Windows'u Wi-Fi hotspot'a dönüştürün!

Windows'lu PC'nizi bir Wi-Fi hotspot'a dönüştürüp internetinizi paylaşmanın yollarını açıklıyoruz!

Windows'u Wi-Fi hotspot'a dönüştürün!

Bilgisayarınızı internete bir ağ kablosuyla bağlıyorsunuz, ancak diğer bilgisayarların bu bağlantıdan kablosuz olarak faydalanmalarını istiyorsunuz. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Windows'lu bilgisayarınızı bir Wi-Fi router gibi çalıştırmanın yolu var mı?

Kısa cevabımız "evet". Bu iş için sahip olmanız gereken en önemli bileşen, bir kablosuz ağ kartı. Kablosuz bağdaştırıcınız Windows'ta düzgün biçimde yüklendiyse, bilgisayarınızı bir Wi-Fi hotspot'una dönüştürebilir, internet bağlantınızı paylaşabilirsiniz.

Nasıl çalışıyor?

Wi-Fi kartlarının çoğu, internet bağlantılarını kablosuz olarak paylaşmak için kullanılabilir. Bunun için ayrıca özel bir yazılıma veya bir miktar yapılandırmaya ihtiyacınız olacak. Sözkonusu yazılım veya yapılandırma, sanal bir router gibi çalışacak ve internet bağlantınızı paylaştıracak. Makalemizde bu işi Windows'ta yapmanızı sağlayacak birkaç farklı yola göz atacak, bu yolların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Windows menüleri yoluyla "ad-hoc" kablosuz ağ

Windows menüleri yoluyla "ad-hoc" kablosuz bağlantı

Latince bir cümle olan "ad-hoc", "bunun için" anlamına gelir ve genellikle sadece belirli bir amaç için kullanılan bir şeyi tanımlamakta kullanılır. Windows'ta ad-hoc kablosuz ağ kurmanın iki yolu vardır: Biri, grafiksel menüler yoluyla, diğeri ise komut satırından. İsterseniz gelin, ilk önce grafiksel menülerle ad-hoc nasıl bağlantı kurulduğuna göz atalım.

Denetim Masası'nı ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın. Yeni bir bağlantı veya ağ kur'a tıklayın. Yeni pencere açıldığında aşağı kaydırın ve "Kablosuz ad hoc (bilgisayardan bilgisayara) ağ kur" seçeneğine tıklayın. Şimdi İleri'ye tıklayın.

Şimdi karşınıza ad-hoc ağları anlatan bir pencere gelecek. Bilmeniz gereken önemli bir nokta, ad-hoc kablosuz ağındaki cihazların birbirlerinden 9 metreden daha uzakta bulunmamalarının gerektiği. Pratikte bu mesafenin yarısı geçerli olabilir.

İkinci önemli nokta ise bir ad-hoc ağ oluşturduğunuzda, bu cihazda bağlı olduğunuz herhangi bir kablosuz ağdan bağlantınızın kopacağıdır. Yani bu yöntemle kablosuz bir ağa bağlanıp, onu kablosuz olarak paylaşmanız mümkün değildir.

Sonraki ekrana geçmek için İleri düğmesine tıklayın. Burada güvenlik türü olarak WPA2-Kişisel'i seçmenizi öneriyoruz. Bu sayede ad-hoc bağlantınızda en yüksek güvenliği elde etmiş olacaksınız. Başkalarına vermekte sorun yaşamayacağınızı düşündüğünüz bir parola ayarlayın. Facebook veya banka hesabınız için kullandığınız bir parolayı burada kullanmayın, aksi halde pişman olabilirsiniz.

İleride tekrar ad-hoc ağı kuracağınızı düşünüyorsanız, Bu ağı kaydet kutucuğunu işaretleyin ve İleri düğmesine basın.

Tebrikler, ad-hoc kablosuz ağınızı oluşturdunuz! Artık onu istediğiniz arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşabilirsiniz.

Sonuç

Bu yöntemin avantajı, hızla bir bağlantı kurup, çabucak kapatmanıza izin vermesi. Bu yöntem ile kablosuz cihazlarınız için hızla geçici bir ağ oluşturabilirsiniz.

Komut satırı veya toplu iş dosyasıyla ad-hoc ağ

Komut satırı veya toplu iş dosyasıyla ad-hoc kablosuz ağ

Komut satırını kullanarak da ad-hoc ağları oluşturabilir, onları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için bir toplu iş dosyası yazabilir, onu tekrarladığınız görevlerde kullanabilirsiniz.

Bu iş için ilk önce komut satırını yönetici izinleriyle açmanız gerekiyor. Ardından şu komutu girerek ağ sunucusu modunu başlatmalısınız:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=SSID'niz key=Parolanız keyusage=persistent

SSID'niz ve Parolanız bölümlerini ağa vermek istediğiniz ağ ve parola ile değiştirin. Ardından netsh wlan start hostednetwork komutunu vererek ağı başlatmalısınız.

Ağı kapatmak istediğinizde netsh wlan stop hostednetwork komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Hepsi bu kadar basit. Bu işlemleri bir toplu iş dosyasında kullanmak isterseniz, Not Defteri'ni açın ve aşağıdaki satırları yapıştırın. SSID'niz ve Parolanız bölümlerini değiştirmeyi unutmayın.

@echo off
CLS
:MENU
ECHO.
ECHO................................................
ECHO.
ECHO Görev seçmek için 1, 2, veya 3'e, çıkmak için 4'e basın.
ECHO................................................
ECHO.
ECHO 1 – Wi-Fi paylaşma ayarları
ECHO 2 – Wi-Fi paylaşımını başlat
ECHO 3 – Wi-Fi paylaşımını durdur
ECHO 4 – Çıkış
ECHO.
SET /P M=1, 2, 3 veya 4 yazın ve ENTER'a basın.
IF %M%==1 GOTO SET
IF %M%==2 GOTO START
IF %M%==3 GOTO STOP
IF %M%==4 GOTO EOF
:SET
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=SSID'niz key=Parolanız keyusage=persistent
GOTO MENU
:START
netsh wlan start hostednetwork
GOTO MENU
:STOP
netsh wlan stop hostednetwork
GOTO MENU

Bu dosyayı masaüstünüze AdHocAğ.bat gibi bir isime kaydedin. Uzantısının .txt değil, .bat olmasına dikkat edin. Artık bir ad-hoc ağ oluşturmak istediğinizde, tüm yapmanız gereken bu toplu iş dosyasını çalıştırmak olacak.

Sonuç

Windows yöntemini kullanarak oluşturduğunuz ad-hoc ağının avantaj ve dezavantajları, bu yöntem için de geçerli. İnternet bağlantınızı hızla paylaştırmak ve bu işi otomatikleştirmek istediğinizde, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yazılım yaklaşımı

Yazılım yaklaşımı

Windows PC'nizi sanal bir Wi-Fi router'ına dönüştürecek birçok yazılım var. Bu araçların çoğu, geleneksel ad-hoc ağları oluştururken oluşabilecek sorunlarla başa çıkıyorlar. Virtual WiFi Router (ücretsiz), VirtualRouter (ücretsiz), WiFi Hotspot Creator (ücretsiz), Thinix (13 dolar) ve Connectify Hot Spot PRO (40 dolar), hotspot kurmanızı sağlayacak araçlardan sadece bazıları.

Connectify Hot Spot PRO – 40 USD

Denemelerimizde bu amaç için en iyi aracın Connectify Hot Spot PRO olduğunu gördük. Aracın hem kullanımı çok kolay, hem de sorunsuzdu. Wi-Fi sinyalini alabilen cihazların bağlanmasında hiçbir soruna rastlamadık. Beş cihazı aynı anda bağladığımızda bile PC'de ve cihazlarda fark edilir bir gecikme oluşmadı.

Connectify Hot Spot PRO'nun biraz pahalı olduğu doğru, ancak sunduğu işlevler ve rahatlık bunu kapatıyor. Connectify Hot Spot PRO ile bağlı cihazlar arasında dosyalarınızı paylaşmanız da mümkün. Bizce Microsoft'un Connectify Hot Spot PRO'yu satın alıp, onu Windows'un bir parçası haline getirmeyi düşünmesi gerekiyor.

Sonuç

Connectify, satıcılar, kurumsal eğiticiler, öğretmenler ve fazlası için faydalı olabilir.

Özetlemek gerekirse

Artık Windows'lu PC'nizi bir sanal Wi-Fi router'ına dönüştürebileceğinizi, bunun için birkaç farklı yolu izleyebileceğinizi biliyorsunuz. Sizin için doğru olan yolu seçin, deneyin, test edin ve onunla başka neler yapabileceğinizi öğrenin.

Sanal Wi-Fi router'ını hangi amaçla kullandığınızı ve kendi deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

connectify kullanın , böyle kartla falan uğraşmazsınız :-)

Aslında Pc de bulunan Wifi yi Telefona verebilsek yani dağıta bilsek iyi olur :)

Dell bilgisayarda bu özellik kendi sunduğu programla hem wifiyi hemde kabloluyu çok rahat paylaşabilmektedir. O yüzden Microsoft'un bu tarz bir işlev için satın almasına gerek yok. Rahatlıkla üstesinden gelebilir ama işine gelmeyen şeyler var ki yapmıyor.

@27 Şubat 2014 01:46 merhaba. dell in programının adı nedir acaba. yardımcı olursanız memnun olurum

virtual router kullanıyorum bu kadar ayarla ugrasmıyorum sadece issd pass giriyorum yetiyor birde kimin bağlandıgını gosterıyor bence cok guzel

sanal Wi-Fi router ne işe yarar tam olarak bunun bilgisini zamet olmazsa verir misiniz...

Bunu yapabilecek daha stabil sistemler varken neden uğraşılsın. Mesela aynı makinaya pfsense kursak. O fazladan alınacak ağ kartı ve yazılım parasına da bir tane ucuzundan (örneğin: TPlink 5210g) alsak, hotspot ve daha daha fazlasını yaparız. Hatta bir atom bilgisayarı bu iş için kullanıp çok daha az elektrik faturası da ödeyebiliriz. Ya da milattan kalma eski bir bilgisayarımızı da bu iş için ayırabiliriz. Olmaz mı? Kim korkar windowstan :)

Samsung'un bazı notebook modellerinde cihaza özel ücretsiz hotspot yazılımı var ama denemek nasip olmadı. Windows üzerinden izlenen yollar sorunlar çıkarabiliyor en iyi çalışan connectify ama oda çokk para istiyor 3/5 dolar olsa sürümden kazanırlardı.

MyPublicWiFi yazılımı ücretsiz bağlantıda bazen aksaklıkları var ama şu ana kadar bulduğum en iyi ücretsiz Windows un kendi imkanları inanın çok başarısız açıkçası ben başarılı olamadım orjinal win 7 ultimate olmasına rağmen

40 dolar yazılıma 15 dolar PCI network kartına toplam 55 dolar vereceğime 25-30 dolar verip bir access point alıp bilgisayarı rahat bırakmak daha mantıklı bir yol olabilir.

@27 Şub 2014 13:10 Aynı paraya Acess Point yerine ADSL ya da 3G Modem satın alınabilir.

@27 Şub 2014 13:10 Hopspot özelliği olan bir Android telefon ya da tablet de aynı işi yapar.

@27 Şub 2014 13:10 Sadece Access Point ile hotspot işi nasıl olacak acaba? Hotspot yapan Access Pointlerde var tabii ama sizin dediğini fiyata biraz zor.

16, 20 Mbps gibi yüksek hızda gelen bir interneti bilgisayarın 3.5 ya da 7 Mbps hızına indirmek gibi bir sorun da var. Kablosuz yayın özleliği olan ADSL ve 3G modemler aynı fiyata 150-300 Mbps hızında.

Daha ucuza ASUS modemler indirimde ve taş gibi sağlam.

@27 Şub 2014 16:03 10 lira versene modem alacağım

ben wifi evimin dısında bir yerden alıyorum bilgisayarımda salonda orda cekıyor arka odalarda cekmıyor onun içinde bilgisayarımda virtual router kurulu dısardan aldıgım bağlantıyı virtual router sayesınde bilgisayarımdan arkada olan ps3 telefon tv vs olan cihazlara sorunsunsuz bir sekilde aktarım saglayabiliyorum hemde güvenlikli bir şekilde

@27 Şub 2014 21:09 aferim sana

@27 Şub 2014 21:09 kaçak kullanıyorum demiyorda

Connectify laptop icin diye biliom. Masaüstü icin ugrasmistim olmamisti.

Windows 8'de bu özelliği çıkarmışlar. Öğrendiğimde iyi sövmüştüm.

Bu yöntem wi-fi özelliği olmayan kablolu modemler için de geçerli mi

cmd nin içinde işlem yaptım bağlı diyor ama tel internete girmiyor?

@10 Mar 2014 11:18 evet bende de var aynı sıkıntı

Zaten Zar zor internet bağlantısı sağladığımız ve çok düşük hızlara çok yüksek paralar verdiğimiz bir ülkede biraz zor değil mi ? İnternet bize ancak yetiyor bir de dağıtmak ?

@11 Mart 2014 18:30 Sen olayı yanlış anlamışsın. Mesela kablolu ağın var wifi yok Cep telefonundan veya diğer laptopdan internete gireceksen wifi yapmış oluyorsun.

windows 8 pro da var bu özellik

nasıl oluyor q

Yukarıdaki yazı da ''Yani bu yöntemle kablosuz bir ağa bağlanıp, onu kablosuz olarak paylaşmanız mümkün değildir.'' diye yazılmış ben connectify kullanıyorum kablosuzda alıp kablosuzdan hotspot paylaşıyorum

samsung laptop kullanıyorum wifi paylaşımı yapmak çok kolay kullandıgım model np700z5c wifi hotspot özelliği var , samsung setting veya easy setting de olabilir bazı modellerde giriş yapıp ağ kısmına geldikten sonra üst pencelerden wifiap a giriş yapıyoruz ve kullanıcı adı şifre gibi olayları gerçekleştirdikten sonra ethernetten aldığımız yayını hem laptopda kullanıp hemde başka cihazlara dağatabiliyoruz yani wifi olarak kullanabiliyoruz

@25 Temmuz 2015 14:10 ayni sey iste sonucda kablodan aldigin baglantiyi laptopun wifi karti ile dagitirsin programa gerek yok kodlarlada olur :)

arkadaşlar my public wifi ile 2 tane ucuz wifi usb kart üstünden hemde paylaşılamaz denen hotspot bağlantıları çok randımanlı paylaştım. usb kartın biri dışardan gelen internet bağlantısını yürütüyor diğer usb kart içerdeki paylaşımları alıyor işletim sistemim w7 ultimate. Sadece görmek gerekiyor. teşekkürler.

ağ kuramıyorum. yeni bir ağ kur dediğim zaman 90 saniye sürebilir diyo ama saatlerce beklesemde hiçbir şecenek açılmıyo yardım edinn

ya bilgisayarı çok ısıtıyo napa bilirm yorumlayınnnnnnnn

teşekkürler çalışıyor

Beyleerr bende connectify hotspot u başlatmıyor başka adam akıllı bir program varmı lütfen yorum atın

yeter ya ıp adresi alınıyor diyor girmiyor nasıl oldu sizde

Hepsini yaptım, telefonumdan wifi bağlantısına bağlanıyorum ancak internet bağlantım yok. Oluşturduğum ağın ip adresiyle ilgili bi sıkıntı var sanırım ama nasıl çözebilirim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir