Xbox One ve Kinect soruları cevap buldu!

Xbox One sürekli internet isteyecek mi? Kullanılmış oyunlar ne olacak? İşte beklenen cevaplar!

Xbox One ve Kinect soruları cevap buldu!

Microsoft, sürekli internet bağlantısı gerekip gerekmeyeceği ve kullanılmış oyunların oynanabilirliği de dahil olmak üzere şu ana kadar havada kalmış olan Xbox One sorularını yanıtladı.

Görünen o ki, Xbox One sadece 24 saatte bir, kullanıcıların internete bağlanmalarını istiyor, böylelikle sürekli bağlı kalma tepkilerinin bir kısmını engellemeyi amaçlıyor. Microsoft, Xbox Wired ağ güncesi üzerinde "Xbox One ile, bir oyunu, kendi konsolunuzda 24 saat boyunca internet bağlantısız oynayabilir veya sizin oyun kitaplığınıza oturum açmış farklı bir konsol üzerinde bir saat oynayabilirsiniz." şeklinde bir yazı yayınlamış durumda. "Bu sürelerin bitiminde, ağ bağlantısı olmadan oyun oynamak mümkün değil, ancak halen TV izleyebilir veya Blu-ray ile DVD filmlerle eğlenebilirsiniz."

Peki rutin-bağlantılı olmanın avantajları neler? Öncelikle sisteminiz, oyunlarız ve uygulamalarınız her zaman güncel kalacak. Bunun dışında bulut kayıt sistemi sayesinde, oyun kayıt dosyalarınızı hatta oyunlarınızı ağ içerisinde tutabilir ve kendinize ait olmayan bir Xbox One'dan da ulaşabilirsiniz. Yani bir arkadaşınıza gittiğinizde onun Xbox'ından kendi oyunlarınıza ulaşabilir ve oynayabilirsiniz.

Kullanılmış oyunlar ve yeni Kinect... Haberimizin ikinci sayfasında...

Kullanılmış oyunlar ve yeni Kinect!

Microsoft aynı zamanda kullanılmış oyunlar ile ilgili izlenecek olan politikalarını da açıkladı. Bir oyunun sahibi, o oyunu bir arkadaşına satabilir veya hediye edebilir. "Bu transferler için herhangi bir ücret olmayacak. Transfer için sadece iki ön-koşul var: Oyunları sadece en az 30 gündür arkadaş listenizde olan kişilere gönderebilirsiniz ve her oyun sadece bir kez hediye edilebilir." yazısı Microsoft'un konu hakkında düştüğü notlardan biri.

Mağazalar aracılığıyla yapılacak olan Xbox One oyunu takasları ise, oyun üreticilerine kalmış durumda. "Biz Xbox One'ı oyun yayıncılarının, oyunlarınızı takas edebileceği şekilde tasarladık." yazan Microsoft, "Microsoft bu platformun kullanımı için satıcılardan, yayıncılardan veya tüketicilerden bir ücret talep etmiyor." yazısı ile devam etti. Ancak oyunların "ödünç verilmesi" veya kiralanması, Xbox One ilk çıktığında mümkün olmayacak.

Microsoft, Kinect 2.0 ile ilgili de yeni açıklamalar yapmış durumda. 1080p çözünürlüklü bir kameraya sahip ve sürekli sizi dinlemekte olan yeni Kinect, bazılarına bir casus aracı gibi gözükebilir. Ancak Microsoft'un bu özellikler hakkında yaptığı açıklamalar içinize su serpecek.

Öncelikle belirtilmesi gereken ayrıntı, Kİnect'in algılayıcıları "açık, kapalı" veya "duraklatılmış" konumlarında olabiliyor. "Xbox One açık iken ve siz sohbet etmekteyken, konuşmalarınız kaydedilmiyor veya internete yüklenmiyor."

Aynı şekilde sistem kapalıyken, sadece "Xbox, on (Xbox, açıl)" komutunu dinleyecek yeni Kinect. Ayrıca Microsoft'un söylediğine göre, bu özellik bile kapatılabilir olacak.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Gozetlemesinden korkuluya alet kapaliyken cevir kamerayi duvarai duvari gozetlesin

Kısa ve öz olarak söylüyorum: Xbox benim için bitmiştir.

Valla xbox360 çok güzeldi ama busefer Ms gerçekten şaşırttı beni Xbox one tam bir fiyasko bence. Ms nasıl olurda böyle birşey yapabilir anlamıyorum bide bunu çıkardılar başımıza tam rezalet ve enterasan.

@09 Haz 2013 17:04 Ballmer yüzünden

Cafer bez getir....

Sony'den beklemiştim bu hareketi ama adamlar kesin dille olmayacağını söylediler.Sony bile yapmazken Ms'nin derdi ne anlamadım

Microsoft'un işi gücü yok senin yaptığın dedikoduları mı dinleyecek hayır yani kaydetse nolacak Microsoft serverlarını senin kocakarı dedikodularınla mı dolduracak haha güldüm. Ayrıca Kinectin öyle olması Kinectin öğrenebilmesi demek de olabilir yani senin konuştuğunu algılayıp gürültü azaltabilir ve sesten kimlik tanıması yapabilir zamanla ;) neden olmasın

Beş para etmez... farzedelim bi dağ evine tatile gittim internet yok .. ne laaaa oyun oynayamayacak miyim... ne diye para veriyorum ki o zaman bu zikkima. .. Kinetic hikayesi yüzünden xbox diyordum.. artık sonuna kadar PS4

microsoft apple taktikleri uygulama başlamış

arkadaşlar bunun asıl sebebi korsan oyunların kullanımını önlemektir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir