Yeni Microsoft CEO'su kim olabilir?

Ballmer önümüzdeki aylarda CEO'luk koltuğunu kime devredecek? İşte en güçlü aday ve diğerleri!

  • Zeynel A. Öztürk
Steve Ballmer'ın yerine geçebilecek CEO adayları!
Julie Larson-Green

Steve Ballmer'ın emekli olacağını açıklaması çoğumuzu şaşırttı, zira çoğumuz Microsoft CEO'sunun en az birkaç sene daha şirketin başında durmasını bekliyorduk. Ancak 12 ay içinde görevi bırakacak olan Ballmer için Microsoft, yeni CEO arayışlarına çoktan başladı. Yazılım devi bu iş için içinde Bill Gates'in de bulunduğu özel bir kurul toplamış bulunuyor.

Peki Ballmer'ın yerine kim gelecek, Microsoft'ta hali hazırda görev yapan üst düzey yöneticilerden bir tanesi mi? Yoksa Microsoft'u daha büyük bir heyecanla ileri taşıyacağı düşünülen, dışarıdan bir kişi mi? Microsoft'un CEO'luğuna hem içerden, hem dışardan birçok aday var. İşte bunlardan sadece birkaçı.

Julie Larson-Green

Önceden Windows geliştirme bölümünün başında bulunan Larson-Green, şu an "One Microsoft" yeniden örgütlenmesinde donanımla ilgili etkinliklerden sorumlu; oyun ve eğitim stüdyoları da ondan soruluyor. Özel kurulun değerlendireceği isimler arasında tecrübeli ve Windows bölümleri hakkında son derece bilgili olan Larson-Green'in bulunduğundan şüphemiz yok.

Terry Myerson ve Tony Bates

Terry Myerson

Terry Myerson

Windows ve Xbox yazılım geliştirme bölümlerinin başındaki Terry Myerson, daha önce Windows Phone'un başında bulunuyordu. Microsoft'un odak noktası şu sıralar yazılım olmasa da Myerson'un Windows Mobile'ı tamamen çöpe atıp Windows Phone işine girişmek gibi önemli hamleler yapabildiği biliniyor.
Terry Myerson
Tony Bates

Skype'ın başkanlığını yapan Bates, şu an Microsoft'ta İş Geliştirme bölümünün başında bulunuyor. Skype'ın Ekim 2011'de Microsoft tarafından satın alındıktan sonra şirket için büyük önem kazandığını düşündüğümüzde, kurulun düşüneceği isimler arasında Bates'in önemli yer tutacağını tahmin edebiliyoruz.

Microsoft dışından CEO'luğa gelebilecek iki isim

Stephen Elop

Microsoft dışından iki isim

Kurulun değerlendireceği Microsoft dışındaki CEO adaylarının kimler olabileceğini tahmin etmek daha zor. Ancak yine de aşağıdaki isimlerin kurul tarafından yabana atılmayacağını tahmin ediyoruz.

Stephen Elop

Şu an Nokia'nın CEO'luğunu yapan Elop, daha önce Microsoft'ta çalışıyordu. Nokia'nın şu an Microsoft ile yakın bir ortaklığının olması, Elop'un Microsoft'u önde gelen CEO'ların belki de tamamından iyi biliyor olması, onu Ballmer'a güçlü bir aday yapabilir.

Stephen Elop
Vic Gundotra

.NET yazılım framework'ünü oluşturmada Microsoft'a yardımları büyük olan Gundotra da 2007'de Google'a geçmeden önce Microsoft'ta çalışıyordu. Hızla rütbe atlayarak Mühendislik bölümü Kıdemli İkinci Başkanlığına yükselen Gundotra, Microsoft CEO'luğu için belki de Google'ı terk edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

gates gelsin işte bak bakalım ortalık ne oluyor ilk yıl hayal kırıklığında bir alışma periyodu olacak sonra gates firmayı ateşleyecek!

"Julie Larson-Green" olsun her şeyi kontrol edebilecek bi kadına benziyo

Joe Belfiore'den bahsedilmemiş, Windows Phone şefi olarak şu anda muhteşem işler ortaya koydu ve Windows Phone'u en çok kullanıcı memnuniyetine sahip platform yaptı (kullanıcı sayısı şimdilik az olsa bile). Bence CEO olması Microsoft için çok iyi olabilir.

@27 Ağu 2013 00:22 microsoft wp hakkında kimsenin şikayetini dinlemiyor kendi kafasına göre takılıyor 3 yıldır bir çok basit eksikler bile giderilmedi daha ne olsun. o memnun olanlar da symbiandan falan geçenlerdir.

Ogretmen atamam olmazda bu ceo lugu yaparim...

Nokia ceo sunu koyun batar hemen :D

Bence bu adayların içinden bir tek o bayan olabilir.

Terry Myerson hepsinden iyi.

Kim olacağını bilemem ama kendi kafasına buyruk değil daha çok kullanıcıları dinleyen birisi gelirse herşey daha güzel olur bence. Sonuçta üretilen her yazılım ve donanımı kendileri için değil bizler için yapıyorlar. Kendilerine olan tek kısım para kısmı o da bizlerden geçer. Sevgili bosch unda dediği gibi müşterilerimin güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.

Stephon elop gelirse ms-nokia birleşebilir

Tim Cook gelsin Microsoft batsın :D

Hepside saçma ve Microsoft 'un yüzü olamaz. Vizyonu daha yüksek karizma başka biri yok mu ? Max_Real Qnx

Kim ne derse desin Steve Ballmer Microsoft'u yenilikci ve kaliteli bir sirket yapti. Cesur adimlar atti eskiden Apple kaliteli der Microsoft'u kucumserdik simdi adamlarin yaptigi isler hep kaliteli tutup tutmamasi beni baglamaz ben kaliteye bakarim.

@27 Ağu 2013 22:46 Yapılanların yenilikle falan alakası yok, herşeye tek açılı baktığınız için size yenilikmiş gibi görünsede bunlar büyüyen tablet ve akıllı telefon piyasasında ayakta tunabilmek için yapılması gereken adımlardı. Yenilikten kastınız ekranda görünen kutucuklar ise bunlar zaten daha öncesinde android ve ios da vardı, tabletlere yüklenen windowsların düzgün kullanılamadığını görünce adroid ve ios ta kullanılan yuvarlak butonları alıp kare yaptılar, size göre de bu yenilik oldu. değişen hiçbir şey yok bildiğimiz windowsa parmakla dokunulması kolay kare butonlar eklendi hepsi bu. Siz böyle düşünürken bende tam tersini düşünüyorum balmer ın değişmesi şarttı kendiside bunun farkında olsa gerek ki kariyerini batırmadan emekli olmak gibi akıllıca bir harekette bulundu.

Sen de yorum yaz