows 7'de çalıştırıldığında ise zararlıların 262'si, yani yüzde 68'i sistemde çalışır hale gelebilmiş. Windows 7'deki oranın yüksek olmasının nedeni, onun Windows Defender'ın geliştirilmiş sürümüne sahip olmaması.

Testlerden Windows 8'in kutudan çıktığı haliyle daha güvenli olduğu sonucu çıkarılabilir. Ancak Windows 8'deki Windows Defender'ı kapattığınızda güvenlik seviyesi Windows 7 ile oldukça yaklaşıyor. Defender kapalıyken zararlıların yüzde 60.8'i, rahatça çalışabilmiş. Bir kısmı, çeşitli nedenlerle çalışmazken, sadece 7 tanesi Kullanıcı Hesabı Denetimi'ne (UAC) takılmış.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Windows 8 defender ve OpenDns 10 Numara PC koruması... Norton Bitdefender Eset... Ek Antivirüse hiç gereği yok ....

Windows 8 defender ve OpenDns 10 Numara PC koruması... Norton Bitdefender Eset... Ek Antivirüse hiç gerek yok ....

Ben harika bir ANTİ antivirüs biliyorum; Linux + Windows XP, interneti sadece Linux`da iken kullanıyorum. Hâlâ mı Windows XP kullanıyorsun diyenlere; aslen Windows Vista kopyasından başka birşey olmayan Windows 7`nin tek numarası Aero görünümü ki bu zaten Vista`da var yani yeni hiçbir numarası yok, Windows 8`de ise sadece göz boyamak amacı ile yeni ve farklı zannedilsin diye göz önünde sunulan tek yenilik; tıkıştırılmış menüden ibaret olan Metro görünümü. diğer Windows 8 yeniliği ise başlat tuşunun kaldırılması bir özelliğin kaldırılmasını yenilik diye yutturmaya çalışan Microsoft`tan başka bir firma yoktur herhalde!

@13 Kas 2012 16:20 sanırım senin bilgisayarının donanımı düşük olduğu için Windows 7 veya 8 den tam verim alamıyorsun. Haliyle de onlara çamur atıyorsun. Herkes istediği yazılımı kullanmakta özgür. fakat kullanmıyor ya da beğenmiyor diye de karalama yapma hakkına sahip değil..

@13 Kas 2012 16:20 niye windows xp kullandığını açıklar gibi konuya girip windows 7 ve 8 e çamur atmışsın. windows xp gerçekten ama gerçekten çok güzel bir işletim sistemi üzerine kuracağın iyi bir antivirüs programı ve güvenlik duvarıyla birlikte hiç bir problem yaşamadan internette girebilirsiniz. dünyada yüzmilyonlarca insan yıllarca nete bu şekilde bağlandı. linux ise windows yada macosx in yanına bile ulaşamaz. açık kaynak kodlara sahip olması iyi güzel ama tüm dünyada kabul görmesi için en az bir 10 yada 15 yıla ihtiyacı var. tabi yazılım geliştiricilerinde linux a katkıda bulunmaları gerekir. yoksa kimsenin taleblerini karşılayamaz. istediği kadar güvenli olsun. unutma ki windowsun saldırıya maruz kalmasının sebebbi kullanıcı sayısındaki korkunç rakamdır. bu yüzden zararlı geliştiricileri mac os yada linux için zaman kaybetmek istemiyorlar.

@13 Kas 2012 16:20 işletim sistemini sadece görünüş olarak gören biri daha... kimse açıp bakmıyoki ms in sitesine bu adamlar sistemde ne tür değişiklikler yapmış.

@13 Kas 2012 16:20 Saçmalamayın!!! Eğer Microsoft, Windows Vista'nın çekirdeğini değiştirmeden sadece Aero ekleyerek Windows 7 yapsaydı Vista'daki çökme, ağırlaşma, çalıştıramama olayları Windows 7'de de olurdu. Dahası başlat>çalıştır yaptıktan sonra (winxp'den sonra çalıştır menüsü olmaz, bu nedenle Windows tuşu ve R tuşlarına basıp yapmalısınız) winver yazın. Çekirdek sürümüne bakın. Tekrar bakın. Göreceğiniz gibi aralarında hem çekirdek olarak hem de tema olarak çok ciddi farklar var! Ve tabii ki stabilite anlamında da farklar var. Bence en stabil sürüm Windows 8.

@13 Kas 2012 16:20 bu işler böyle...Aynısını Apple de yapıyor...Windows 8 in asıl olayı Apple Store, Google Play in özentisi Windows Market' tir...Ve Apple gibi tek sürüm Windows Pro...Şunuda söyleyim aynı pc de xp, vista,7, yi kurup oyun performansını fifa 11 ile test etmiştim sonuç olarak Windows 7 nin açık ara performansını tartışmaya bile gerek olmadıgını gözümle gördüm...

@13 Kas 2012 16:20 Bu kadar yüzeysel bakma olaylara

@13 Kas 2012 16:20 Hala XP diyor adam ya...

@13 Kas 2012 16:20 Windows 8 bilgisayardaki hızı önemli bir ölüçüde ileriye taşımış, Kullanımı hem çok kolay hem daha ayrıntılı , ve dokunmatik bilgisayarlar için dokunmatik işlevini gören bir işletim sistemi bence windows 8 hakkında biraz daha fikir sahibi olmanı tavsiye ediyorum

@13 Kas 2012 22:17 Windows 7 VISTA'nın kırpılmış hali ve hataları giderilmiş şekli VISTA SP2 ile 7'den daha performanslı ama beğenilmediğinden kimse denememiş... 8 fiyaskosu bile VISTA ile aynı kerneli kullanıyor uyanın makyajlanmış fiyasko kullanıyorsunuz...

%85 rahatlatacak bir oran değil. %15 ciddi bir risk

@13 Kas 2012 19:20 %85 değil 385 virüsten 15 i geçiyor sadece

" ....Windows Vista kopyasından başka birşey olmayan Windows 7`nin tek numarası Aero görünümü ki bu zaten Vista`da var yani yeni hiçbir numarası yok, Windows 8`de ise sadece göz boyamak amacı ile yeni ve farklı zannedilsin diye göz önünde sunulan tek yenilik; tıkıştırılmış menüden ibaret olan Metro görünümü. diğer Windows 8 yeniliği ise başlat tuşunun kaldırılması bir özelliğin kaldırılmasını yenilik diye yutturmaya çalışan Microsoft`tan başka bir firma yoktur herhalde! " bu yorumu yazan arkadaşı biri vursun :D

win defender gayet iyi antivirus tsetlerinde 3.sırada koruma sahlıyor ve ücretsiz

gerçekten yeterli eğer yeterliyse çok iyi

ben mcafee kurdum yine de

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play