Yazılım mühendisleri, en yüksek maaşı hangi teknoloji devinde alıyor?

Büyük teknoloji şirketleri, yazılım mühendislerine ödedikleri maaşları nasıl belirliyor? Hangi şirkette yazılım mühendisi olursanız daha fazla kazanabilirsiniz? İlginç veriler, 5 büyük teknoloji devi olan Apple, Microsoft, Google, Meta ve Amazon'un yazılım mühendisi maaşlarını gözler önüne seriyor.

Yazılım mühendisleri, en yüksek maaşı hangi teknoloji devinde alıyor?

Çoğu yazılım mühendisi, 5 Büyük teknoloji şirketinden birinde çalışmayı hayal eder: Amazon, Apple, Google, Meta ve Microsoft. Peki, en çok maaşı hangi şirket veriyor? Teknoloji sektörü kariyer sitesi Blind tarafından derlenen veriler bu konuda bir fikir veriyor.

Blind’in yeni verilerine göre Google ve Meta, yazılım mühendislerine Büyük Teknoloji Şirketleri’ndeki (Big Tech) meslektaşlarından daha fazla ödeme yapma eğiliminde.

Apple ve Microsoft ise giriş seviyesi mühendislere ortalama olarak en az ödemeyi yapıyor, ancak maaşlar Big Tech genelinde kıdemli yetenekler için daha karşılaştırılabilir hale geliyor. Amazon’un terfileri emsallerine göre daha uzun sürebiliyor ve mühendislere yönelik maaş aralıkları en geniş farka sahip.

Veriler, Blind kullanıcılarının geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu aya kadar bildirdiği tazminat paketlerine dayanıyor. Halka açık şirketler, CEO’larının kazandığıyla karşılaştırıldığında tüm çalışanları için ortalama yıllık ücreti raporlamak zorunda olsa da, belirli bir işe başvurmadığınız sürece bu tür seviyeye özgü ücret verileri yakından korunur. Blind anonim bir platformdur ancak insanların iş e-postalarını kullanarak nerede çalıştıklarını doğrulamalarını gerektirir.

Giriş seviyesi pozisyonlar için yıllık ortalama toplam ödemeler şöyle (maaş, ikramiye vb)

Google: 184.000 dolar
Meta: 179.000 Dolar
Amazon: 159.000 dolar
Apple: 142.000 Dolar
Microsoft: 141.000 dolar

En üst seviyedeki mühendislere ödenen en yüksek ortalama toplam ücrete gelince, Blind en fazla parayı Meta'nın (780.000 dolar) ödediğini, onu Amazon'un (691.000 dolar), Google'ın (655.000 dolar), Apple ve Microsoft'un (her ikisi de 500.000 dolar) izlediğini bulmuş.

Blind, yakın zamanda yayınladığı bulguları gösteren ilginç bir tablo da paylaştı. Bu tablo, 5 büyük teknoloji şirketinin kıdemlerine göre yazılım mühendislerine ödediği maaşların kademelerini açıkça gösteriyor.

Blind’ın paylaştığı diğer ilginç bilgilerin arasında aşağıdaki cümleler de yer alıyor:

Meta mühendisleri en hızlı şekilde seviye atlıyor ve en yüksek maaşı alıyor gibi görünüyor.” “Microsoft’un yazılım mühendisleri için birçok iş seviyesi var ve bu da şirkete daha fazla promosyon dağıtma konusunda daha fazla esneklik sağlayabilir. Ancak toplam maaşları, yazılım mühendisi kadrosuna kadar tüm meslektaşlarından daha düşük.