Yasal MP3 koleksiyonunuzun asıl sahibi kim?

Para verip satın aldığınız yasal MP3'lerin gerçek sahibi siz misiniz; yoksa başkaları mı?

Yasal MP3 koleksiyonunuzun asıl sahibi kim?

Bu dünyayı terkeden bir kişinin yasal MP3 koleksiyonuna kimin sahip olacağı bir süredir tartışılan konulardan. Satın aldığımız MP3'lerin sahibi, gerçekten biz miyiz? Yoksa onları sadece ödünç mü alıyoruz? Onları neden bir başkasına transfer edemiyoruz?

iTunes'un kullanım şartları, satın aldığınız müziği kişisel amaçlarla en fazla 5 cihazda kullanabileceğinizi söylüyor. Dileyenler, biraz daha fazla ödeyerek DRM korumasını kaldırabiliyorlar ve müziklerini CD'ye yazabiliyorlar, ancak bu müziği istediğiniz kadar kopyalayabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu konuda Apple'a saldıranların sayısı çok olsa da, Google ve Amazon'un lisansları da dijital içeriklerinizi başka bir hesaba aktarmanıza izin vermiyor. Üstelik bu sadece müzikler için geçerli değil, oyun platformu Steam'de de benzer sorunlar bulunuyor.

Gerçekten sahibi biz miyiz?

Gerçekten sahibi biz miyiz?

Tartışmanın dayandığı son yer, iTunes'dan indirdiğiniz bir müziğin sahibinin siz olup olmadığınız. Herhangi bir müzik CD'si satın aldıysanız, içindeki müziklerin sahibinin siz olmadığını bilirsiniz. Siz, satın aldığınız fiziksel disk kopyasının sahibiydiniz ve onu kopyalayarak satmak gibi bir yetkiniz yoktu. CD'nizi kaybettiğinizde veya çizdiğinizde ise size yenisi verilmeyecekti.

Dijital dosyalarda aynı şarkıyı cihazlarınıza dilediğiniz kez indirebilirsiniz. Cihazınızın çalınması durumunda bile ücretsiz olarak tekrar indirmeniz mümkün.

Dolayısıyla bu biçimler, birbirinden farklılar ve aslında birbirinden daha kötü deeğiller.

Tranfer etme

Müziklerin sahipliğini bir başkasına aktarma gibi bir sistemin neden olmadığı tartışılabilir. Zira böyle bir sistem, korsan kopyaların da bir miktar önüne geçebilir. Dijital medyanın aktarımına izin verilsin demiyoruz, ancak bu sistemin neden varolmadığının tartışılması gerektiği düşüncesindeyiz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

"Müziklerin sahipliğini bir başkasına aktarma gibi bir sistemin neden olmadığı tartışılabilir" Yanıt çok basit aslında. Amaçları kapitalist sistemi devam ettirip, olabildiğince para kazanmak

@30 Eyl 2012 10:37 Bazen güvenlik önlemi de olabiliyor. Tabi steam için konuşuyorum. Örneğin hesabını bir çaldı. Eğer transfer sistemi olsa kendi hesabına oyunları aktarır =)

para verip satın aldığımız mp3 lermi? allah mustakımınızı versin ya :)

grab pro+grooveshark ya da fizy. ama sadece internet explorerda çalışıyor :D

mp3-e paramı verilir?

korsancilar hemen korsani yuceltmis... Apple ve MS olmasa DRM olmazdi...

Bu zamana kadar çevremde mp3 satın alana rastlamadım. Online müzik servislerini kullanıyorum, kullanıyorlar.

Anonim şarkılarda nekadar para kazanılıyordu? Bir tartışam siz düşünün. Bir şarkı para için yapılmak yerine halk için yapılsa daha iyi olmazmı. Örneğin Şarkıyı A firmasına yönelik belli bir süreliğine bellei bir miktar üzerine yapılsa bu da bir türk bu sektörü ayakta tutmaya yetiyormu. Dijital ortamda kopyalamayın diyorsunuz ozaman farklı bir ortam yapın ve oraya kopyalamayı koymayın....

para verip mp3 alanlar az olunca kopyalatmazlar tabi... MS ve Apple olmasa DRM olmazdı...

tabiki mp3'e para verilmez.. genelde track a verilir ;) içinde hiç mp3 olan orjinal cd aldın mı? yada soruyu şöyle sorayım HİÇ ORJİNAL ÜRÜN SATIN ALDIN MI?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir