"Yavaş siteler" gerçeği!

Hızı yerlerde sürünen bir web sitesinin aslında herkese büyük zararlar verdiğini biliyor musunuz?

  • Mehmet Ali Bahıt
"Yavaş siteler" gerçeği!

1&1 Internet'in İngiltere'de yaptığı araştırmaya göre her beş kullanıcıdan dördü yavaş ve sık sık teknik sorunlar yaşayan web sitelerinden rahatsızlık duyuyor. Erkek kullanıcıların beşte ikisi, kadın kullanıcıların üçte biri aşırı yavaş buldukları web sitelerine bir daha uğramıyor ve site sahibi şirketle çalışmıyorlar.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 59'u sürekli ziyaret ettikleri web sitelerinde dengesiz hizmet ve tutarsız hızdan şikayetçi. 1&1'in hesaplarına göre İngilizler yavaş bir bağlantıyı beklerken günde 9 dakika, yılda ise toplam iki gün harcıyorlar.

Bir sitenin yavaş olması ya da sık sık teknik sorunlar yaşaması, tüketicilerin yüzde 78'inin kızmasına ya da gerilmesine yol açıyor. Bu sorunlar kadınları daha çok etkiliyor ancak erkekler duygusal açıdan daha az sorun yaşasa da siteyi bir daha kullanmamak konusunda daha acımasız davranıyorlar. Aşırı yavaş bir siteyi bir daha kullanmamaya karar veren erkekler, araştırmaya katılanların yüzde 34'ünü, kadınlar ise yüzde 27'sini oluşturuyor.

Satışta düşüş, Google sıralamasında gerileme
Google artık sıralamalarında site hızını da ölçümlerine dahil ediyor. Eğer siteniz yavaşsa alt sıralara, hatta ikinci, üçüncü sayfalara düşmesi mümkün. Bunun yanında istatistiklere göre sitenin yüklenmesinde her bir saniyelik gecikme, satışlara yüzde 7'lik düşüş olarak yansıyabiliyor. Gecikmeler, destek hattında da yığılmalara yol açıyor çünkü kullanıcılar yavaş bir siteden yaptıkları alışverişin başarılı olup olmadığı konusunda şüphe duyup çağrı merkezleri ile bağlantıya geçiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bize adil kullanım kotasıyla her zaman yavaş internet!!! Yaşasın titinet.

Tabi bu yazıyı yıllar sonra yazmanızın sebebi kendi sitenizde bulunan o reklamlar sitenin yavaş açılmasına sebep oluyordu. Ta ki 1 kaç saat evveline kadar. Şimdi düzeltmişsiniz. Birde baktım ki yavaş siteler gerçeği başlıklı bir yazı. Off ulan off bunu düzeltmeden evvel yazsaydınız ya.:)

Adil kullanım kotası yüzünden youtubeden 360 p video izlerken video donuyor çok teşekkürler TTNET.Biz kalitesiz kalitesiz 240 p video izlemek zorunda kalıyoruz elin adamı 720 p -1080 p HD videolar izliyor.

internetten kurtulmayı düşünüyorum. afrikaya yada çine gideceğim ve orada sadece doğa ile yaşayacağım... şimdi ikisi arasında seçim yapamıyorum... siyah hatunlarmı, yoksa süt beyazı çekik gözlü burunsuz çinli yavrularmı... si seçin ben gideyim...

"Tabi bu yazıyı yıllar sonra yazmanızın sebebi kendi sitenizde bulunan o reklamlar sitenin yavaş açılmasına sebep oluyordu. Ta ki 1 kaç saat evveline kadar. Şimdi düzeltmişsiniz. Birde baktım ki yavaş siteler gerçeği başlıklı bir yazı. Off ulan off bunu düzeltmeden evvel yazsaydınız ya.:)"
-----------------------------------
Hangi reklamlar gitmiş hepsi duruyor? Ben fanboyun listesini operada kullandığım için reklamdan pek şikayetçi olmuyorum.:) Ama chipin hızı bence çok iyi. Keşke her site böyle olsa. Bizde siteden çok internet sağlayıcılarımız tutukluk yapıyor.

Turkiyede hali hazirda internetimiz yqvas oldugu icin alıstık facebook google bile acilirken saniyelerce bekledigimiz icin. Telekoma kizmaktan sira site sahiplerine ve sitelere gelmiyor.

Adil kullanım ile her site yavaş

Hiç acımam çızarım heman.

Reklamin suyunu cikartan siteler reklam yapacagiz diye önümüze iteledikleri hicbirseyi bugüne kadar almamis ve ilgilenmemis biri olarak sunu kendimce kesinlikle söyleyebilirim yaptiklari reklam degil insanlara eziyetten baska bisey degil..

Girdiğim siteler arasında en yavaş site Ekolay...

valla ara sıra chip yavaç giriyorum

frmtr .. neredeyse oldü site .. her başka bir foruma geçişte 10 sn beklıyor sayfa goruntulenemıyor sonra gelıyor :) 10 20 sn de bir gidip geliyomus gibi site ..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost