Yeni Microsoft CEO'su kim olabilir?

Ballmer önümüzdeki aylarda CEO'luk koltuğunu kime devredecek? İşte en güçlü aday ve diğerleri!

Microsoft'un yeni patronu...

Steve Ballmer'ın emekli olacağını açıklaması çoğumuzu şaşırttı, zira çoğumuz Microsoft CEO'sunun en az birkaç sene daha şirketin başında durmasını bekliyorduk. Ancak 12 ay içinde görevi bırakacak olan Ballmer için Microsoft, yeni CEO arayışlarına çoktan başladı. Yazılım devi bu iş için içinde Bill Gates'in de bulunduğu özel bir kurul toplamış bulunuyor.

Peki Ballmer'ın yerine kim gelecek, Microsoft'ta hali hazırda görev yapan üst düzey yöneticilerden bir tanesi mi? Yoksa Microsoft'u daha büyük bir heyecanla ileri taşıyacağı düşünülen, dışarıdan bir kişi mi? Microsoft'un CEO'luğuna hem içerden, hem dışardan birçok aday var. İşte bunlardan sadece birkaçı.

Julie Larson-Green

Önceden Windows geliştirme bölümünün başında bulunan Larson-Green, şu an "One Microsoft" yeniden örgütlenmesinde donanımla ilgili etkinliklerden sorumlu; oyun ve eğitim stüdyoları da ondan soruluyor. Özel kurulun değerlendireceği isimler arasında tecrübeli ve Windows bölümleri hakkında son derece bilgili olan Larson-Green'in bulunduğundan şüphemiz yok.

Terry Myerson ve Tony Bates

Terry Myerson ve Tony Bates
Terry Myerson

Terry Myerson

Windows ve Xbox yazılım geliştirme bölümlerinin başındaki Terry Myerson, daha önce Windows Phone'un başında bulunuyordu. Microsoft'un odak noktası şu sıralar yazılım olmasa da Myerson'un Windows Mobile'ı tamamen çöpe atıp Windows Phone işine girişmek gibi önemli hamleler yapabildiği biliniyor.
Terry Myerson
Tony Bates

Skype'ın başkanlığını yapan Bates, şu an Microsoft'ta İş Geliştirme bölümünün başında bulunuyor. Skype'ın Ekim 2011'de Microsoft tarafından satın alındıktan sonra şirket için büyük önem kazandığını düşündüğümüzde, kurulun düşüneceği isimler arasında Bates'in önemli yer tutacağını tahmin edebiliyoruz.

Microsoft dışından CEO'luğa gelebilecek iki isim

Microsoft dışından CEO'luğa gelebilecek iki isim
Stephen Elop

Microsoft dışından iki isim

Kurulun değerlendireceği Microsoft dışındaki CEO adaylarının kimler olabileceğini tahmin etmek daha zor. Ancak yine de aşağıdaki isimlerin kurul tarafından yabana atılmayacağını tahmin ediyoruz.

Stephen Elop

Şu an Nokia'nın CEO'luğunu yapan Elop, daha önce Microsoft'ta çalışıyordu. Nokia'nın şu an Microsoft ile yakın bir ortaklığının olması, Elop'un Microsoft'u önde gelen CEO'ların belki de tamamından iyi biliyor olması, onu Ballmer'a güçlü bir aday yapabilir.

Stephen Elop
Vic Gundotra

.NET yazılım framework'ünü oluşturmada Microsoft'a yardımları büyük olan Gundotra da 2007'de Google'a geçmeden önce Microsoft'ta çalışıyordu. Hızla rütbe atlayarak Mühendislik bölümü Kıdemli İkinci Başkanlığına yükselen Gundotra, Microsoft CEO'luğu için belki de Google'ı terk edebilir.

Okuyucu Yorumları