Windows Store'da 1,000'e Yakın Program Bulunuyor

Microsoft, yaptığı açıklamada Windows Store'da 1,000'e yakın masaüstü uygulaması bulunduğunu açıkladı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Windows Store'da 1,000'e Yakın Program Bulunuyor

Dün gerçekleşen Microsoft Build 2017 yapımcı konferansında 'Masaüstü uygulamalarınızı Desktop Bridge kullanarak UWP'ye ve Windows Store'a taşıyın' adlı bir oturum gerçekleşti. Bu oturumda Microsoft, Store'a yaklaşık 1,000 adet masaüstü uygulamasının taşındığını açıkladı.

Oturum sırasında şirket Win32 uygulamaların üçte ikisinin her hangi bir değişiklik gerektirmeden taşınabileceğini açıkladı. İnternette 480,000 Win32 API bulunuyor ve bir çoğu kimse tarafından kullanılmıyor. Bu API'lardan bazıları 1980'lerden kalma.

80'lerde bilgi güvenliği çok önemli bir konu değildi. İnternet yaygınlaştıkça güvenliğin önemi git gide arttı. İşte burada Desktop Bridge devreye giriyor.

Microsoft, eğer taşımak istediğiniz Win32 uygulaması yüksek izinler gerektirmiyorsa, onu APPX olarak paketlemeniz gerektiğini söylüyor. Bunu yaptıktan sonra şirket bu uygulamayı UWP'ye taşımayı umuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Çok az. Windows store uygulamaları nedense sevilmiyor. Gerçi mükemmel şekilde iş gören klasik windows uygulamaları varken neden zorlasın insanlar kendilerini.

Ben olabildiğince mağazadan uygulama indiriyorum. Ama mağazadaki uygulama cidden yetersiz. Google Play gibi geniş değil ama iş görüyor yinede.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play