Yeni internet "hayırlı" olsun!

Cumhurbaşkanı Gül, internetin ölüm fermanı olarak değerlendirilen internet yasasını onayladı!

Yeni internet "hayırlı" olsun!

Yeni internet yasamız "hayırlı" olsun... Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir süredir üzerinde çok tartışılan ve internetteki özgürlükleri öldüreceği konusunda çok fazla tepki alan internet yasasını onayladı.

Abdullah Gül'ün Twitter hesabından da duyurduğu bu gelişme, zaten ağır aksak yoluna devam eden internetimiz için yeni bir dönem anlamına geliyor. Gül, karşısında gelen yasada 2 konunun değiştirilmesini istediğini, bunların da, yasal düzenlemelerle değiştirileceğini söylüyor. Ancak bu 2 konunun neler olduğu henüz belli değil.

6 Şubat tarihinde Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulan yeni yasada, TİB, yani Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, internetin tek hakimi durumuna geliyor. Kurum, bundan böyle, yasada belirtilen şartlara göre, internet sitelerini mahkeme kararı olmaksızın kapatabilecek. Servis sağlayıcılar da, bu kapatma kararını hemen uygulamakla yükümlü oluyor.

Web sitelerine alan sağlayan alan sağlayıcılar ise, sitelerin içeriğini ve site aktivitelerini 1 - 2 yıl boyunca arşivlemekle yükümlü hale geliyor.

Yeni yasa ile birlikte "özgür internet" kavramının öldüğünü, internette yatığımız her şeyin kayıt altına alınacağını savunanların sayısı hiç de az değil. Hükümet kanadı ise, tüm bu uygulamaların, "kullanıcıları internetteki sakıncalı içerikten korumak" şeklinde özetliyor.

CHIP Online yorumu:

Cumhurbaşkanı Gül'ün bahsettiği ve yasal düzenlemelerle düzeltileceğini söylediği 2 konunun neler olduğunu bilmiyoruz. Ama yeni yasayı nasıl yorumlarsak yorumlayalım, "özgür internet" kavramıyla pek de uyuşmadığı bizce açık seçik ortada. Tek bir kurumun, mahkeme kararına bile ihtiyaç duymadan siteleri kapatabilme yetkisine sahip olması size nasıl görünüyor bilemiyoruz ama bize göre doğru bir adım değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 88 Yorum

Bunların zihniyeti belli Gerici ve bölücü zihniyet İnternet kalmıştı sansürlemedikleri

İşte Chip farkı. Diğer siteler iyi güzel derken Chip doğru bir şekilde kötü diyebiliyor.

@18 Şub 2014 22:12 Kötü demesi önemli değil. Yalakalık yapmadan kendi düşüncesini söylemeli ki doğru olan bu.

hakediyoruz valla herseyi umursamayalım herseyi unutalım hakediyoruz

Yeni internet te ne gibi yasaklar var . indirme yasakları fenlan varmı bilen birisi bilgilendirebilirmi....

@18 Şub 2014 22:14 Alakası yok !

mevcut otoretinin yanında yer alan insanları asla düşündüğünüz gibi değildir. Dostoyevski her insanın içten içe otoritenin kurallarının, kendi fikir ve düşüncelerinden üstün olmadığını düşünen bir anarşist olduğunu, ancak toplum içine girince otoriteye boyun eğdiğini söyler. yani içten içe hiç kimse bu internet yasasını istemiyor. Bundan emin olun

ilk yorum benden bunların aklı fıkrı çalmak olduğu ıcın mılletınde bunu gormemelerını sağlamak tabıı ısıne gelmeyen sıtelerı kapttırma kısmı cok cazıp peki birsey soracağım birşeyin ücretini almadan onu kısıtlamaya yada kullanmamaya Türkçede ne deniyorsa onu diyorum parasını versinler benım netin isterlerse sadece islamı sayfaları goruntuleyelım yeterkı parasını bunlar versin

tabiki doğru değil hatta baskıcı bir rejim olunduguna buyuk gösterge.haklarında işlerine gelmeyen ne warsa yasaklancak.

Kendimizi rezil etmeye devam ediyoruz.

buna ne verirlerse emme basma tulumba gibi imzalıyor zaten. benim evde boş bir A4 kağıt var onu da imzalasa bari.....

Hükümet kanadı ise, tüm bu uygulamaların, "kullanıcıları internetteki sakıncalı içerikten korumak" şeklinde özetliyor.ne güzel açıklama yapmış hükümet yarın öbür gün sizi karınızla kavga etmeyin diye ayrı odalarda da yatırırlarsa şaşırmam biz salakmıyız bilmiyormuyuz sakıncalı sakıncasız siteleri.

Ben internette Chip sayfasını ziyaret edebiliyorsam internette bir kısıtlama yok demektir. Özgürlük başkalarının özgürlüğünü elinden almak yada kesintiye uğratmaksa zaten o site yada o sitenin sayfası ile benim işim olmaz.

@Max_Real Qnx Dostum buradaki kısıtlama şu oluyor. Devlete karşı bir olay olursa(gezi parkı vs.) sen bunları internette ara ki bulasın. Senin haber alma özgürlüğün kısıtlanıyor. İlla BBC kanalını açıp İngilizce'mi dinlemek istiyorsun haberleri. Anca vAT izleriz artık

internetsizlik hayırlı olsun. ne diyelim artık. Zaten çok güzel bir internetimiz vardı bu yasa ile güller açtı internetimizde.

Bence abartılacak bi durum söz konusu değil. Bir devletin yapması gereken normal durumlar bunlar.

@18 Şub 2014 22:38 Vergiler de bu sözüne dahil mi canım benim?

yasanın bizim gibi son kullanıcılar için ne gibi sakıncalar içerdiğini hiç kimse somut olarak ortaya koyamadı. eski ve yeni yasa maddelerini karşılaştırarak artı ve eksilerini yazın bir kenara bizde anlayalım neyin ne olduğunu zira bu muhalif tutum körü körüne bir ideolojik yaklaşımdan milim öte gidemez.

@18 Şub 2014 22:39 Bu site Telekominikasyon vs. vs. ile devam eden bir sürü site ile son kullanıcı daha çok karşılaşacak. Bunu anlamak o kadar zor olmasa gerek..

bana göre çok doğru ve mantıklı bir hamle yapılmış durumda çünkü bizler uyarıp detayını anlattığımızda aldığımız cevap siyaset yapmayın yada ne anlarsınız siz bu işlerden olduğu için bunu diyenlerin şimdi işte kuyruğu sıkıştığında ne güzel çığlık attığını göreceğiz. o kadar bilinçsiz bir topluma sahibiz ki bakış açımış gerçeklikte at gözlüğü iş dolandırıcılık çarpma ve çırpma olduğunda ise 360 derecelik açı ile her şeyi düşünüp planlayabiliyoruz. 360 derecelik açı ile gerçeklikte de hamle yapamayanların sayesinde işler bu hale gelmiş durumda. benim şahsım açısından sıkıntı yok ama bir kaç ay sonra yani mart seçimlerinden sonra onaylayan ve tasvip edenlerin göreceğiz hallerini kıytırık bir youtube engellemesi yüzünden ver yansın ediyorlardı fakat bu sefer işleri zor.

@black_flood işte tam bir şuursuz... iyi bakın ve ibret alın derim...

@black_flood Yani diyorsun ki kurunun yanında yaşıda syoruz :) neyse :)))

memleketi irana çevircekler yakında

Durmak yok fişlemeye devam

sitenden korkun yoksa neden telaş yapıyorsun

Böyle giderse 5 yıl sonra türkiye'de internet yasaklanır

Internet is dead.

endişeye gerek yok bence... ülkenin içinde bulunduğu şu anki durumdan normale dönüldüğünde sorun kalmayacak.. bazı hesapların görülmesi lazım..

@18 Şub 2014 23:09 yaw he he...

@18 Şub 2014 23:09 Kişiye özel de hesap görülecek mi ona göre bende başvurayım?

@18 Şub 2014 23:09 sana gelen geçen eksiyi çakmış :) dur bide ben çakim tam olsun....

hayırlısı olsun

Arkadaş, bu yasanın tam içeriği nedir? Birileri açıklayabilir mi? Yani site kapatmanın tek kurumun elinde olduğunu biliyoruz. Kullanıcıların bilgilerinin toplanacağını da biliyoruz. Başka bir nanesi var mıdır bunun? Birileri para cezaları falan diyordu. Nedir bunlar birileri bir açsa?

Yil 2014 ve benim ulkem geri gidiyor üzüldüm.

@18 Şub 2014 23:43 Ülke elden gidiyor sen geri gittiğine mi üzülüyorsun!!! Daha yapıcı olun ve gereken yerde(anlayan anlamıştır) cevabı verin...

İnternet çok pahalı ben interneti kapatacam

Yazıklar olsun.

şimdilik sakin sakin takılın yakında piratebay browser çıkacak . o zaman kimse engellenemeyecek.

Fillerin kavgasinda ezilen çimenler olur. ..

Ben her ay kol kadar internet faturası ödeyim sen internetime karış. Şimdi de bunu der bunlar :Bizim güvenliğimizi düşünüyorlar ne kadar iyi değil mi yolsuzluk parasını da bizim için harcarlar hüloğğğ

bir sonraki yasa paketiyle de "görüş açıklamak ve çevrimiçi bilgi yaymak" suçundan tutuklanırsak hiç şaşırmayın

Ben bu yasaya olumlu bakıyorum. Adolf Hitler'in dediği gibi "Düşünce özgürlüğü, bütün kötülüklerin anasıdır." ;)

@19 Şub 2014 00:17 zekasız....

@19 Şub 2014 00:17 hitlerin bu yanlış zihniyeti yüzünden neler yaptıgını ve tarihe nasıl bir diktatör olarak geçtigini bilmiyorsun herhalde,sende diktatör hayranlıgımı var?

@19 Şub 2014 07:50 Adolf Hitler kendi ulusunu üstün gördü ve bunu bütün milletlere göstermek istedi. Almanya'nın o zamanlarda sahip olduğu güç bizde olsaydı muhakkak ki aramızdan imparatorluk hayali ile doğacak insanlar çok olurdu. Tıpkı Almanya'da olduğu gibi. Bence Adolf Hitler'in düşüncesi gayet mantıklıydı. Zaten Birinci Dünya Savaşı bunun en büyük nedeni oldu: Güce güç; şiddete şiddet... :)

@19 Şub 2014 00:17 SENİN GİBİ AKLI KITLAR YÜZÜNDEN MEMLEKET BU HALDE. ÇOK ŞEY DERDİM DE NASILSA ANLAMAYACAĞIN İÇİN KENDİMİ YORMAYA DEĞMEZ.

Sizide Tayyip Offline yaparlar artık :D

internet yasası kısaca şu şekilde. Mesela hükümet kötü bir şey yaptı bunuda internette paylaştılar direk bunu kimse öğrenmesin diye o siteye girişi engelleme diyebiliriz. milletin internetten haber alma kolunu kesme de diyebiliriz.Bundan sonra hükümet hakkında hiç birşeyi internette göremeyeceksiniz anlamına da geliyor bu yasa.

@poweralpha İyide öyle bir milletimiz var ki 1 hafta sonra mikilse bile unutur !

bence siz bu akp den bir an once kurtulun!...

özgürlük var, özgürlük var sen adamın aile arasındaki konuşmalarını kayıt altına al sonrada karalamak için yayınla yok öyle ucuza insanların hayatını bitirmek, yasayı sonuna kadar destekliyorum.

Adam oturmuş amerikadan milletvekilleri iş adamları hepsini dinlemiş sonrada ülke siyasetine yön vermek için yayınlarım diye şantaj yapıyor bazılarıda bunu destekliyor.

Sakıncalı içreik barındıran site kapatılsında bunu kim belirleyecek, TiB'de ki eleman berisini karşırken şunu siteyi kapatın mı diyecek? kıstas nedir? anlaşılan istendiğinde Tv ve gazetenin yanında tek kırmızı button ile TR'de internetinde şalterini indirecekler. yandaş olmayan bizden değil Hükümet ne derse o TiB'de hikaye, Benim kişisel olarak korunmaya ihtiyacım yok buna TiB'de ki TiPi kayık karar verecekse netle işim olmaz.

İnternetiniz Dini Usüllere Uygun olarak kesilmektedir. -------------------------------------------------------------- Kullanıcıları internetteki sakıncalı içerikten korumak adı altında 21yy'a özel fişleme sistemi devreye griiş bulunmaktadır. Artık herhangi bir kişi, herhangi bir mahkeme olmaksızın izlenebilecek, kayıt altına alınabilecek ve bu bilgileri istenildiği zaman ön plana çıkararak istediği hükmü verebilecek. Neden mi? Basit, çünkü tüm yetki BTK'da ve bu yasa meclisten geçtiği için dava bile açamassınız neden mi çünkü adalet artık sadece bir bayan ismi... niye mi çünkü adalet bağımsızlığını başına dokunulmaz bir birim getirilerek köleleştirildi. İlk olarak Artık sakıncalı içerik denilen şey birden fazla anlam taşımaktadır. 1) Çocukların gelişimi için sakıncalı (Tabi kim çocuğunu internetin başına başıboş bırakacak kadar çocuktur o da ayrı) 2) Birilerinin çıkarlarına sakıncalı içerik ( Gerçek Haberler, Gerçek Düçünceler daha doğrusu düşünen insanlar, biri yada bişeyler hakkında yorum yapma yetisine sahip kullanıcılar yada komplo teorileri bunlar türkiyeye oynanan oyunlar diyen aklı kıt kesime karşı olanlar) İkinci olarak artık özel yaşam diye bişey yok, zaten birileri hakkında konuşmak dava etmek soruşturma başlatmak göz altına almak vb birsürü şeyimiz yasaktı şimdiyse artık evlerimizin içlerinde ne yaptığımızı merak ediyor birileri. daha doğrusu kendi koyunlarının arasına tilki grimesini istemiyorlar. Bir sonraki asıl mesele ise zaten beğenmedikleri (daha doğrusu onlara uymayan yada onlardan olmayan) tüm kamu görevlileri, polisleri, savcıları, hakimleri hiç bir suç duyurusu yada soruştuma bile başlatma gereği duymadan görev değişikliği yapanlar, tayin edenler, görevden alanlar artık daha rahat koyun güdebilecekler.

ama başbakan zaten söyledi kapatıyor kapatmasına ama itiraz ettiğinizde mahmeme itaraz bakacak ve eğet TİB hasız bulursa tazminbat davası bile açarsınız paralara fazlasıyla cepte. hemde kişi haklarında dolayı mahkemenin kapatmasını beklemiyorsunuz daha kısa olacaktır. ki zaten hemen de kapatmıyorlar öncelikle uyarıyı söyleyecekler =)

@19 Şub 2014 05:48 tazminbat derken?

@19 Şub 2014 05:48 Eğitim şart!

@19 Şub 2014 05:48 Bunlar fasa fiso, gönül alma insan uyutma şekilleri. Bu sitede çıplak kadın var diyecekler hop güm, bu sitede kaçak müzik film var diyecekler hop güm. Sonra ne olacak sanıyorsun mahkeme he gülüm haklısınız mı diyecek sanıyorsun. Kapana kapana girilecek site kalmayacak yakında. Ondan sonra ancak gazete okursun netten onu da haberlerde vahşet var diye kapatmazlarsa tabi...

@19 Şub 2014 15:11 Çok doğru.Tüzüğe gerek yok deyip 1 gecede yasayı geçirdiler.Peki her şikayete de aynı şekilde mahkeme bakacak ı ? Hayır 48 saat içinde bakarız diyecekler.Peki milyonlarca şikayeti hali hazırdaki davaları yürütmeyi-yasamayı beceremeyenler'ın bu kadar hızlıymış gibi görüntü yapmalarını ne sağlayacabilir o da 'sözüm ona' inceleyen mahkemeler. Siteyi kapamak 2 dk ,açmak için uğraşmak 2 ay sürer.

Sansurmu gormek istiyorsunuz o zaman irana gidin facebook twitter girebilecekmisiniz

@19 Şub 2014 07:17 Daha kötüsü var diye buna razı olun diyorsunuz yani!!!

Haa, İran olalım diyorsun yani

@19 Şub 2014 07:17 Burası iran mı?!! Haa iranlaştırılmak isteniyor orası ayrı. Orada daha berbat siz sükredin edalarıyla bunu yazınca başın göğe mi değiyor. Sansür sansürdür az veya çok. Asıl burada iş sansur de değil gidişatta bu gidişat hiç hayra alamet değil. Sonumuz kötü bunlar başlangıç önemli olan bu olaylara ve bunu yapanlara dur diyebilmekte... Anlayan anladı...

@19 Şub 2014 07:17 sizin gibilere internet bile fazla

@19 Şub 2014 09:07 Sanırım bakan buraya dadanmış :)

Elveda; youporn, babes, brazzers, hottube, redtube... Ve diğerleri. Artık sizi açmak için 5000 lira ödemek lazım.

@19 Şub 2014 07:56 Hem o senin söylediğin şeylerden istersen milyon tanesini izle olay zaten aynı. Hepsi birbirinin kopyası. Ne fark var anlamıyorum. Ha birine bakmışsın ha 500.000 ine !

Lanet olsun bu ülkeyi terkedicem...

@19 Şub 2014 10:32 güle güle

nede güzel oldu yarasın :D

Özgür ve tarafsız bir şekilde yaptığınız haber için teşekkürler Chip Online.

İnterneti yavaşlatacağı kesin. Alt yapı bu kadar ek kayıt ve süzgeç eylemlerini taşıyamayacak. Elveda İnternet.

@19 Şub 2014 12:08 2008 den beri yavaşlamaya devam ediyor zaten.

Addthis, Adnet ( medyanet ), Alexa, Facebook, Gemius, Google, ScoreCard, Twitter. Sadece şuanda bu sayfayı izleyenler bunlar tarayıcı üzerinden. Bunlara birde T.C. katılırsa çok umurumda olmaz açıkçası. Firefox ve Chrome tarayıcınız için Ghostery eklentisi ile kimlerin izlediğini rahatça görebilirsiniz.

Hüloğğğğ............

İnternette dünyanın en kötü olarak yalnızca topu topu bir avuç ülkesi ver. İşte bu ülkeler... Çin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Suriye, İran, Azerbaycan, Türkmenistan ve Türkiye... Diğer bütün ülkeler sansürsüz, fişlemesiz ve özgür.

@19 Şub 2014 15:45 nerden biliyorsun, hiç araştırdınmı, bol keseden salla

Yanlış bir anlaşılma olmasın ben pornografik yayınları izlemiyorum ama, hukuki açıdan çok büyük bir yanlışlık var, çünkü pornografik yayın izlemek suçu olmadığı için internetten pornografik yayın izleme cezası kesilmesi hem yasal değildir, hem de anayasaya aykırıdır.

@19 Şub 2014 15:54 yok, onu biriktirecekler. Herhangi bir çıkış yapınca önünü kesmek için kullanacaklar. Bir de senin izleyeceğin şeyi izlemeye değer ne var diye öğrenip kendileri izleyecekler

21. Yüzyıl bilgi ve iletişim çağıdır! Uygulanmak istenen internette TİB diye yutturulan yasakçı, mahkeme üstü, yaptırımlarla donatılmış kurum, İktidar partisinin elinde Demoklesin kılıcı gibi özgür düşüncenin üzerinde sallanacak. Görsel Medyada sansürün adı RTÜK, internette TİB! İletişim Dünyasında Dikensiz Gül Bahçesi yaratmanın, iktidar için steril internet yaratmanın üstünü, yeni internet yasasını, ''özel hayatın korunması'' diye çok güzel ambalajlayıp, gece yarısı TBMM'den geçirttiler. 1) TİB 4 saatte Mahkemeye danışmadan internet sayfasını yasaklayacak, İnternet sağlayıcılar RTÜK'e bağlı ulusal ve yerel TVler gibi TİB'in emrinde bu yasakları uygulayacak, hatta 2 yıl suç unsuru gördükleri resim video vb. 2 yıl saklanmasını sağlayacak. Bununla da yetinmeyip, Erişim sağlayıcı, erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak. 2) İçerik sağlayıcı, TİB'in talep edeceği tüm bilgileri TİB'e verecek ve TİB'in talep ettiği tüm tedbirleri almakla yükümlü olacak. Acil kararlar dışında internet sitelerine engelleme öncesi uyar-kaldır mekanizması işletilecek. E-posta aracılığıyla içeriklerin kaldırılması talep edilebilecek.3) Siber Güvenlik Kurulu oluşturulacak; internet üzerinden faaliyetleri yurt içinden ya da yurt dışından yürütenlere, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçları ile bildirim yapılabilecek. 4) Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu düzenlemedeki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında TİB tarafından 10 bin TL'den 100 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek. Bunun adını koyalım, İnsanların hür iradesini hükümet karşıtı her türlü düşünceyi sindirmek, tüm iletişim araçları üzerinden totaliter rejim tesis etmek, 21. YY. da Faşizm bu olsa gerek. Dişimizden tırnağımızdan artırdığımız helal kazancımızla İnternet ücretini zar zor öderken, nereye gireceğimize, ne okuyacağımıza da siz karar verecekseniz, İnternet ücretini siz ödeyin bedava olsun, nasıl olsa sizin borazanlığınızı yapacak! Bu durum ülkemize, ülkemizin çağdaş insanlarına yapılan hak gaspıdır, evrensel insan hakkı olan özgür iletişime vurulan bir prangadır. Yasayı yapanları ve onaylayanları esefle kınıyorum.

Yasaktan once su internet fiyatlarını dusursunler. Avrupada 1mbit interneti belese veren ulkeler oldugunu duydum. Biz dandik 4mbit e dunyanin parasini bayiliyoruz. Bos isler muduru oldular iyice.

Alo fatih yetmedi şimdide alo internet.

eee böyle ülkeye böyle net lazım :S

Bir yandan da haklı tabi yaşamayan bilmez özgürlüğüm kısıtlanıyor der ama, söylendiği gibi düşünürsek, bır çokkişinin uygunsuz resimleri, çirkef yazılar, hakaretler vs bublar nette dolaşıyor ve engelleyemiyorsun. Özgürlük diye bir şey zaten bir devlette mümkün olamaz. Kurallar muhakkak vardır. Toplumda kurallara uymalı birbirlerine saygı göstermelli

@pesimist_61x İyi de uygulamayı yapanın asıl amacında kullanmayacağını herkes biliyor. Eğer adam gibi biri yapmış olsa ve halk ta sorunu olduğu zaman şikayet edebilse kimse ses çıkarmazdı.

@pesimist_61x nickname deki 61 e dikkatinizi çekerim

@22 Şub 2014 00:07 Ben de başka bir şeye dikkat çekeyim genellikle arabesk müzik dinlemekten farkı olmayan pesimist('anlamsız' karamsar) düşünce tarzını benimseyen insanlardan biri ;) ve Sagopa denen kıl yumağını dinleyen bunalım severlerin çoğu aynı düşüncedeler ! aksagopa :D

yanukoviç gibi kaçacak lanet adam

Sen de yorum yaz