Windows Gerçekten Ölüyor Olabilir mi?

Microsoft'ta yaşanan yeniden yapılandırma, "Microsoft Windows'a olan inancını kaybetti" iddialarına yol açtı!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Ölüyor mu?

Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın çalışanlarına gönderdiği bir email ve şirket içindeki yeniden yapılandırma, firmanın Windows'a olan inancını kaybettiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Nadella, epostada firmanın yeni yapısını açıklarken özel bir Windows bölümünün olmayacağını söyledi. Bu, 1980'den beri bir ilk olacak. Firma daha önce de büyük yeniden yapılandırma aşamalarından geçtiği için bu tür bir haber, çok dikkat çekici olmayabilir. Ancak epostanın Windows hakkında söyledikleri ve söylemedikleri, dedikodulara yol açtı.

Değişiklikler kapsamında Windows'un geliştirilmesi, artık bulut ve yapay zeka takımı tarafından yönetilecek. Deneyimler ve Cihazlar adlı bir bölüm ise "Windows deneyimlerini yönetecek ve Windows yeniliklerini PC ve cihaz ekosistemiyle ortaklık içerisinde ilerletecek". Sadece Windows işletim sistemine ve Windows'lu cihazlara odaklanan "Windows ve Cihazlar Grubu" ise artık yok.

Değişiklikler, bulut teknolojilerinin ve yapay zekanın gelecekte Microsoft'un ana odak noktası olacağına işaret ediyor. Windows elbette bu vizyonun bir parçası ancak vizyonun kendisi değil. Bazıları, bunun büyük bir geri adım olduğunu düşünüyor.

Windows hala çok popüler bir işletim sistemi olsa da eskisi kadar popüler değil. Nadella, Kasım 2017'de 600 milyon cihazın Windows 10 ile çalıştığını açıklamıştı. Bununla birlikte Google'ın Android'i, aylık iki milyar kullanıcıyla en çok kullanılan işletim sistemi haline gelmiş durumda.

CHIP Online Yorumu

Bizce Windows'un öleceği iddiaları, senelerdir duyduğumuz PC'lerin öldüğü iddialarına benziyor, yani biraz abartılı. Android, Windows'tan çok kullanılıyor olsa da iş yapmak için çoğu zaman yeterli değil ve bu açıdan Windows'un yanına yaklaşamıyor. Microsoft bir teknoloji firması olarak kendini devamlı olarak yenilemek zorunda ve en son teknolojilerde öncülük yapmak için bazı alanlara Windows'tan çok eğilmek durumunda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Windows'un öleceğini düşünmüyorum ama para karşılığında mükemmelliği arayan zümrelere hitap eden bir sistem olacak. Tıpkı Mac gibi. Peki diğer insanlar ne kullanacak diyeceksiniz. Telefonlarda, tabletlerde, TV'lerde, otomobillerde ve türlü türlü cihazda Android kullandıkları gibi bilgisayarlarında da Linux kullanacaklar. Tabii bunlar zaman alacaktır. >>>

Linux harika bir çekirdek ve bu çekirdeği kullanan harika sistemler de var. Sadece sadeleşme, vurucu özelliklere odaklanma ve sağlıklı olgunlaşma ile Linux ve sistemleri istenen noktaya gelecektir. Ben gelecekte ülkelerin, şirketlerin... kendi işletim sistemlerinin olacağına inanıyorum. Linux'un önü açık...

@cleverman Yıllardan beri Linux diyorsun ama ben yıllardan beri bir kere bile bilgisayarıma linux kurma gereği duymadım.

90'ların sonundan itibaren "Geleceğin İşletim Sistemi" olarak lanse ediliyordu Linux. Gelinen noktada 10 yıldır oldugu gibi %1-2 civarında kullanım oranına sahip. Android emekleme aşamasında sorunlarla boğuşurken"Android Linux değildir, üzerindeki kernel Google tarafından büyük oran değiştirilmiştir." denilerek yok sayılıyordu linux çevreleri tarafından. Tabi Android olayı toparlayınca birden"Android Linux'tur" felsefesine döndü iş. Linux Kişisel bilgisayarlarda hiçbir zaman yer edinemeycek.

herkes PC anlamaz telefonlar ne kadar akıllı ve yanında taşınılabilir olsada zeka olarak windows her zaman lider olacaktır.

Windows geliştirme sürecine etki eden bir şey yok. Windows Mobil pazarda istediğini bulamayınca yatırım pozisyonlaması olarak Windows Cihazlar bölümü yerine bulut sisteme ağırlık vermeye karar verdiler. Surface bölümü devam ediyor. Beklenen andromeda cihazı gelecek. Yani kar amaçlı politikalar devam edecek. Bu pozisyonlama Microsoft'u hantal yapıdan kurtarıp dinamikleşme sağlayabilir.

Geleceğin işletim sistemi GNU/HURD dır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play