Yapay zeka ile yenilenen Siri, iPhone 16 ile gelmeyecek

Apple'ın Siri'ye ekleyeceği yapay zeka güncellemelerinin önemli bir kısmının iPhone 16 ile gelmeyeceği bildiriliyor. Ne yazık ki gerçek yapay zekalı Siri için uzunca bir süre daha beklememiz gerekecek.

Yapay zeka ile yenilenen Siri, iPhone 16 ile gelmeyecek

Apple, bu sonbaharda sunulacak iOS 18 güncellemeleri dahilinde yeni Apple Intelligence AI hizmetinin en azından bir kısmını da kullanıcılarına sunmayı planlıyor. Güvenilir bir Apple kaynağı olan Bloomberg’den Mark Gurman’ın en son haftalık Power On haber bültenine göreyse, yeni bir kullanıcı arayüzü tasarımı ve OpenAI’nin ChatGPT chatbot’uyla entegrasyon da dahil olmak üzere Siri sesli asistanına yönelik Apple Intelligence yükseltmelerinden sadece bazıları bu sonbaharda kullanıma sunulacak.

Gurman, daha büyük Siri güncellemelerinin 2025’te geleceğini bildiriyor. Bunun, Siri’nin Apple’ın iOS uygulamalarına çok daha doğrudan erişmesine izin vermeyi de içereceği bildiriliyor. Gurman’ın söylediğine göre bu özelliklerin arasında, örneğin Siri’den bir fotoğrafı düzenlemesini ve ardından onu bir arkadaşınıza göndermesini isteyebilmek gibi çok daha detaylı işlemler de bulunuyor.

Ne yazık ki, bu özelliklerin Siri’ye dahil edilmesi için bir süre daha beklememiz gerekecek. Gurman, bu yeni özelliklerin beta sürümünün iOS geliştiricileri için Ocak 2025’te yayınlanacağını belirtiyor. Halka yönelik tam sürüm, 2025 baharında yayınlanacağı söylenen iOS 18.4 sürümüyle gelecek.