Yeni iPod Touch'da ışık sensörü neden yok?

Apple'ın yeni oyuncağında ışık sensörü nereye kayboldu? İşte Apple'ın ilginç cevabı!

Yeni iPod Touch'da ışık sensörü neden yok?

Ortam ışığı sensörü, Apple'ın dokunmatik cihazlarında birkaç senedir yer alıyor. Ancak şirketin son iPod Touch'ında ortadan kaybolan ışık sensörü kafaları karıştırdı.

Ortam ışığı sensörü, ekran parlaklığının bulunduğunuz yerdeki aydınlatmaya göre otomatik olarak ayarlanmasını sağlıyor. Böylece sadece gerektiği kadar parlaklık sunularak pilden tasarruf ediliyor. Apple'ın pazarlama başkan yardımcısı Phil Schiller, bir müşterisinin bu konudaki sorusuna verdiği cevapta sensörün neden kaldırıldığını açıklıyor: "Yeni iPod touch'ı satın aldığınız için teşekkürler. Dikkate değer bir seçim yaptınız! 5. jenerasyon iPod touch'ın entgere otomatik ışık sensörü bulunmuyor, çünkü çok ince!"

Schiller, e-postasını klasik biçimde "Phil" satırıyla bitiriyor.

Yeni iPod, sadece 6.1mm'lik kalınlığı ile gerçekten de çok ince. Cihazın bu ince yapısının Apple mühendislerini ışık sensörü konusunda zorladığı anlaşılıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

4. nesilimle mutluyum :)))

Ne saçma şey "efendim ekran yok çünkü çok ince" az kalın olsun birader

@20 Eki 2012 16:54 ışık sensörü nerde ekran nerde. alaka kurmayı bilen konuşsun lütfen.

gene kaçamak cevaplar appledan :))

Açıkçası ele oturacak ağa cihaz. Ne la karton gibi cihaz. Ele gelecek ağaaa :d :D

@20 Eki 2012 17:41 kalın olunca çok kalın diye yakınan android fanboy bakın ince olunca ne diyor. ağlama.

Ön tarafa kamera koyabiliyorlarsa ışık sensörü de koyabilirler.

Tek kelimeyle HAYIR.. iPod 4. nesil sahibiyim JB sayesinde kolayca tek tıkla kendim ayarlıyorum. İnanmassınız daha rahat oluyor ipod içinde benim içinde..

Steve amca oldu, elma curuyor

appleı olunca cool olduğunu sananlar var buralarda ulan ışık sensörü varla yok arası bişey demiyorlar ki unuttuk

@21 Eki 2012 01:16 :D unuttuk ne demek yaa...:D...bir ürünü satarken kusutunun tasarımına ürün yerleşimine bile dikkat eden Apple ürünün içine koyacağı şeyi unutmuş olacak...türk doktorlar değil o ameliyatta hasta karnında neşter unutsun.

Her ne kadar Apple dan nefret etsem de cevap normal ve hakli. Isik sensorleri en azindan hali hazirdaki olanlar belirli bir derinlige ihtiyac duyuyorlar tam algilama icin. Apple bu incelikte bir urune koysa bu sefer dogru duzgun calismayacak daha cok sikayet alacakti. Yapilan hareket mantikli.

Ben otomatik parlaklığı hiç kullanmıyorum. Akşamları ışığı tam kaparım. Sokakta tam acarım. Otomatik olarak açmanın çokta benim zevkimi tahmin edeceğini sanmam. Herkesin kullanımı farklıdır.

Tabii adamlar da gerzek ki ışık sensörü koymayı unutuyorlar. Azıcık mantık ya, çok mu zor? Koskoca şirket kıytırık bir ışık sensörünü unutur mu sizce? Kutu içeriğine kadar dikkatle hazırlanan bir üründe sensör unutulmuş diye bir mantık olamaz. Hoş yorumda mantık yok zaten ama...

2007 haziran piyasaya sürülen ayfon 11.6 mm kalınlığındaydı ve 2 mp kamerası vardı ama video çekemiyordu çünkü çok inceydi.

saçmalık küçücük sensörü sığdıramıyorlarsa yapmasınlar bu işi hiç. otomatik parlaklık en önemli özelliklerden biridir akıllı cihazlarda

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir