Windows Phone neden konuşulmadı?

Microsoft'un Build konferansının açılışında Windows Phone'dan neden hiç bahsedilmedi?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone neden konuşulmadı?

Microsoft'un yıllık geliştirici konferansı Build'i takip eden Windows Phone meraklıları, dün akşam biraz hayal kırıklığına uğradılar. Firma açılış konuşması boyunca Windows Phone'dan neredeyse hiç bahsetmedi. Mobil platformun tek konuşulduğu yer, kısa süren bir Skype demosu oldu.

The Verge ile konuşan Windows yöneticisi Terry Myerson, Windows'lu telefonların Microsoft'un bu sene yoğunlaştığı alanlar arasında olmadığını açıkça söyledi: "4 inç ekranlara sadakatimiz tam anlamıyla sürüyor ve bu alana odaklanacağımız zaman gelecek. Bu cihazlar ailemizin bir parçası olsa da çekirdekte değiller; ancak önümüzdeki sene geliştiricilerin ilgisini çekeceğini umuyorum."

Böylece Myerson, kullanıcılara ulaşmak isteyen geliştiricilerin telefonlarda Windows yolunu tercih etmediğini açık sözlülükle kabul etmiş oldu. Myerson'a göre heyecan verici yeni şeyler denemek isteyen geliştiriciler, Xbox ve Hololens'i düşünebilirler.

Myerson'ın da belirttiği üzere Windows 10 Mobile, Universal Windows Platform'un (UWP) bir parçası. UWP, geliştiricilerin hem Windows 10'lu PC'lerde, hem de telefonlarda çalışabilen tek bir uygulama üretmelerine olanak tanıyor. UWP içerisine yakında Xbox ve HoloLens de dahil olacağından, UWP ile ilgili tüm haberleri Windows'lu telefonlara yönelik yenilik olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

O zaman stabil bir sürüm yapsın ve mobil üzerinde biraz uğraşsın uygulama konusunda ve isim değişikliği yaparak daha iyi olabilir.

microsoft tarafından üvey evlat gibi davranılan işletim sistemi...

WP bitmiştir bu saatten sonra bir cacık olmaz.....

Windows Phone lovers'ı buralarda göremiyoruz :)))

windows 10'un gazıyla geçen sene iphone 5s parasına Lumia 930 aldık, demek ki parayı çöpe atmışız. Teşekkürler microsoft.

Bazı teknoloji haber siteleri gibi WP öldü,Microsoft WP'den umudu kesti gibi ön yargılı,millete yanlış haber vermediğiniz için teşekkür ederim.

@31 Mart 2016 23:12 Acaba söz konusu durum windows 10 mobile i kapsıyor mu yoksa sadece Windows Phone için mi geçerli hatta 4 inch denilmiş sadece alt seviye teller için mi geçerli pek açık olmamış haber.

Ne güzel, hala 5.günün şafağını bekleyenler var. Kendilerine başarılar diliyorum.

WP geliştiren elemanlar iOS kullanırken yakalanmamışlar mıydı? Adamlar daha kendi platformlarını kullanmıyorlar, siz ne bekliyorsunuz?

4 inç ekranlara sadakatmış. Daha şirketinin yaptıklarından haberin yok Ey Myerson. Bir sene önce güncelleme gelecek denen, benim lumia 820 telefonuma neden w10 güncellemesi gelmediğini açık yüreklilikle açıklayabilecek bir delikanlı yok mu?

Yazıda da bahsedildiği gibi Windows ekosisteminde ki her gelişme telefon kısmıyla da alakalı çünkü ortak platform tamamı, yani Windows 10 için yeni bir şeyler varsa bilgisayar,telefon,tablet,xbox,hololens hepsine car demektir. Ayrıca son bir kaç insider yapısından itibaren pc ve mobile için işletim sistemi güncellemeleri aynı anda gelmektedir. Sonuç itibarıyla Windows işletim sisteminden bahsetmek bütün sistemden bahsetmek demek.

@01 Nisan 2016 09:00 ya şu geveleyip durduğunuz ve 1 gram bilgi sahibi olmadığınız şey hakkında biraz mantıklı şeyler uydurun. windows 10 geldi hani ortak uygulamalar nerede benim dotam nerede lol nerede bütün oyunlar? hani ortaktı her şey?

Daha dogru düzgün app üretemiyorlar. IOS ve Android karsisinda osuruk kadar sansi yok WP nin. Ben onlarin yerinde olsam coktan iptal ederdim WP projelerini. Telefon pazarinda Win a yer yok. Adam akilli Windows sürümü gelistirsinler en azindan PC de isleri yaver gitsin. Windows 10 ile olmaz bu isler. Yok her sey ile senkronizasyon filan, o aletler öyle siser ki, acilmasi 10 dakika sürer ondan sonra. Win dan bahsediyoruz. ilk yüklediginiz gün ile 1 ay sonraki arasinda daglar kadar hiz farki oluyor

@01 Nisan 2016 10:46 Ömrü hayatında hiç WP kullanmamışsın, atma... WP cihazda şişme olduğunu hiç görmedim. O dediğin androidte olur. Fark oluyormuş, hadi oradan... WP nin eksiği çok, özellikle win 10 sürümünün gecikmesi, yayınlandıktan sonra da bazı sorunların devam ettiğinin görülmesi büyük sıkıntı oluyor. Evet ama bu WP kullanıcılarının problemi. Eline bir kere bile cihazı almamış, oradan buradan duydukları ile işkembeyi kübradan atan senin gibi vatandaşlar, fikirlerini kendine saklasın...

Bugunki etkinlik Windows Mobile için düzenlenecek.

Nokia gitti Windows Phone bitti Microsoft marka gücüne güvenerek telefonda yeni bir marka oluşturmaya kalktı ama sonuç fiyasko. Bunu Lumia 720 ve 820 kullanmış biri olarak söylüyorum. Windows Phone sattıran, zayıflamasına rağmen Nokianın albenisiydi. Microsoft marka bir telefonun albenisi yok malesef.

Sen de yorum yaz