Windows 9'un sanal masaüstü işlevi sızdı!

Linux ve OS X'te yıllardır bulunan bu işlev, sızan bu yeni videoya göre Windows 9'a da gelebilir!

Oynat Windows 9'un sanal masaüstü işlevi sızdı! Microsoft'un Windows 9'da test ettiği sanal masaüstleri işlevi böyle çalışıyor!

Windows Threshold'dan (ya da Windows 9'dan) gelen sızıntılar hız kazanıyor. Bu sefer karşımızda Microsoft'un yeni işletim sisteminin sanal masaüstü özelliklerini gösteren bir video var.

Sanal masaüstlerini bilmeyenler için söyleyelim: Bu masaüstlerinin her biri, diğerlerinden bağımsız farklı kısayollara ve çalışan uygulamalara sahip olabiliyorlar. Videoda Windows Threshold'daki sanal masaüstleri işlevinin görev çubuğu üzerinden yönetildiği, tek tıklamayla kolayca yeni sanal masaüstü oluşturup, silmenin mümkün olduğu görünüyor.

Görev çubuğunda işlevle ilgili düğmeyi seçtiğinizde, tüm masaüstülerinizin küçük önizlemelerini görebiliyorsunuz. Fareyi önizlemelerden birinin üzerine götürdüğünüzde ise, sanal masaüstünüzde açık olan programlar ekranın ortasında gösteriliyor. Bu arayüzü kullanarak açık programları kolayca kapatabiliyor veya istediğinize kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

Linux ve OS X'in uzun zamandır sunduğu işlevlerden olan sanal masaüstleri, şimdiye kadar Windows'ta entegre olarak sunulan bir seçenek olmadı. Bu özelliği de içerebilecek Windows 9 Teknik Önizleme sürümünün Eylül sonunda veya Ekim başında tanıtılması bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Bu sızıntılar neden 30 Eylülden kısa süre önce başladı.Sızıntı diyorlar bir de!Kaldırdıkları başlat menüsünü geri eklediler.Birkaç da Mac-Linuxdan özellik arakladılar.Sonra "Hülooğğğğğ M$ Windows sızıntıları" .Yaw hee hee

@17 Eyl 2014 00:22 liseler açılmadı mı evladım. Derslerini çalış bakayım.

@17 Eyl 2014 00:22 Adamlar ne yapsa beğendiremez zaten sizin gibilere. Bu araklama olayının sonu yok linux de başlat menüsünü windows'dan arakladı ozaman. Patenti olan parasını alır gerisi hikaye. Ayrıca sanal masaüstü gayet kullanışlı olmuş. Mac'deki gibi touchpad yada klavye kısayoluna gerekyok tuşu gözümüzün önüne koymuşlar tıkla açılsın. Başlat menüsünü kaldırma sebepleri ise geniş alan sunup masaüstündeki kısayolları oraya aktarmamızı sağlayıp masaüstündeki karmaşayı azaltmaktı. Ayrıca mac'de başlat menüsü yok launchpad tam ekran açılıyor ona kimse itiraz etmiyor. Windows kullanıcıların çoğunluğuna hitap ettiği için teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan kesim bir türlü başlat ekranına alışamadı.O yüzden başlat menüsü ortaya çıktı yoksa ortaya çıkacağı yoktu. Başlat ekranının ekranı kaplamasının bir sakıncası yok çünkü bir kaç saniye içinde programı açıyoruz ve kayboluyor bu kadar basit.

Mac'in trackpad'i olmadan bir işe yaramaz o

@17 Eyl 2014 00:30 Mac'de zaten bir işi sadece fare, klavye ve trackpad ile yapamıyorsunuz. Ben belki trackpad kullanmak istemiyorum. Ama bu sefer de programlar arasında geçiş için klavye komutu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Sadece fare ile yapamıyorsunuz. Bazen de sadece klavye kullanmak istiyorsunuz bu sefer de fare kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bazı işleri klavye ile hiç yapamıyorsunuz. Mesela kes yapıştır. Ortada kes diye bir komut olmadığı için klavye kısayolu da yok. Fareyle dosyaları taşıya taşıya bir hal oluyor.

böyle bişeyin gelmesi iyi olur ama işlevsel olarak çok iyi ve kusursuz çalişmasi lazim

ekranlardan birini silmek isteyince uyarı verse iyi olur. yanlışlıkla basma ihtimali oldukça fazla.

Linuxçular başlarlar şimdi Linux da 500 yıldır var diye.

@17 Eyl 2014 00:53 eee vardı ama çok büyük bir eksiyi kapatıyor bir çok şeyi çok kolaylastıryor :)

@17 Eyl 2014 00:53 Doğru değil mi ama? Hem bu Linux düşmanlığı neden anlamıyorum. Özgür yazılıma düşmanlık beslemek için ortada bir sebep yok. Sonuçta Mac ve Windows Unix(Açık kaynak) benzeri bir kernelden türemiştir ve kodları sonradan kapatılmıştır. Yani ne yaparsan yap açık kaynağa düşman olamazsın bu büyük bir mantıksızlık olur çünkü. :)

Her şey iyi güzel de nedne hala deaktif pencereler beyaza yakın bir gri renkte ? Yok arkadaş bu Microsoft'un yeni grafiker elemanlar alması gerekli. İnsanın göz zevki diye bir meseleyi unutuyorlar. Mac lerin tasarımındaki en berbat özellik olan tüm zeminin beyaz renkle kaplanmasından windows sayesinde kurtuluyorduk. Windows 7 ye kadar çok güzel gelişmişken neden bir anda bir çuval inciri berbat ettiler...

çok iyi gelecek bu

Güzel özellikmiş yeni Windows bomba olacak.

Msi cx640 da fn+f2 ile 4 farkli sanal masaustu arasinda gecis yapabiliyordum zaten windows 7 de. Linux islevi ne alaka? Herseyi linux buldu zaten...

@17 Eyl 2014 09:44 Linux'da ki masaüstü ortamlarında yıllardan beri var o yüzden.

Benim işletim sisteminden beklentim şudur. işletim sistemini bilgisayarıma kurduktan sonra yeni çıkacak programları çalıştırsın. başka bir şey istemiyorum. adam bir internet explorer çıkartıyor eski işletim sistemlerinde çalışmıyor. bu ne mantık dır. çok mu zor eski işletim sistemlerinde çalışması. .NET Freamwork un yeni versiyonu çıkıyor. XP de çalışmıyor. bu ne saçmalıktır. Gel de Linux kullanma. artık evimde hobi olarak Linux kullanıyorum. ilk başta çok zorlandım. ama çok şeyde öğrendim. hala öğrenmeye devam ediyorum. Ufkum çok genişledi.

windows 1-daha hızlı olmalı.2.hızlı açılış olmalı3.oyun için ayrı windows olmalı4.hız hız hız.5.fiyatı uygun olmalı linux bedava zaten....

@17 Eyl 2014 11:25 Bu dediklerin için ssd disk şart. Fiyatları düşmedi o ayrı.

Açık kaynağa rağbet olsaydı belkide şimdi marka ismi altında sunulan Win9 gerek kalmadan kullanıcı isteğine ve talebe göre birçok özelliği işletim sisteminde görebiliyor olurduk, MS parası ile satın alınan win8'de Başlat menüsü isteğini kaale almadı, kullanıcı "Metro arayüz istemiyorum" dedi, "bu böyle işine gelirse" çekdiler. Kişi buna parasını vermiş mevzuyu "Win9 bekle onda var satın al" getirdiler. Açık kaynak işletim sistemine gerekli önem yapımcılar ve programcılar destek verilmeli, kullanıcılara kanalize edilmeli, bknz. Steam, Ms kendi uygulama mağazasını Masaüstü PClere getirince, Steam ilk yaptığı kendine ait SteamOS işletim sistemi üzerinde çalışmak oldu ki yarın MS mağazası büyük çaplı oyunları satmayacağı ne malum? Steamin gücü ve parası var şimdiden tedbirini alıyor.... Masaüstü PC'de oyun oynuyorum işletim sisteminde bana lazım olan basit arayüz, SSD'de az yer kaplayacak, CPU+GPU+RAM+SSD daha iyi optimize edecek, Temel işler olan Video, internet, uygulama çalıştıracak böylelikle donanımın saf gücünü kullanmış olacam, bana ne diye 20gblik işletim sistemi yükletiyorsun MS :))))

@17 Eyl 2014 14:11 Explorer.exe'yi kapat ve booter adı altında olan programlardan birini ayarlamalarıyla beraber kullan = Bilgisayarın saf gücü elinde olsun. İstediğin zaman ise kapattıklarını aç.

Hic de kullanmadim masaustu ozelliklerini

masaüstleri linux ta küp şeklinde oluyordu süperdi win9 olurmu acaba

@22 Eyl 2014 14:43 O özellik için şimdilik DEXPOT adlı küçü yazılımı bilgisayarına kurum daha sonra dexcube adlı ayarını yaparak kullanabilirsin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir