Xbox 360 Valhalla CPU ve GPU'yu birleştirecek

Microsoft, Xbox 360'ın iç dinamiklerinde köklü bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor...

  • Halil Mollaoğlu
Xbox 360 Valhalla CPU ve GPU'yu birleştirecek

Microsoft, Xbox 360'ın içyapısında köklü bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Değişikliğin temel amacı ise daha az ısı ve daha az maliyet. "Valhalla" takma adındaki işlemci tasarımı sadece IBM yapımı üç-çekirdekli işlemci ve ATI ekran kartını daha verimli olan 65 nm üretim sürecine (önceden 90 nm idi) uyarlamakla kalmayacak aynı zamanda bu iki bileşeni tek bir yongada birleştirecek. Bu değişiklik ise ısı sorunlarını azaltmakla beraber konsolun maliyetini de düşürecek: Sadece tek bir ana-soğutma gerekecek.

Valhalla, Xbox 360'ın ilerleyen zamanlarda çıkacak olan yeni sürümünü temsil edecek ve 2009 veya 2010'a kadar piyasaya çıkmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Başlığı görünce ne gerek var canım böle bi başlığa sanki normal bi şekilde sölediğinizde inanmıyomuyuz dedim ama haberi okuyunca gerçek ortaya çıktı:) Güsel olur böyle birşey maliyeti de düşürücekmiş:) Eğer gerçekten böyle birşey olursa süper:)

İyi olur ama maliyeti ne kadar düşürecek ki o da ayrı bir mesele.

Microsoft Turkiye'ye XBox satmiyor diye biliyorum, korsan nedeniyle. Adamalar zaten konsoldan degil oyundan para kazaniyor, bu nedenle satilmiyor diye hatirliyorum. Bu durum degisti mi?

O maliyet düşüşü bize illaki yansımaz!!

ATI'nın gpu'larının şifre çözmek için kullanıldığını okuduğumda cpu ile gpu nun birleşmesinin en mantıklısı olduğunu düşünmüştüm, zaten amd'nin de böyle projeleri var galiba.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play