Kimsenin beklemediği şey gerçek oldu: Windows XP'nin aktivasyon algoritması kırıldı

Windows XP'nin aktivasyon algoritmasının kırıldığını duymak, muhtemelen sizin için çok fazla bir şey ifade etmeyecektir. Ama işte duydunuz: Windows XP'nin aktivasyon algoritması kırıldı...

Kimsenin beklemediği şey gerçek oldu: Windows XP'nin aktivasyon algoritması kırıldı

Muhtemelen bu gelişme sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir ama bahsedilmeye değer olduğu bir gerçek: Windows XP için aktivasyon algoritması kırıldı.

İlk çıkışının üzerinden 21 yılı aşkın bir süre geçmişken, efsane haline gelen Microsoft işletim sistemi bir kez daha canlanıyor. Yeni Windows XP kurulumlarını güvenli bir şekilde, crack olmadan, çevrimdışı olarak etkinleştirmek artık mümkün.

Tinyapps'teki bir blog gönderisi, aklı başında kimsenin beklemediği bu sıcak haberi ortaya çıkardı. Microsoft'un Windows XP ürün anahtarlarını doğrulamak için kullandığı algoritma ve yöntemler yalnızca yenilmedi, aynı zamanda Linux kullanılarak da yapılabiliyor.

Bu gelişme, artık herkesin Windows XP’yi çevrimdışı yüklemek ve etkinleştirmek için geçerli bir ürün anahtarı oluşturabileceği anlamına geliyor. Microsoft, Windows XP’yi etkinleştirmek için gereken sunucuları uzun zaman önce kapattı, bu nedenle işletim sistemini etkinleştirmek için çevrimiçi olarak orijinal bir eski ürün anahtarı kullanmanız mümkün değil. Ancak Reddit’te görülebilen bazı yazılara göre Microsoft, 2020’de telefon üzerinde bir ürün aktivasyonunu kabul etti ve The Register, bu yöntemin hala çalıştığını düşünüyor.