Windows Phone 8'li HTC 8S testte!

HTC'nin yakında ülkemizde de satışa sunulacak WP8'li cebi HTC 8S'i her ayrıntısına kadar inceledik!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone 8'li HTC 8S testte!

HTC'nin Windows Phone 8'li amiral gemisi HTC 8X'in ardından bu kez biraz daha küçük ve daha ılımlı özelliklere sahip HTC 8S'i test merkezimizde ağırladık. Peki HTC 8S ne kadar iyi, 8X ile arasındaki fark büyük mü? Bu soruları ve fazlasını makalemizde yanıtlamaya çalışacağız.

Hem Android'i hem de Windows Phone'u bir arada götürmeyi tercih eden HTC'nin 8S modeli 4 inç'lik bir ekranla geliyor. Ekranın özelliklerine daha sonra değineceğiz. Ancak 8S'i kutusundan çıkarıp elinize aldığınızda, onun büyüklük dengesini tam anlamıyla tutturduğunu hissedeceğinizi söyleyelim. 8S'i tek elle kullanmanız, hem boyutu ve hafifliği, hem de kasasının elinizden kaymayan yapısı sayesinde inanılmaz derecede kolay.

8X'den farklı olarak 8S, yekpare bir kasaya sahip değil. Pilini çıkartmanız mümkün olmasa da, depolama alanınızı microSD yoluyla rahatlıkla genişletebilirsiniz. 16GB depolama alanı ile gelen 8X'in aksine, 8S'de sadece 4GB depolama alanı bulunuyor, ancak belirttiğimiz gibi bu alanı bir microSD kartı yoluyla büyütmeniz mümkün.

Kullanım, Windows Phone 8 arayüzü

Windows Phone 8'e yeni başlıyorsanız ona alışmanız için biraz cihazınızı kurcalamanız gerekecek. Android'den gelenler, kutulu arayüzü yadırgayabilir ancak Windows Phone 8'le güçlenen canlı kutucukların kullanımı son derece kolaylaştırdığını söylemeliyiz.

Yerel ayarlarınız "Türkiye" olarak seçiliyken HTC 8S ile Windows Phone 8 mağazasına girdiğinizde, mağazada rastlayacağınız iyi uygulama sayısı oldukça az. Ancak konum ayarlarınızda oynayarak diğer ülkelerinde görebildiği uygulamalara erişmek mümkün oluyor.

HTC 8S'deki arayüzün ve işletim sisteminin, HTC 8X'dekinden ve Lumia 920 gibi diğer WP8'li ceplerden göze çarpan büyük bir farkı yok. Microsoft, kutucuklu arayüzün kişiselleştirilebilme özelliklerini savunsa da bir süre sonra giriş ekranınızda çok da fazla şey yapamadığınızı farkediyorsunuz (kutucukların rengini değiştirmek, yerlerini değiştirmek gibi). Bir Android'den değil iPhone'dan WP8'e geçecekseniz ve HTC 8S'in size daha hoş görünme ihtimali var.

Windows Phone 8'in kendine has avantajları (örneğin kelime düzeltme haznesinin Android ceplerde gördüğümüzden daha iyi olması, temiz ve anlaşılır bir arayüz, kullanım kolaylığı, Office, Xbox Live) ve dezavantajları (bazı şeylerin beklediğiniz yerde olmaması, uygulama yükleme sürecinin ve yeteneklerinin Android'in gerisinde kalması gibi) var. En önemli dezavantaj ise Windows Phone uygulama mağazasının kaliteli uygulamalar konusunda yaşadığı sorun gibi görünüyor. Ancak Microsoft bu durumu iyileştirmek ve WP8'i diğer platformlara yaklaştırmak üzere var gücüyle çalışıyor.

Makalemizde Windows Phone 8'in derinliklerine inmek istemiyoruz, zira konumuz 8S. HTC 8S'de internette dolaşırken telefonun sayfaları gayet hızlı açtığına, herhangi bir takılma da yapmadığına şahit olduk. Bununla birlikte web sayfalarının masaüstü sürümünü açmak istediğinizde yükleme işlemi 15-20 saniye sürebiliyor.

Bir bakışta HTC 8S'in donanımı

HTC 8S (üstte) ve HTC 8X(altta)

Çift çekirdekli 1GHz Qualcomm Snapdragon S4 Plus (MSM8227) işlemciye sahip HTC 8S, grafiklere Adreno 225 ile hayat veriyor. HTC 8X'in işlemcisinin çift çekirdekli 1.5GHz Qualcomm Snapdragon S4 Plus olduğunu hatırlatalım.

HTC 8S'in RAM'i ise 8X'in yarısı kadar; tam olarak 512MB. Cihaz sadece 4GB depolama alanına sahip, ancak bir microSD kartı ile bu depolama alanını katlamanız mümkün. 16GB depolama alanı sunan HTC 8X'de microSD slotu bulunmuyordu.

Cihazın diğer özellikleri arasında 720p video kaydı yapabilen 5 megapiksel arka kamera (ön yüz kamerası yok), led flaş, A-GPS, 1.700mAh pil var.

İnternet, ekran testi

Az önce söylediğimiz gibi 8S'in sayfaları kaydırırken hiç takılmadığını söyleyebiliriz. Internet Explorer'ın mobil sürümü oldukça iyi bir tarayıcı, ancak varsayılan olarak Bing ile gelmesi bazı kullanıcıların canını sıkabilir. Windows Phone 8'de şimdilik Firefox veya Chrome gibi iyi bir alternatif tarayıcı bulunmuyor, ancak yer imleri, sekmeler gibi işlevler sunan IE, işinizi fazlasıyla görüyor. Bunun yanında 8S'in sayfa yükleme ve Wi-Fi performansının çok üstün olduğunu söyleyemeyiz.

İnternette gezinirken ve oyun oynarken ekranın önemi büyük. HTC 8S'in 8X'e göre ilk önemli dezavantajı ise ekranının daha küçük olması değil, sunduğu 480x800 çözünürlük. HTC 8X, 4.3 inç'lik ekranında 720p çözünürlük sunarken, HTC 8S'in çözünürlüğü kardeşinin çok gerilerinde.

Yine de ekranın bakış açılarının ve direkt güneş altındaki performansının çok iyi olduğunu söylemeliyiz. Yüzde yüz parlaklıkta 620 cd/m2 beyaz sağlayabilen 8S, bu bu alanda 500 cd/m2'ye ulaşabilen 8X'i geçiyor ve 640 cd/m2 parlaklık sunabilen iPhone 5'e oldukça yaklaşıyor. Dolayısıyla HTC 8S'in diğer özelliklerini beğendiyeseniz, ekran çözünürlüğünü kafanıza çok da takmamanızı öneriyoruz, zira metinler ve fotoğraflar yeterince keskin ve net görünüyor.

HTC 8S'in kullandığı çözünürlük, aslında 8S'e kıyasla ona bir avantaj bile sağlıyor. 720p ekranlı HTC 8S'de bu yüksek çözünürlük ekran için optimize edilmemiş uygulamalar, kenarlarında siyah bir bantla çalışırken 8S'de böyle bir duruma rastlanmıyor.

Kamera testi, video özellikleri

HTC 8S, orta seviye ceplerde görmeye alıştığımız 5 megapiksellik bir kamerayla geliyor. Cihazın ön yüzünde ise kamera bulunmuyor.

8S'in üzerinde bulunan kamera düğmesi, fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdığı gibi kamera uygulamasını açmanızı da hızlandırıyor.

Bu arada 8S, iPhone 5 ve Galaxy S3'de olduğu gibi fotoğraf çekme düğmesine dokunduğunuz anda kareyi yakalamıyor ve biraz beklemeniz gerekiyor.

Fotoğraf kalitesine geldiğimizde ise orta seviyedeki bir cihaz için iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hepsi bu kadar, 8S'in kamerasından üstün bir düşük ışık performansı beklemeyin.

HTC 8S ile gündüz çektiğimiz bir fotoğraf (tam çözünürlükü fotoğraf için buraya tıklayabilirsiniz):

8S'de akıllı ceplerde standart haline gelen bir LED flaş da bulunuyor. Kamera uygulamasının sunduğu işlevler arasında ise pozlandırma, keskinlik, beyaz dengesi, renk doygunluğu, ISO ve birkaç fotoğraf efekti var. Otomatik flaş yanında flaşı elle açıp kapamanız da mümkün.

Kamera uygulamasındaki "lens" özelliği ise ona yeni işlevler eklemenize izin veriyor. Örneği varsayılan olarak sunulan tek lens olan "Bing Vision", barkodları ve QR kodlarını taramanıza izin veriyor.

HTC 8S, full HD video kaydetmiyor ve 720p çözünürlüklü videolarla yetiniyor. Video kamerayı kullanırken fotoğraflardakine benzer işlevlere sahip oluyorsunuz. Testimizde çektiğimiz videoların kalitesinin fena olmadığını söyleyebiliriz.

Görüşmeler, ses, medya

8S ile aradığımız kişiler, bizi temiz bir biçimde rahatlıkla duydular. Buun yanında biz de karşıdaki kişiyi duyarken herhangi bir sorun yaşamadık, zira kulağınıza dayadığınız hoparlörün ses kalitesi yeterince iyi ve yeterince yüksek ses sağlayabiliyor.

HTC 8S ile beraber gelen müzik çalıcısı MP3, WAV, WMA, eAAC+, MP4, WMV, H.264 ve H.263 biçimlerini destekliyor. 8S'de bulunan Beats Audio desteği, kulaklıkla müzik dinlerken açık bulundurmak isteyeceğiniz harika bir işlev ve ses üzerinde farkedilir bir etkisi var. 8S üzerindeki hoparlörler, temiz ve iyi bir ses sunuyor, ancak çok yüksek bir ses seviyesine ulaşmasını beklemeyin.

8S'deki müzik çalıcısının sunduğu işlevler ise kısıtlı. Herhangi bir ekolayzır işlevi sunmayan çalıcı, sadece en temel işlevleri sunuyor ve bizce yetersiz.

8S'de FM radyosu dinlemeyi düşünüyorsanız, bundan vazgeçin çünkü bu işlev cihaza eklenmemiş.

8S'in kendine has avantajı ise 4GB'lık küçük boyutlu depolama alanının microSD ile büyütülebilmesi. HTC 8S'in üst modeli olan 8X'de ve Nokia'nın WP8 amiral gemisi Lumia 920'de microSD kart yuvasının olmadığını hatırlatalım.

YouTube ile entegrasyonu bulunmayan 8S'de dilerseniz YouTube uygulamasını uygulama mağazasından indirebilirsiniz.

Pil testi, bağlantı

Pil testimiz

HTC 8S'in 1.700mAh kapasitesindeki pili, Wi-Fi, zaman zaman 3G açıkken ve ekranı toplamda yaklaşık 1.5 - 2 saat açık tutmanız halinde yaklaşık 1.5 gün dayanıyor. Daha seyrek bir kullanımda piliniz 2 gün de dayanabilir. Dolayısıyla pil ömrünün harika olduğunu söylemek zor, ancak günlük kullanımda cebinizin 1 günü rahatlıkla çıkaracağını belirtelim.

8S'de kesintisiz olarak tam parlaklıkta izlediğimiz 1.5 saatlik video bittiğinde, pilin yüzde 100'den yüzde 67'ye gerilediğini gördük. Bu sonuç harika olmayablir, ancak videoları tam parlaklıkta seyretmeyeceğinizi düşünürseniz gerçek hayatta daha uzun bir süre elde edeceksinizdir.

HTC 8S'in pilini çıkarmanın kolay bir yolu bulunmuyor, aynı 8X'te olduğu gibi. Bu arada 8S, kablosuz şarj işlevine de sahip değil.

Bağlantı

Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G, Bluetooth 3.1 ve GPS özelliklerine sahip cihazda Wi-Fi hızlarının zaman zaman bizi memnun etmediğini söylemeliyiz. 3G'de ise herhangi bir sorun yaşamadık. Masaüstü sitelerin yüklenmesinin biraz uzun sürebildiğinden bahsetmiştik, mobil sitelerde ise herhangi bir yüklenme sorunu bulunmuyor.

HTC 8S, 7GB'lık SkyDrive bulut depolama alanıyla geliyor. Cihazı USB kablosuyla PC'nize bağladığınızda depolama alanınızı bir USB belleği gibi, kolayca yönetebiliyorsunuz.

Farketmiş olacağınız üzere cihazda NFC (yakın alan iletişimi) çipi bulunmuyor.

Arayüz ve oyun performansı

8S'i kullandığımız birkaç gün boyunca arayüzünün son derece akıcı olduğunu ve takılmalara neredeyse rastlamadığımızı belirtmeliyiz. Cihazın dokunmaya verdiği tepki de yeterince iyi diyebiliriz.

Mağazda gezinme, uygulama yükleme ve kaldırma işlemlerinde telefon yeterince hızlı. 8S'de oyun oynamayı düşünüyorsanız, bunu keyifle yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Oyunlarınızın açılış hızı 8X ve Galaxy S3 gibi uç nokta ceplerle eşdeğer olmayabilir, ancak burada 2-3 saniye gibi gözardı edilebilir bir gecikmeden bahsediyoruz.

8S'de uygulama yüklemeyle ilgili canımızı sıkan tek önemli şey, dahili depolama alanının azalması gerekçesiyle bazı oyunları yükleyemememiz oldu. Ancak fotoğraf ve videolarınız gibi içerikleri microSD kartınızda sakladığınızda bu sorunla karşılaşmayacağınızı düşünüyoruz.

Özetlemek gerekirse...

Özetlemek gerekirse...

Türkiye'de henüz operatörler tarafından satışa sunulmayan HTC 8S'i bazı çevrimiçi mağzalarda 850-950 TL'ya bulmanız mümkün. 1500 TL'ye satılan 8X'e göre çok daha hesaplı olan 8S'ten  genel olarak memnun kaldık. Oldukça akıcı, takılmayan bir arayüz, genellikle iyi sayılabilecek internette gezinme performansı, Windows Phone 8'in sunduğu tüm avantajlar cihazın iyi yönlerinden. 8S'in en hoşumuza giden tarafı ise ergonomik yapısı oldu. HTC, daha yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanabilirdi, ancak cihazın ekranının kötü olduğunu da söyleyemeyiz. Bunların yanında bir HTC 8S satın almayı düşünenlerin cihazın pilinin sökülemediğini akıllarının bir kenarında bulundurmaları gerekiyor. Dolayısıyla pil ömrü ortalama bir kullanımda 1.5 gün olan cihazın pilinin sizi yarı yolda bırakması halinde, bir şarj cihazına muhtaçsınız.

8S'in depolama alanının microSD kart ile genişletilebilmesi de onun hesaba katmanız gereken olumlu özellikleri arasında. 8S'i kullandığımız sürece zaman zaman dahili depolama alanının bitmesiyle ilgili bazı sorunlar yaşadığımızdan bahsetmiştik, ancak bu sorunu bir microSD kartı yardımıyla çözebileceğinizi düşünüyoruz.

HTC 8S'in 5MP'lik kamerasından yüksek bir performans beklemiyorsanız fotoğraflarla ilgili bir sorun yaşamayacaksınız demektir.

Mobil web sitelerini yüklemede gayet iyi bir performans sunan HTC 8S, aynı performansı masaüstü web sitelerini yüklerken veremiyor. Ancak web sitelerini kaydırmada ister mobil olsun, ister masaüstü, herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Çok yeni olmasa da, yeni yeni büyümeye başlayan Windows Phone 8 işletim sistemini denemek istiyorsanız, onun artılarının ve eksilerinin farkındaysanız, HTC 8S sizi fazlasıyla memnun edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 80 Yorum

htc'mi uzak dursun onun yerine ozellikleri daha kotu olsa bile lumia alirim.. hemen lumianin rengi tuttu diye bunlari cikarttilar...

@28 Ara 2012 03:07 bak senn daha düne kadar Nokia ya saydıranlar birden Nokia fanı oldular sebep Nokia lumia diye telefon çıkarması allah aşkına wp platfoemunu dünyada kaç kişi kullanacakta başarılı olmuş Nokia bırakın bu işi

@28 Ara 2012 03:07 hmm.ilk windowsphone 8 işletim sistemli telefonu seri retime geçiren marka htcdir.benim bildiğim trafikte arkadaki araba suçluydu umarım anlaşılmışımdır.

Telefonun özelliklerini, işletim sistemini, işlemci hızı vs bi kenara koyalım. Htc kasa dizaynında çok çok başarılı.. sırf görüntüsü, malzemesinin kalitesi için insanın satın alası geliyor

fm radyo nun olmaması kötü olmuş

@28 Ara 2012 10:16 Windows 8.1 güncellemesi ile FM Radyo geliyor

ön kamera yokmu rezalet

@28 Ara 2012 11:38 kaç kişi ön kamera kullanıyor allah aşkına ya.bi kamera ile direkt çöpe atanlar oluyo.

KESİNLİKLE NOKİA LUMİA 920 TARTIŞMASIZ LİDER ................

@28 Ara 2012 11:55 aybı klasmanda değiller. lumia 620 ile kıyaslanır. 920 ile değil. teknoloji ile ilgilenmiyorsan sus bari

htc bu işi biliyor. yılların windows mobile destekçisidir.

fiyatı bence bi 100-150 tl daha az olmalıydı neyse gayet hoş bir cihaz wp8 icin alınabilir

delikanlı adam renkli cep kullanmaz :))

ben kullanırım. senden de daha delikanlıyım.

8x lumiadan önce çıkmamış mıydı?

NOKİA MI KOPYA ÇEKMİŞ YOKSA HTC Mİ? LUMİA=HTC OLMUŞ BU YAHU ;)

NOKİA MI KOPYA ÇEKMİŞ YOKSA HTC Mİ? LUMİA=HTC OLMUŞ BU YAHU ;)

lumia 920 varken bunu alanın aklına yanayım. eğer nokia çok akıllı hareket ederse galaxy ve iphone serilerine darbe vurabilir. iphone ve s3 iyice ayağa düştü çoluğundan çocuğuna kopuğuna istisnasız herkesin elinde artık farklı tasarım ve işletim sistemi istiyoruz.

@29 Ara 2012 11:22 920 den daha ince ve zarif açıkçası. ve donanım kısıtları yüzünden bütün windows mobile telefonlar birbirlerine az ya da çok benzeyecektir.

wp8 kadar iğrenç başka mobil işletim sistemi varmıdır ki? emin olun ki symbian bile bu sisteme beş çeker

htc iyidir kullandım ama htc yi yavaşlatan android dir malesef

Gelen herhangi bir elektronik postayı yanıtlarken sadece resim ekleyebiliyorsunuz. Bu sorun windows kaynaklı da olabilir. Ayrıca internet paylaşımı konusunda da yetersiz, herhangi bir cihazdan yaptığınız bağlantı bir süre sonra düşüyor. 3D grafiklerde de kırılmalar meydana geliyor. Bunların dışında fiyat performans anlamında çok başarılı bir cihaz.

ANTİROİD, BİR APPLECI OLARAK HTC NİYE KULLANIYORSUN, YOKSA İPHONE ALMAYA PARAN MI ÇIKIŞMADI? SÖYLESEYDİN BEN ALIRDIM SANA. YÜREĞİM DAYANMADI BAK. ;)

@29 Ara 2012 20:36 ne cahilane bi yorum yaa!.. iphonu nu satıp androidli telefon alan bi dünya insan var.hıı gerçi android ini satıp iphone alan da bi miktar insan var,onlar da android i kullanamadıklarından basit bir OS olan iphone e geçme ihtiyacı hissediyorlar.İphone senede bir,birbirinin klonu telefon çıkartmaya devam etsin.Şu an için Apple kullanmak fanatizm,ama android kullanmak ihtiyaç! fakat günü gelince iphone kendini aşarsa ya da windows phone yeteri gelişmeyi sağlarsa terfi ederim hiç gocunmadan.Zaten eski bir windows mobile cıyım..

@29 Ara 2012 20:36 yok kardeş.. yorumu iyi okusaydın sana bu mesajı atmazdım iyi oku.

@29 Ara 2012 20:36 almayan ne olsun.

@29 Ara 2012 20:36 güne ne güzel pozitif uyanmıştım bu mesajı görünce negatif ettin bravo.

Lumia 820 alsam 300 lira daha fazla vermek zorundayım. E o parayı veriyorsam bir 300 daha koyup Lumia 920 alırım diye düşünüyorum. Tek düşüncem uygulama mağazasında yazan bazı uygulamalar "1GB'ın altında rame sahip cihazlarda çalışmaz" uyarısı.

@30 Ara 2012 14:27 elbette dostum, bu mantıkla nereye gideriz bilemiyorum aynı dertten muzdarip kararsızım :D

wp platformu şuanda başarıya koşuyor bildiğin tablet,notebook ve masaüstü bilgisayarlarda windows 8 olduğu sürece direk etkileşim içersinde bulut teknolojisi sayesinde şu anda android kullanmama rağmen bir tane windows 8li telefon almayı düşünüyorum sırf sunduğu yenilikler yüzünden andoridde iyi ama güncelleme çıktıktan sonra firmaların kullanıcılara sürmesi aylar sürüyor bir Galaxy Ace 2 kullanıcısıym Ekim ayından beri Jelly Bean güncellemesi çıkacak diye bekliyoruz ama Windows 8li telefonlarda böyle bir sıkıntı olmaz

wp8 in daha çok yol katetmesi gerekiyor bence daha erken piyasaya sürülmek için

@30 Ara 2012 19:57 kullandın mı da konuşuyosun?

bende bu cihazdan kullanıyorum bu cihazla ilgili herşeyi 11820 den öğrendim :)

avusturya mediamarkt fiyati 289 euro tl ye cevirsek en fazla 700 lira olmasi gerekiyor. resmen 200-300 euro baska yerlere gidiyor.

@31 Ara 2012 12:14 vergi güzel kardeşim vergi, gayet doğal birşey. Alınan miktar tartışılır o ayrı bir konu elbet.

@31 Ara 2012 12:14 zaten 1000 lira.. 200 euro falan yok üstünde

@31 Ara 2012 12:14 bana yollaya bılırmısın arkadas bu telefonu neyse parasını vereyım ama bı sorun var pasaport kayıt ettırmek gerekıyomu sanırım

ne kadar sağlam _?

çok güzel ve özel olmuş bende htc desire ht var pili çabuk bitiyor ilk aldıgımda vifi açıkken telofon görüşmesi oluyordu şimdi olmuyor neden yardımcı olurmusunuz

bende aldım ancak şimdilik pişmanım. ne radyo dinleyebiliyorum internet olmadan dışarda ne müzik ekleyebildim. nereden öğrenebilirim tüm teknik bilgileri

bayım müzik yüklemek için hafıza kartı alın çünkü bende aldım 8s ten hafızası 4GB olduğu için alanlar yetersiz yani bir hafıza kartı alın ve bilgisayarınızdaki tüm müzikleri veya videoları yükleyin ve şöyle çok güzel bir özelliği vardır ki telefon için özel bir video yüklemeniz gerekmez her tür video telefonda çalışır

marketindeki uygulamarin henuz tam calismadigini duydum bu dogruumu kulananlara sormak istiyorum. mesela whatsap in turkce olmadigi facenin kullanisli olmadigi, wiber in sesli konusmaya imkan vermedigi vs... htc 8s cok cok estetik, tek artisi bu, hernekadar yeni bir isletim sistemi olsada insan sirf bu goruntusu yuzunden win 8s alasi geliyor. ama hic kimse saglam bir yorum yapmiyor. en iyisi ceremizde kulanan birini bulup 5-10 dakka kurcuklayarak fikir sahibi olmak. ama herkes boyle dusundugu icin kimsede alip kullanmiyor. ben mi kobay olsam acaba diyorum.s3 mini mi htc8s mi karar veremedim biturlu. bi yanda gelisimini tamamlamis bi android , diger yanda suprizlere acik ve arkasinda windovs gibi bi fmdevin destek verdigi win8

Selamlar, 15 gün önce HTC 8S aldım. 2 gün önce de telefon sehpadan yere fayans zemine düştü. (Bu ilk yere düşüşüydü ve gayet yavaştı.) Telefonu elime aldığımda ekran baştan aşağıya sesli bir şekilde çatırdamaya başladı ve sonuç felaket ekran tuz-buz oldu. Müşteri hizmetleri mi ? Tabi ki kullanıcı hatası dedi. Gorilla Glass hikaye anlaşılan. Tavsiye etmem sakın bu telefonu almayın... ya da muhakkak ilave sigorta yaptırın. Ben ömrü hayatımda bu kadar dayanıksız bir telefon görmedim.

bayım ben telefonumu 13 kere ekran üstü yere düşürdüm ama hiçbir şey olmadı bir çizik dahi sadece 2 haftada bir 5 dakika takılıyor hatta belki daha az ve sonra düzeliyor ve ayrıca ses kaliteside çok iyidir

@05 Şub 2013 14:17 Bayım, aynı yorumdan çeşitli sitelerde harfi harfine gördüm, anladığım kadarı ile bu telefon için amacın sigorta yaptırmak. çünkü uyguladığın yöntemi interactif bilen bir kişi rahatlıkla anlayabilir. Bu yöntemi geç arkadaşım milletin bilinç altına ' SAĞLAM OLMADIĞINI SÖYLEYİP, SİGORTA YAPTIRMAYA TEŞVİK ETMEKTEN VAZGEÇ.' bilinçli müşterileri de bu şekilde tuzağa düşürüyorlar arkadaşlar herkes istediği gibi alsın telefon fiyatına göre mükemmel. Ben bir satış danışmanıyım elektronik olmasa da, bu yapılan sadece tuzaktır, bu cevabımı okuyanlar bu beyfendinin yaptığı yorumu dikkate almasınlar ;) saygılar....

@05 Şub 2013 14:17 harbıden dostum cogu sıtede sen aynı seylerı yazmısın ndn mılletı kANDIRMAYA CALISIYORSN ....

ben bu telefonu alalı bir ay oldu eğer bir adroid kullanıcıysanız kesinlikle bu telefonu almayın derim uygulama bakımından 0.whatsap inglizce facebook doğru düzgün değil.ben bu telefonu sadece beats audiosu için aldım telefonun tek artısı muhteşem ve yüksek sesli hoparlörleri.ne tema değiştirebiliyorsunuz ne değişik uygulamalar bulabiliyorsunuz tabiki zamanla gelişecektir ama şuan vasat ötesi

bende aldım sonunda. bence cok güzel, hızlı,kamerası tatminkar. şekil desen ona zaten kimse bişey diyemiyor. almak isteyen alsın derim. bataryada fena değil( çift çekirdekli işlemcilere göre çok çok iyi) mail için outlook gibi dünyanın kullandığı program var. market vasat ama gelişeceğini düşünüyorum. benim oyunla işim yok, whatsup,facebook,tweeter mail, tarayıcı,iyi hızlı olsun, uygulamalar çok problem değil diyorsanız. düşünmeyin. farklı bir sistem bıktım iostan-androidtten( daha kitlenme yapmadı 3 hafta oldu

arkadaşlar bir teknoloji mağazasında sadece tasarımını inceleme fırsatım oldu ve çok beğendim gayet ergonomik ve şık bir tasarımı var fakat kararsız kaldım acaba işletim sistemi windows işletim sistemi android ve ios la karşılaştırmam gerekirse sizce hangisi daha iyidir kararsız kaldım acaba bana yardımcı olabilirmisiniz sizce hangi işletim sistemini tercih etmeliyim??

beyler internet hızı olarak s3 ile yarışır Ayrıca bu gün telefonu 1,5 metreden yere arkaüstü düşürdüm , silikon klıf da vardı , sadece kenarları çıktı, sapasağlam

bende aldığıma pişman oldum ilk günden ses problemi oluştu şimdi göndermekle uğraşıyorum hattıma kayıtlı numaraları bulamıyorum ya rehber diye birşey yok facede hotmailde bulunan kim varsa eklemiş rehbere ortalık resim kaynıyor. iyi kullanmayı bilen varsa yardımcı olabilir mi

telefonu bir teklonoji mağazasında inceledim. telefon internete bağlıydı ve ben de telefonun tarayıcısına odaklandım. tarayıcı performansı çok iyi. hiç kasma olmadan, donanımı zorlayabilecek yoğun içerikli siteleri rahatlıkla açıyor. chip onlineda da bi inceleme videosu da izledim. hah videolar da sorunsuz işte tam istediğim gibi, mobilde gerçek internet deneyimi yaşayabilirim bu telefonla dedim ve bir de dizi-film sitelerini ziyaret edeyim dedim ve... o siteye girdigimde videonun açılmadını gördüm (sanırım fazla şey beklemisim). açılmadı çünkü wp8'e flash destegi yokmuş. bunun dışında htc 8s'in tasarımı harika. gayet yeterli bir işlemci ve gpu'ya sahip. ram de wp8 için yeterli. telefon oldukça stabil çalışıyor. kamerasını tabi ki lumia 920 ile kıyaslamayın ama orta sınıf telefonlar arasında kamerasının zayıf kaldığını söyleyemeyeceğim. kamerayı fazla kurcalamadım.

ben de aldım fakat whatsuppı yükleyemiorum

Htc 8s kullanıyorum her şeyi güzel hoş ama sık sık mesajlarımı göndermiyor ve arama yapıp almıyor eğer bu durumun bir çözümü varsa yardımcı olabilir misiniz? Telefonu kapatıp açmaktan yoruldum artık!! :(

@16 Mar 2013 13:41 tlefonu 3g modundan çıkar

@16 Mar 2013 13:41 dostum peki sen bunu müşteri hizmetlerine sordun mu bu neden böyle oluyor diye

Bende 1 haftadır bu telefonu kullanıyorum bazı arkadaşlar whatsapp ingilizce demiş hayır yok öyle bir şey,ben aldığım gün whatsapp,foursquare,Facebook,twitter ve pek çok uygulama indirdim hiç bir problem yaşamadım henüz.ayrıca aldıktan iki,gün sonra resteurantda yere düşürdüm ve hiç bir şey olmadı.tarayıcı hızı gerçekten çok iyi ayrıca. Fakat benim en çok sıkıntı yaşadığım konu pil ömrü müzik dinliyosanız özellikle bir kaç saat içinde bitiyor ben whatsappı çok kullanıyorum fakat müzik dinlemediğim halde 7 8 saat içinde şarja takmam gerekiyor onun dışında Windows Phone 8 başlarda zor geliyor fakat alışıyorsunuz bir sürü sonra.

@27 Mar 2013 01:51 benim face ve twitter ım ingilizce seninki nasıl türkçe indi????

Ayrıca Flash desteği yok diyen arkadaşa kim söyledi bilmiyorum ama ben tüm dizileri bu telefondan izliyorum,bilgisayarı açmaya üşeniyorum artık çünkü aynı hızla iniyo ve ses kaliteside görüntüde gayet iyi. Tüm videolarıda açıyo tekrar belirteyim.

google play storeyi indiremiyorum neden acaba :(

@12 Nis 2013 02:50 bu ürünün kendi mağazası var play store desteklemiyor. çünkü formatları farklı android değil bu cihaz.

htc s8 telefonu sakın almayın . 3 - 4 mesajdan sonra göderilemiyor diyor . acıp kapatınca telefon donuyor . ve garantiside neden olduguna çözum getiremıyor . telefonu 3 haftadır aldım 3 gun bıle kulanamadım halen garantide .

Bende bir Htc 8s sahibiyim ve alali 4 gun oldu, sms problemini söyleyen arkadaşlar tamamen kendinizle alakali bi durum iletim raporlarını da açtım ve gayet düzgün mesajlarım iletiliyor. Düşme konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim ama marketi için söylentilere arkadaşım 1 sene boyunca android için zamanının en iyi telefonunu kullandı ve vasattı bir sürü virüs problemi ve yığınla sorun. Açıkçası bunlar beni androidden soğuttu ve Windows un marketinin 6-7 aya kendini geliştireceğini düşünüyorum. Bence telefon gayet iyi bir seçim.

benim mesajlarım gitmiyor neden oldugu hakında bir fikriniz varmı acaba . ne yapabilirim .telefon garantisi bile duzelmeden gerı gonderıyor bana .

bi arkadaş s3 mini mi htc 8s mi demiş. sorgusunu bile yapmadan htc 8s al derim. androidle uğraşma hiç ama kamera durumu için bir şeyler duymak istersen kamerası vasat çekim yapıyor

kesinlikle mesaj göndermiyor htc 8s , araştırdıgım bilgiler dogrultusunda genel sıkıntı buymuş . htc nasıl olurda arızalı bir ürünü piyasaya surmeye devam eder. bu ansıl bir mantıkdır .

Arkadaslar bbu teleffondansa lumia 720 bunun babası aynı fiyat özellikler kaamera sarj bboyutları iyi arastırın bence

s.aleyküm arkadaşar ben htc 8 s yada lumia 720 yada 820 almayı düşünüyorum...ama sonunda htc 8s almaya karar verdim ...ama bazı arkdaşlar kendi kendini resetleme...sms gitmeme ..şarjın az gititigini ...ve şu altaki renkli kapagın hemen soldugunu soylüyorlar ...bu telefonu alan arkadaşlar şu anda kulannan varmı bu 3 konuda tam net bilgi verisrseniz sevinirim ..allah razı oslun...selametle ...

@a_taşçıoglu kesinlikle almanı önermiyorum . hatalı telefon . aldıgıma pişmanım . ayrıca hersyı internet üzerinden yapıyo . müzik veya başka birseyi indiremiyorsun .

@a_taşçıoglu ben telefonu yeni aldim emin ol sylenenler azla bakma guzel bir cihaz hatasizda olsa bizler ilahaki bi sbullbuluruz

Bende telefonu almak istiyorum fakat çoğu kişi kamerasında iş olmadığını, mesajların gitmediğini ve şarjın çok çabuk tükendiğini söylemiş. Bende bu yüzden telefonu almaktan vazgeçtim fakat telefonun dış tasarımı o kadar çok hoşuma gitmişti ki.. Alan kişilere tekrar sormak istiyorum telefon kullanılabiliyor mu ? İş görüyor mu ?

@04 Haz 2013 11:01 Kamerası çok üst düzey olmayabilir ama işinizi görür, pille veya mesaj göndermeyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım test ettiğim sürece.

bu 8si kullanıyorum ve şarz ile ilqili bi sorn yaşamadım sms qitmemesi felan makarakukara bestaudio var stüdyo kalitesinde ses deneyimi . ayrıca lumima renk patlamasından baska birşey değil donanımları kalitesiz.

telefon hızı 10 numara gunduz kamera cekımı 10 numara gece gotu ve fotografları anında paylasma ozellıge sahıp mukemmel telefon ama bıraz tuhaf bende 1 ay oldu alalı bana bır arkadas onermıstı hız konusunda telefon uzerıne telefon tanımıyorum o kadar telefon kullandım bunun gıbı hızlı telefon gormedım saglamlıgı guzel tek bır sıkıntısı var market gelısmemıs ve fotografıda gece cekımınde gozlerı hep kırmızı cekıor gunduz ıse mukemmel oda renk tonlugu yok hanı ben sıze sole anlatım normal samsungla htc ıle yanyana getırın ve aynı yerın fotograflarını cekın ve dıkkatlı sekılde bakın gorursunuz ornek; kırmızı htcde beyaz gosterıor samsungta ıse koyu kırmızı dıkkatlı bakarsanız gorursunuz sonuc ınternet kullananlar ve dokunmatık telefonda mesajlasmak ısteyenler ıcın telefon gorusmesı yapanlar bunları hepsını kullananlar ıcın ıdealdır

ben yeni aldım telefondan çok memnunum ama face ve twitter içerikleri ingilizce türkçesi yokmu? ben çok aradım ama bulamadım bilen varsa söyleyebilirmi???

@28 Ağu 2013 21:05 SEN TELEFONDA ANLAMIYOSUN GALİBA TEL İN NESİ İYİ NE FOTOLAR İYİ NEDE MÜZİKLER ZİL SESİ OLUYOR..

Benim tlf htc 8s ben bunun programını androide çevirmek istiyorum mümkün müdür

hiç birine bakma tek sorun tel hafızası 2.5 gb zaten sistem yino güncellemeler falan sana kalan 500 mb uygulama çok indirmem diyosan super telefon

bisey diyecem de bendr alicam telefonuu alanlar memnun ama clash of clan iniomu olanlar bi indrsinve cevap atabilirseatsin nolur

telefonu 1hafta önce aldım görüşme yaparken karşı taraf sesimi çok kısık alıyor bunu çözümü varmı bilen söylesin yoksa garantiyemi verim bilemedim

Sen de yorum yaz