Windows 95'ten Windows 10'a Başlat menüleri!

Windows'un Başlat menüsü Windows 95'te neye benziyordu, bugüne gelene kadar nerelerden geçti?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 95'ten Windows 10'a Başlat menüleri!
İlk Başlat menüsü, Windows 95'te göründü

Dün tanıtılan Windows 10, bir süredir özlemini çektiğimiz Başlat menüsünü tüm ihtişamıyla geri döndürüyor. Ancak Başlat menüsü, bugüne ulaşana kadar birçok kez yeniden icat edildi. İşte Microsoft'un işletim sisteminde rastladığımız Başlat menüleri ve Windows 10'a kadarki gelişimi.

Windows 95

Başlat menüsü ilk kez Windows 95'te ortaya çıktı. Önceki Windows'larda onun yerine Program Manager'ı kullanıyorduk. İlk başlat menüsü, programları hızla açmamıza, mayın tarlasına çabucak ulaşmamıza izin verecek kadar iyiydi.

Windows XP

Windows XP'nin ortaya çıkışıyla birlikte Başlat menüsünün görünümünde değişiklik yapma ihtiyacı doğru. Microsoft, zaman içinde geliştirdiği başlat menüsünü iki sütunlu hale getirdi. En önemli geliştirme ise Başlat menüsünün belgelere, resimlere ve diğer kişisel dosyalara hızlı erişim sağlamasıydı.

Windows Vista ve sonrası

Windows Vista

Vista, Windows XP'nin çift sütunlu Başlat menüsünde sadece küçük değişiklikler yaptı. Vista'nın Başlat menüsü kötü değildi, ancak çok önemli bir yenilik sunmuyordu.

Windows 7

Vista'nın Başlat menüsünün bazı sorunları, Windows 7'de düzeltildi. En önemli yenilik ise klastik Başlat menüsüne dönüş seçeneğinin ortadan kaldırılmış olmasıydı.

Windows 8

Tablet ve masaüstü PC'leri bir araya taşıma hayalini kuran Windows 8, Başlat menüsünü tam ekran yaptı. "Giriş ekranına" dönüşen Başlat menüsü, bildiğimiz küçük çubuklar yerine "canlı kutucuklardan" oluşuyordu.

Windows 10

Windows 10, alıştığımız Başlat menüsüne benzer bir menüyü geri getiriyor. Artık bütün ekranı kaplamayan menü, kutucuklar ve eski çubuk görünümlü menü öğelerini bir araya getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Yalnız Metro UI'i dayatmakta ısrar etmeseler daha iyi yönde de gelişebilirdi baştan. Windows 7 den bu yana 2 yeni sürüm çıkardı Mikrosoft (8.1 i sürüm sayarsak) ama hala arayüzde kullanıcı kişiselleştirmesi sıfır. Windows 7 kulanıcıları için mesele canlı kutucuklar değil , arayüzün berbat oluşu. Windows 2000 ile gelen renleri kullanan bir arayüz göze hiç de iyi görünmüyor. Hadi yazılımı basit tutmayı anlarım da bari sonradan kişiselleştirebilmek için bir şeyler sunsalar ama o da yok. Yani hala "epic fail" 7. sürümü kullananlar için. Not: HDD lerde de 7. sürüm kadar iyi çalışmıyordu diğer 2 sürüm de...

@02 Eki 2014 12:48 mikrosoft diye bir şey mi var

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek.

@02 Eki 2014 14:31 Bu dediğin riski göze almak demek belki de Mikisofta Milyaralarca Dolara mal oldu.

Win98, win3.1 nerde

@02 Eki 2014 15:40 windows 3.1 de başlat menüsü yoktu , windows 98 ile windows 95 in başlat menüsü aynı desğişenleri yazmışlar sadece.

Windows 10'da kutucuklar kaldırılabiliyormu ?

@02 Eki 2014 16:47 Sırf onun için kurdum Deneme sürümünü.Evet başlat menüsündeki tutturulmuş kutucuklar kaldırılıyor.

yıl 2015 ve hala başlat menüsü tartışılıyor olacak. dünyada ki ve özellikle ülkemizde ki ev kullanıcılarının hakikaten enteresan tipler olduğu kanısındayım...

@02 Eki 2014 17:29 Başlangıç iyiydi..!

Şu metro ile ne alıp veremediğiniz var çoğu mobil uygulamayı bilgisayarda kullanabiliyorsunuz size bu kadar itici gelen ne ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play