Yeni DisplayPort standardı 1.4 geliyor

Ses ve görüntü aktarımında önemli bir yere sahip olan DisplayPort, 1.4 güncellemesi için hazır!

  • Ercan Uğurlu
Yeni DisplayPort standardı 1.4 geliyor

Halihazırda 1.3 standardıyla kullanılan DisplayPort görüntü aktarım standardı, yeni standarda güncelleniyor. Bir süredir çalışmaları devam eden güncelleme, sonunda son halini aldı ve tamamlandı. VESA, yani Video Elektronik Standartlar Birliği tarafından geliştirilen DisplayPort 1.4, yeni sürümle birlikte daha geniş bantta veri aktarabilecekken, ses aktarımında da genişletilmiş özellikler sunacak.

Yenilenen DisplayPort standardıyla beraber, kuşkusuz daha kaliteli görüntü ve ses aktarımı sağlanacak. Bu güncellemeyle 8K çözünürlükte 60 Hz HDR ve 4K çözünürlükte 120 Hz görüntü aktarımı kayıpsız biçimde derin renklerle sağlanabilecek. Öte yandan 32 bit ses kanalı getiren yeni standart, oturma odasında eskisine nazaran çok daha keyifli bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Bunun yanında VESA üyesi Alan Kobayashi, bu standardın özellikle teknolojiye büyük yatırımlar yapan otomobil sektörü için de "hayati" önem taşıdığını vurguladı. Bu da DisplayPort'un bu pazarları ve dolayısı ile araç içi eğlence sistemlerini hedeflediğini bize gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

hdmi bağlantısı daha yeni çıkmıştı ne oldu da yeniden değiştirdiniz daha hdmi bile yaygınlaşamamışken

@06 Mart 2016 11:44 DisplayPort 2008 de çıktı. Yorum yazmadan önce lütfen araştır.

Hepsi oyalama ve para göz işleyiş. İsteseler hepsi birleşip all in one port çıkarıp hem tv de hem mobilde hem pc de hem şarj hem hdmi görevi görsün

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play