Yeni iPod'daki gizemli işlemcinin sırrı ne?

Yeni iPod Shuffle'ların içerisinde bulunan gizemli bir işlemci, zor soruları da beraberinde getirdi.

  • Ümit Öncel
Yeni iPod'daki gizemli işlemcinin sırrı ne?
İşlemci resimde alt bölümde gördüğünüz kontrol cihazının içerisinden çıktı

Apple'ın popüler MP3 çaları iPod ailesinin en ufak ve en ucuz üyesi olan iPod Shuffle'ın yeni modelini sizlere geçtiğimiz günlerde tanıtmıştık. Henüz duyurulalı çok az bir süre olmasına rağmen meraklılar yeni iPod Shuffle'ı kurcalamaya başladılar bile. Hem de parçalara ayırarak!

Fakat yeni iPod Shuffle parçalara ayrılmaya başlayınca gözlerden saklanan çok ilginç bir şey ortaya çıktı. iPod'un kulaklık setinin üzerindeki kontrol panelinin içerisinden kimsenin varlığından haberdar olmadığı bir işlemci çıktı. Üzerinde sadece "8A83E3" kodu bulunan bu işlemcinin tam olarak ne işe yaradığı henüz bilinmiyor.

Fakat bu gizemli işlemcinin varlığı bazı ilginç sonuçlar doğruyor. Öncelikle yeni iPod Shuffle'da diğer iPod kulaklıkları çalıştırılamıyor; zaten tüm kontrol tuşları kulaklık üzerine yerleştirilmiş. Büyük olasılıkla kontrol cihazının tüm işlevlerini kendi içerisinde çözümlemekle görevli olan işlemcinin ortaya çıkardığı diğer bir durum ise başka kimsenin iPod kulaklığı üretemeyecek olması. Var olan diğer modellerde üçüncü parti firmaların ürettikleri kulaklıklar kullanılabiliyordu ama eğer Apple, yeni MP3 çaları için bu işlemciyi zorunlu hale getirdiyse, bunun sonucunda kulakların tüm üretimini de kendisi üstlenmiş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Normaldir Apple Mantığı hep bana hep bana, anlamadığım neden hala ms i geçemediler

neden mikrosoft tekel davaları ile uğraşırken
mikrosofttan kat kat daha fazla tekelci olan apple firmasının bahsi hiç geçmez anlamış değilim..

Kulaklıkta tekelleşme haaa! olmaz!!!! : )))

Rekabetten uzak bir yaklaşım sergilemiş apple. Tekelcilikle biryere varamayacagını birileri anlatsın şu apple'a...

bu apple ürünlerini alan herkes tekelleşmeye biraz daha katkıda bulunuyor haberleri olsun...zaten adamların normal kulaklıkları bile standart düşmanı...

uyanıklar

ama daha uyanıkları var sahtesi hep çıkar

apple urunleri seviyorum ama bu tekel isinden bıktm yaaaa!

microsoft a internet explorer yuzunden tekelcılık dıye bı yıgın dava acıldı... sımdı hadı apple da acın da tarafsızlıgınızı gorelım...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play