Windows ve Windows Phone uygulama raporu!

Konu Windows 8 ve Windows Phone uygulamalarını indirmek olduğunda, bakın Türkiye ne durumda...

Windows ve Windows Phone uygulama raporu!

Microsoft, Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulamaları hakkında yeni verileri açıkladı. Verilerde indirme sayılarından bahsedilmiyor ama en çok hangi ülkelerde uygulama indirildiği ve hangi kategorilerin daha fazla ilgi gördüğü konularına deyiniliyor.

Uygulama geliştiricileri Windows 8 ve Windows Phone uygulamaları geliştirmeleri için teşvik eden Microsoft, bu politikanın meyvelerini toplamaya başladı. Evrensel uygulama sistemine geçen Microsoft bu sayede, herhangi bir platformda bir uygulamayı satın alan kullanıcının, diğer platformlarda da aynı uygulamaya sahip olmasını sağlıyor. Tabi bunun için, yazılım üreticisinin de, uygulamasında bu desteği sunması gerekiyor. 

Microsoft'un blogun'da yayınlanan verilere göre, Windows uygulama marketinde en büyük payı ABD pazarı alıyor. ABD'deki indirmeler tüm Windows marketinin yüzde 31'ini oluşturuyor. ABD'de Windows 8 uygulamalarının, Windows Phone uygulamalarından daha fazla rağbet gördüğü anlaşılıyor.

Konu Windows uygulamaları olduğunda, Türkiye 14. sırada yer alıyor. Bu da, Windows uygulamalarının ülkemizde kayda değer bir ilgi gördüğünü kanıtlıyor.

Windows Phone uygulamalarının ise sadece yüzde 12'si ABD'de indiriliyor. Yine de ABD, listenin lk sırasında yer almayı başarıyor. ABD'yi yüzde 10 ile Çin ve yüzde 9 ile Hindistan takip ediyor. Türkiye ise, yüzde 2 oranı ile yine 14. sırada.

Hangi kategoriler ilgi çekiyor?

Windows uygulama marketinde en çok ilgi gören kategori oyun bölümü olarak görülüyor. Ardından eğlence uygulamaları ve sosyal uygulamalar geliyor. Windows Phone marketinde de ilk sırada oyunlar var. İkinci sırayı ise verimlilik / araçlar kategorisi alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

ben de birçok uygulama indirdim

Evrensel uygulama sistemine geçen Microsoft bu sayede, herhangi bir platformda bir uygulamayı satın alan kullanıcının, diğer platformlarda da aynı uygulamaya sahip olmasını sağlıyor. Nasil yani ben simdi androidden aldigim bi oyunu wp de acabilecek miyin?

@28 May 2014 20:03 Tabiki Linux ta bile kullanacaksın. Hatta PS varsa onda da çalışacak bu da mı yetmedi 3310 'un duruyorsa orada bile açabileceksin uygulamayı.

@28 May 2014 20:03 windows ve windows phone platformları arasında demek istemişler. yani sen windows 8 marketinde bi uygulama satın aldın, windows phone telefonunda tekrar satın almana gerek kalmıyor. aynısı tam tersi için de geçerli.

yine iyi yani

Türkçe cortAna'yı zor alırız %2 çok kötü

@28 May 2014 20:39 2015 sonrasında Cortana'ya 40 dil desteği geleceği söylendi ve Türkiye %2 ile ilk 14e giriyorken sence???

windows store + windows phone 8 = bim poşeti

@28 May 2014 21:40 en azından bim poşeti bir işe yarıyor :D

'markette indirilecek bişe mi var da araştırma yapmışlar ehi ehi ehi' gibi bir ergen yorumu gelmeden parselleyeyim burayı.

Visual Studio olayı bitiriyor kesinlikle. Microsoft geliştiricileri Visual Studio ile kazanıyor. Java'da interface i bile sürükle bırakla değil kodla yapıyorsun. Adam gibi biri çıksın IDE yazsın adam gibi bak bakalım jaya'ya.

Markette indirilecek bişe mi var da araştırma yapmışlar ehi ehi ehi

Bim poseti diyen arkadas. Sen macrocenter da kazik oturtma almayi seviyorsan sorun yok. Yeterki bize karisma.

@29 May 2014 07:44 ahahhaay güzeldi :)

Wp az da az uygulama var demissiniz hic baktiniz mi ? Oyun desen cok guzel yuzlerce oyun var. Uygulama desen cok hizli gelismekte. Bence cok sacma konusuyorsunuz

WP tutmadı bu saatten sonrada hayatta tutmaz...

20:03e çok yüklenmeyin arkadaşlar adam bilmiyor soruyor. ne var bunda? düzgün cevap veremez misiniz?

android sonuçlarınıda koyun

En azından other sa kadar düşmemişiz

Sen de yorum yaz