Yazılım Alanında Kariyer için ipuçları

Yazılımcılar dikkat! Yazılım sektöründeki firmalar eleman alırken nelere dikkat ediyorlar?

Yazılım Alanında Kariyer için ipuçları

Yapılan araştırmalara göre bilişim sektörünün çeşitli alanlarında binlerce insan görev almaktadır. Fakat yazılım alanında görülen eksiklik herkes tarafından gözlemlenmektedir. Her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu yazılımların yanı sıra nerede ise her sektörün ve bireyin ihtiyaç duyduğu çeşitli yazılımlar bulunmaktadır.

Örneğin bilgisayarınızı koruyabilmek için iyi bir antivirüs yazılımına ihtiyaç duyarsınız, mağazalarınızdaki satışları takip edebilmek için mağaza yönetim programına ihtiyaç duyarsınız. Anlaşıldığı gibi yazılım alanına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır ve dolayısı ile de ihtiyaç oranında yazılımcı açığı bulunmaktadır.

Peki yazılım biliyoruz, iş bulabilmek için neler yapmalı nelere dikkat etmeliyiz? Yazılım sektöründeki firmalar eleman alırken nelere dikkat ediyorlar?

Yazılım kariyeri açısından önemli 5 unsur

1. SERTİFİKA; Öncelikle yazılım eğitimi almış olan insanların, bu işi yapabilirliklerini kanıtlayan sertifikalara sahip olmaları gerekmektedir. Birçok yazılım firması yazılımcı ihtiyacını karşılarken sertifikalı yazılımcıyı tercih eder ve derecelerini göz önünde bulundurur.

2. DENEYİM; Yazılım eğitimi almış ve henüz yazılım konusunda deneyim sahibi olmayan yazılımcılar junior olarak nitelendirilmektedir. Tecrübesiz yazılımcı olarak nitelendirilen junior için en önemli amaç iyi bir yazılım firmasında çalışarak tecrübe kazanmak. Firmayı referans olarak gösterebilmek ve kendini tecrübeli yazılımcı olan Senior seviyesine kadar taşıyabilmektir. Junior olarak girmiş olduğunuz firmada kendi kariyeriniz için sizi ileri taşıyabilecek projelerde yer almaya çalışmalı ve junior olarak firmanın aklında kalabilmesiniz.

Junior olarak yetiştirilen yazılımcılardan akılda kalıcılar, işini iyi yapanlar ve beklentilere cevap verebilenler, junior olarak girdikleri firmada senior olarak kalabilirler. Yazılım konusunda projeler geliştirebilmek ve var olan projeleri ileri taşımak çok önemlidir. İçinde bulunduğunuz her proje size deneyim kazandıracağından güçlü ve çok sayıda projede bulunmanın yararı yazılım kariyerinizde çok farklı olacaktır.

Yazılım kariyeri açısından önemli 5 unsur (2)

3. YENİLİKLER; Yazılım konusunda ki yeniliklerin takibini yapabilmek yazılım kariyerimiz açısından oldukça önemlidir. Örneğin yeni çıkan bir teknoloji ile yazılım geliştirmek sizi ileri taşır. Birçok yazılımcının daha yeni, yeni kavramaya başladığı bir teknolojiyi siz uzman konumda biliyorsanız, yazılım kariyerinizde bir basamak daha çıkmışsınız demektir.


4. PERFORMANS; "Yazılımcının ilk hedefi yazdığı programın çalışmasını görmektir". Birçok yazılımcı tarafından benimsenmiş bu kalıp tamamen yanlıştır. Yazılımcı yaptığı yazılımın en performanslı şekilde çalışmasını hedeflemeli ve güvenliği üst seviyede tutmalıdır. Belleği, işlemciyi olabildiğince yormaktan kaçınmalı ve en performanslı şekilde kullanabilmelidir. Olası hatalı girdileri kontrol edebilecek mekanizmaları kurmalıdır. Programın hata ile karşılaştığı anda nasıl tepki vermesi gerektiğini ve hatayı onarması mümkünse onarabilmesini sağlamaktır. Hata ile karşılaşıldığında hataları yazılım konusundaki ilgili yerlere otomatik olarak bildirmeli ve gerekli müdahaleler anında yapılmalıdır.

Yazılım kariyeri açısından önemli 5 unsur (3)

5. GÜVENLİK; Yapılan yazılımın güvenliğini en ön planda tutmalıyız, bilinen açıkların kapatılmasına özen göstermeliyiz. Bir açık arttırma sitesi yaptığınızı düşünün, birçok insan bu siteye kayıt olacak ve kişisel bilgilerini bu sitede saklayacaklardır. Sitemizin güvenliğini sağlayamadığımız takdirde hackerlar projemizde bulunan kişisel bilgileri ele geçirebilir ve bu yazılım kariyerimiz açısından pek iyi olmayacak bir sonuçtur.

Hackerlar farklı saldırı yöntemi ile projemizden bilgi alamasalar bile projemize zarar vermeye çalışabilirler. Bu nedenle verilerin şifreli olarak saklanması, bilinen açıkların kapatılması ve gerekli önlemlerin alınması gibi güvenlik konularına önem vermemiz gerekmektedir. Yazdığınız projenin güvenliğinin yüksek olması sizin kariyerinizde oldukça önem taşımaktadır.


Hasan Emre Kuşan
Web developer

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

dw flash front page office acces photoshop ıvır zıvır

herşeyi bi elemana yükleyip eşşek gibi kullanmak hoşlarına gidiyor tabi

freelance çalışmak en iyisi..

Sertifikaymis puhaha.

Güney Kaliforniya Üniversitesinde okuyup master'ımıda tamamladıktan sonra 2 sene bir firmada çalıştım. Alttaki arkadaşın dediği gibi çok geldiler üstüme. Ben yazılımcıyım. Donanımsal kaynaklı hatadan dolayı bilgisayar açılmıyor ve bana "neden açılmıyor bu" diye soruyor. Bende IT departmanına sorun ben ne bileyim diye cevap verince (sinirli bir insanım çabuk köpürürüm) arada tartışma çıktı ve ayrıldım. 5 arkadaş aramızda serberst çalışıyoruz. İstediğim zaman yatıp kalkıyorum böylesi daha güzel.

En iyisi freelance çalışmak burunlarını sürtmek sonra kıymete bineriz.
arkaşın dedigi gibi dw flash front page office acces photoshop ıvır zıvır
herşeyi bi elemana yükleyip eşşek gibi kullanmak hoşlarına gidiyor tabi

burası türkiye herşeyi tyek kişi tek maaşa yapsın istiyorlar

ya arkadaşım
yazılım ile ilgilenenler hakkında kariyer planlamadan bahsetmişsin
isminin altında web developer geçiyor
bir web developer için yazılım sekötürü bu mudur?
yeni teknoloji öğrenmek demişsin, daha doğru dürüst çoğu insan bir yazılım dilini tam bilmiyor, web tasarımı yapan kendisini yazılımcı ilan edip peşine de junior senior lakabını yapıştırıyor,
yazılım ile ilgilenen bir insanın belirli bir yere gelebilmesi için bilgi düzeyi olarak, aynı firmada farklı aralıklarla birçok projede yer alması gerekiyor, haa bu mu yazılım sektörü, bu değil...
açıkçası ben hem bir yazılımcı, hem elektronik mühendisi hem de iş veren olarak, daha doğru dürüst derdini anlatabilen görmedim
herkes basite kaçıyor, vb.net'miş, asp.net'miş, jsp'miymiş
onun yerine gidin mikroişlemci programlamayı öğrenin, F16'lar ve helikopterler için FIR filtreler geliştirin, yazılımcılık budur,
ya da webi bırakın, masa üstü applicationlar yapın, kendi komponentlerinizi yazın, google'da gruplarda soracağınıza birkaç PDF okuyun Almaca ve İngilizce, bilgi düzeyinizi arttırın,
sertifika olayına gelince,
sertifika olayını ben sana anlatayım, bu sektörde çok gördüm
adam işin tam olarak ne olduğunu bilmeden gidip önceden çıkmış sınav sorularına çalışıyor ve windows üzerine olan sertifikaları rahatlıkla alıyor, olmadı ezberliyor kitabı giriyor SJCP sertifikasını alıyor
sonra adamı sende sertifikasına bakarak alıyorsun işe bir bakıyorsun adam bomboş, iş yapmayı işi sende öğreniyor, halbuki adam gitsin otursun başlı başına proje yapsın gelsin göstersin, eğitimi ne olursa olsun eğer güzel bir proje çıkarttıysa iyi bir maaşlar başlar işe sertifikadır şudur budur bakılmadan, ama gidip bir firmanın yaptığı ürünü kolonlamayacak, yaptığı yazılım select insert update odaklı olmayacak, ne o stok tutar gibi, oturacak analiz yapacak, düşünecek, düşündüğünü yapacak, bir yazılımdaki komponent için kod yazmak 10 dk ise, ona bağlı tüm süreci düşünmek bir gündür
önemli olan düşünme potansiyeli
bu sözlerime karşı çıkacak bir sürü insan olacaktır, elbette olmalı da
ama ben bu piyasada yetiştim ve gördüklerimi yazdım
kolay gelsin herkese

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir