Windows'u harici USB diskten çalıştırın!

Windows 8 ve 7'yi bir USB diske yükleyip, yanınızda nasıl taşıyabilirsiniz? İşte yapmanız gerekenler

  • Zeynel A. Öztürk
Windows'u harici USB diskten çalıştırın!

Hiç Windows'u harici bir USB diske yükleyip, onu gittiğiniz her yerde kullanmayı hayal ettiniz mi? Bunu yapmanız mümkün.

Windows 8'in kurumsal sürümünde bulunan Windows To Go işlevi, işletim sistemini "sertifikalı" bir flaş diske yüklemenize izin veriyor. Ancak çoğumuz Windows 8'in kurumsal sürümüne ve sertifikalı bir flaş sürücüye sahip değiliz. Ama bu hiç sorun değil, çünkü WinToUSB adındaki ücretsiz araç, temelde aynı işi her Windows sürümü için gerçekleştirebiliyor.

Not: Windows'u USB'den PC'nize yüklemekten biraz daha farklı bir işten, onu USB diskte yüklemekten bahsediyoruz. Windows 8.1 kurulum USB'si hazırlamak istiyorsanız, bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar

Bu işi tamamlayabilmek için birkaç basit şeye ihtiyacınız var;

- Windows yükleme diski veya ISO imaj dosyası: Windows 7, sürücü sorunları yaşayabildiğinden Windows 8'i kullanmanızı tavsiye ediyoruz. ISO imaj dosyasını Microsoft üzerinden nasıl indirebileceğinizi burada anlatmıştık.

- USB sürücüsü: Daha hızlı çalıştığından, USB flaş disk yerine harici bir USB diski kullanmanızı tavsiye ediyoruz. USB 3.0 sürücünüz varsa onu kullanmanız daha yerinde olacaktır. Windows 7 için USB 3.0 sürücüsü kullanamazsınız.

- WinToUSB aracı.

Yöntemi Windows 8.1 ile harici bir USB 2.0 sürücüsünde denedik. Sonuçlar oldukça tatmin ediciydi, Windows kabul edilebilir bir hızda çalıştı ve gerekli sürücüleri otomatik olarak yükledi. Yüklemeyi farklı bilgisayarlarda da çalıştırabildik. Ancak Windows 7 kullanırsanız veya flash sürücüleri tercih ederseniz, deneyiminiz daha farklı olabilir.

Üç adımda tamamlıyoruz

Üç adımda tamamlıyoruz

WinToUSB'yi başlattıktan sonra kısa sihirbazı takip etmeniz yeterli.

1. Yükleme medyasını seçin

WinToUSB'yi başlattığınızda araç, bir ISO dosyası veya disk seçmenizi isteyecek. Browse düğmesine basın ve ISO dosyasını/diski seçin; ardından yüklemek istediğiniz işletim sistemini seçin ve Next'e tıklayın.

2. Sabit diskinizi seçin

Şimdi sabit diski, sistem ve ön yükleme bölümlerini seçmeniz gerekiyor. USB sabit disklerde ilk bölümü sistem, ikinci bölümü ön yükleme olarak seçin. Sürücünüzün NTFS dosya sistemiyle biçimlendirildiğinden emin olun.

3. Yüklemeyi başlatın

Next'e bastığınızda yükleme başlayacak. Bu işlem bizde yaklaşık yarım saat sürdü. Beklemeniz gereken süre, sabit diskinizin hızına göre değişecektir.

Hepsi bu kadar. Artık harici USB diskinizi istediğiniz PC'de kullanabilirsiniz. Bunun için PC'nin USB diskten ön yükleme yapmasını sağlamanız gerekiyor (ilk açılışta F11'e basıp, sürücüyü listeden seçerek). İlk açılış, gerekli sürücülerin yüklenmesi nedeniyle normalden biraz uzun sürebilir. Bunun ardından her PC'yi kendi PC'nize dönüştürebilecek, işletim sisteminizi ve tüm işlerinizi yanınızda taşıyabileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

8gb lik flash disk yetermi? Yoksa nekadarlık bi disk lazım?

windows hamallık etmeye değmez...

@24 Nis 2014 08:49 diğer işletim sistemleri hiç değmez.

@04 Mayıs 2014 17:04 Kali Linux için değer

bu işlem için kaç gb lık bir harici disk yada flash diske ihtiyaç olduğunu belirtmemişsiniz yazınızda flash dik boyutunu da belirtirseniz çok iyi olacak. Çok faydalı ve başarılı bir anlatım olmuş ayrıca flash diski biz mi ayıracağız 2 bölüme kendisi otomatik yapabiliyor mu bu yazılım.

@24 Nisan 2014 08:51 8 gb lik olmuyor

chip bu makalenin aynısı 2-3 gün önce lifehackerda yayınlandı nıcın boyle yapıyorsunuz anlamıs deılım -

@24 Nis 2014 09:11 Türkçe olarak mı yayınlanmıştı?

Keske bunu bize resimlerle veya video la adim adim anlatsaydiniz. Yine tesekkurler faydali bilgiler icin.

4gb lik bir alan alıyor.ben kulanıyorum ve gayet yararlı.

benim fikrimce 16-32GB usb flash disc veya harici hdd`ye yukleyin derim. daha once baska bir yontemle win7 kurmustum harici hdd`me gayet basarili calisiyordu son guncellemelerden sonra sistem calismadi bilginize. win8de durum farkli olabilir.

Peki harici diskimizdeki verileri kunedecek miyiz bu işlem ile?

diskin ömrünü kısaltıyor mu?

yazının en zor yerini atlamışsınız teşekkürler usb nasıl böleceğiz kardeşim olmuyor

@30 Ocak 2016 17:21 USB Flash Disk, EaseUS Partition Manager ya da BootIce gibi programlarla bölünebilir, ancak oluşturulan ikinci disk bölümünü Windows kullanamaz, Android ve Linux ise kullanabilir.

Windows Vista yüklerken hata veriyor sadece windows 7 ve sonrasınımı destekliyor

Her bilgisayarda yeni sürücüleri arama, yükleme, ve ayarlama gibi işlemlerle uğraşmaktan ve elalemin bilgisiyarını gereksiz yere saatlerce meşgul etmektense, hafif bir Linux / Android disk ile aynı işler kısa sürede ve fazlasıyla yapılabilir.

Ben daha önce defalarca denemiştim, 5-10 kullanımdan sonra Windows USB'den çalışmayı reddediyor ve hiç bir biçimde de onarılamıyor.

kurulumu yaptıkta nasıl açacaz. onada soleseydin iyidi.

Konu iyi de bir de videolu anlatım olsaydı daha iyiydi. Kullanılan bazı kavramlar bizim gibi eskiler için anlamsız kalıyor.

Sen de yorum yaz