Yeni PC mi almalı, varolanı mı yükseltmeli?

Yavaşlıktan bıktınız, para harcamaya hazırsınız. Peki yeni PC mi almalı, upgrade mi yapmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
Yükseltmeli mi, yeni PC mi almalı?

Yeni bir bilgisayar mı satın almalısınız, yoksa mevcut bilgisayarınızı mı yükseltmelisiniz? Bilgisayarınız hızlı çalışıyorsa ve sadece bazı alanlarda yavaş kalıyorsa, karar vermeniz zor olabilir. Bazı durumlarda en baştan, yeni bir bilgisayar toplamanız daha yerinde olabilir; böylece farklı sorunlardan kurtulabilirsiniz. İşte karar vermeden önce düşünüp taşınmanız gerekenler.

Yükseltmeye ihtiyacınız var mı?

Bilgisayarınızın belirli bir bileşeniyle ilgili bir sorununuz mu var, yoksa yavaşlıktan mı şikayetçisiniz? Sorun ikincisiyse, genel bir yavaşlıktan mı, yoksa sadece belirli bir programın yavaşlığından mı şikayetçisiniz? Sorununuz "genel yavaşlık" ise bazı durumlarda yükseltmenize gerek bile olmayabilir. Yavaş PC'nizi hızlandıracak ipuçlarını daha önce burada (ve burada) sizlerle paylaşmıştık. Ancak ipuçları işinize yaramıyorsa, hangi donanımı/donanımları yükselteceğinize odaklanmakta fayda var.

Yükseltmekle yeni PC almak arasındaki gerçek fark

Yükseltmekle yeni PC almak arasındaki gerçek fark

Kendi bilgisayarınızı kendiniz topluyorsanız, tamamen yeni bir bilgisayar almadan muhtemelen sadece istediğiniz bileşenleri yükseltebilirsiniz. Yeni bir işlemci ve anakart alsanız bile, gün kaynağınızı, sabit disklerinizi, ekran kartınızı ve yükseltmeyi planlamadığınız diğer bileşenleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni PC'nizi en baştan kurmak istemenizin nedeni, eski PC'nizi başka bir iş için kullanacak olmanız veya içinde tekrar kullanacak kadar iyi hiçbir bileşenin bulunmaması olabilir.

Hangi parçaları yükselteceğinizi düşünün

Donanımınızın yükseltilmesi şartsa, önce tam olarak neyi yükseltmeniz gerektiğini bulmalısınız. Amacınız PC'nizin genel hızını artırmaksa, SSD iyi bir seçenek olabilir. Daha iyi bir oyun performansı arıyorsanız, muhtemelen grafik kartınızı yükseltmeniz gerekecektir.

Ancak işiniz her zaman bu kadar basit olmayabilir. Herhangi bir PC bileşenini yükseltmeden önce şu soruları cevaplamanızda fayda var:

- Sözkonusu bileşen, diğer bileşenlere bağımlı mı? Yeni bir işlemci için yeni bir anakarta da ihtiyaç olabilir. Veya yeni ekran kartınız, daha yüksek güce ihtiyaç duyuyor olabilir.

- Yeni bileşen darboğaza yol açabilir mi? Çok eski bir bilgisayarla yeni bir bileşeni bir araya getirdiğinizde, yeni bileşenin tüm potansiyelini kullanamayabilirsiniz.

- Donanımınız ne kadar eski? Bilgisayarınız çok eskiyse, artık pek desteklenmeyen eski donanımlara çok fazla para yatırmamaya dikkat edin. Yeni teknolojileri daha ucuza satın almanız mümkün olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

pc ye artık para dökmek hele hele oyun için almak enayilikten ve bilinçsiz teknoloji cahilliğinden başka bir şey değil. artık yeni nesil konsollarla birlikte oyun için pc olayı çoktan bitmiştir zaten.

@10 May 2014 00:21 Oyun konsolu fiyatları ve oyunları hakkında bilgi sahibimisin eyy sazan.

@10 May 2014 09:56 7 yıl sonraki oyunları bile açabilecek bir xbox veya ps4 1700 tl ; 2 yıllık oyunları 60 fps'de onca zahmete katlanarak ve şehir hattı gibi elektrik çekecek bir pc 5000 tl

@10 May 2014 00:21 her yeni oyuna 180 tl ver sonra neymiş ps4üm var ee 3 senedik bitek pes oynarsın

@bsr387 xbox live gold diye birşey duymadın mı her ay bir oyun bedavaya iniyor aylık 10 tl xbox aldığında 1 aylık bedava geliyor ayrıca bazı firmalar 1-2 yıllık eski oyunlarını çok indirimli veya ücretsiz sunuyor şuan xbox one da yok ama ps de oyunu diske yükleyip çalıştırabiliyorsun 170 tl verip kutusuyla almaya gerek de yok key satıcıları var 50-100 tl ye hatta playstore gibi taksitle satanlar var alıp oynarsın 170 tl kutuyla oyun alıp oynayan bir topluluk değil konsolcular onu anca facebooktaki türkiye sayfalarında caps amaçlı yapıyorlar

@10 May 2014 00:21 xbox one ve playstation 4 için arkadaşın biri demiş ki; "konsolda 5 sene sonrasının bile oyunlarını oynayabiliyorum", daha şimdiden 1080p çözünürlükten düşme işaretleri veren konsollardan bahsediyorsun ki 5 sene sonrası...... xbox mı yoksa playstation 4`mü 2500 x 1600 çözünürlük sunabiliyor? zira pc 4k çözünürlülük özgürlüğü dahi sunuyor. ayrıca abi şu; "çikolata tatlıdır meyvada tatlıdır öyleyse çikolatada meyvadır" ayarında mantık kafalarını bi bırakın! böyle zihniyet yüzünden microsoft en iyi efsanevi firma diye övgüler diziliyor (neden çünkü facebook`u açabilen bir işletim sistemi yapmış :) . madem kendine böyle güvenlisin sorular: 1. pc`de oynanabilen hangi oyunu cep tablet oynatabilir? 2. hangi cep tablet 30 inch monitorde 2500 x 1600 çözünürlükte oyun özelliği sunabiliyor veya 3 tane 30 inch monitörde oyun zevkini sunabilir? 3. hangi cep tablet photoshop veya başka performans donanım isteyen bir program çalıştırabiliyor? ayrıca o çok övdüğünüz tabletleri tek tek inceledim hepsi ama hepsinin halleri içler acısı bir internet tarayıcısı bile açmak bile eziyet (ipad dışında ki onun başka rezilliklerini keşfettim).

Hadi moba oyunlarida konsol da oyna bakim

En iyisi yeni laptop ugrasmaya gerek yok

Oyun İşini Tabletle Bile Çözebiliriz Pcye boşa para yatırıyoruz.

Muzik film su bu derken gunde kac saat geciriyo biliyomusun millet pcde..

Senin bilgisayardan anladığın o kadar arkadaşım onun için kendi adına konuş

Dolar zirve yapmışken hiç bir parça alınmaz.oyunlar olmuş 50 60 gb. Kim alacak kim oynayacak.Şu anki sistemler ile idare ediliyor.Pc alınmaz.Herkes küçük bilgisyarları ve küçük oyunları ile idare ediyor.Etrafınıza bakın küçük oyun oynayan yüzlerce insan var etrafınızda büyüük oyun oynayan sayısı azaldı.

@10 May 2014 11:34 marstan selamlar uranüslü....

Pc nize bitane 120 gb lik ssd takin hicbirseye gerek yok inanin bana 3 aydir kullaniyorum 18 saniyede pc restart cekiyo ve ekran geldigi andan hemen islemlere baslayin pcnin kendisine gelme derdi yok bi deneyin.

Nasıl oyun işini tabletle çözebilirsiniz pc ile tablet arasında belki 100 kat grafik farkı var.Tabletteki oyunlarda ya da mobil oyunlarda gerçeklik çok az.Güldürmeyin beni :-)

bilgisayaraınızı hızlandırmak isteyen ssd alıp taksın ondan sonra bir daha eski hddsinin yüzüne bakmaz

pc mi kaldı artık yahu. sadece bizim gibi 2.dünya ülkelerinde kullanılıyor. ayrıca cep telefonu ve tabletler ile her işimi görüyorum. oyun için ise zaten yıllardan beridir konsol kullanırım.

@10 May 2014 18:52 yahu demekki Amerika ile Avusturya 2. dünya ülkesi. Gittim gördüm adamlar bildiğin bilgisayar kullanıyor.

@10 May 2014 18:52 abi şu; "çikolata tatlıdır meyvada tatlıdır öyleyse çikolatada meyvadır" ayarında mantık kafalarını bi bırakın! böyle zihniyet yüzünden microsoft en iyi efsanevi firma diye övgüler diziliyor (neden çünkü facebook`u açabilen bir işletim sistemi yapmış :) . madem kendine böyle güvenlisin sorular: 1. pc`de oynanabilen hangi oyunu cep tablet oynatabilir? 2. hangi cep tablet 30 inch monitorde 2500 x 1600 çözünürlükte oyun özelliği sunabiliyor veya 3 tane 30 inch monitörde oyun zevkini sunabilir? 3. hangi cep tablet photoshop veya başka performans donanım isteyen bir program çalıştırabiliyor? ayrıca o çok övdüğünüz tabletleri tek tek inceledim hepsi ama hepsinin halleri içler acısı bir internet tarayıcısı bile açmak bile eziyet (ipad dışında ki onun başka rezilliklerini keşfettim).

Artık masaüstü devri bitiyor millet tablete hücumda şuan

artık oyun konsol üreticiside PC donanım üreticisinden parça alıyor. ilk önce Nvidia'nın kapısına gittiler para konusunda anlaşamadılar bu sefer AMD'nin kapısına dayandılar. AMD ultra book için düşündüğü apu'yu modifiye edip konsol üreticisine sattı... PC'de esneklik hangi konsolda var 3 tane tv'yi bağlayıp amd eyefinity yapabiliyormusun yahut 2 tane konsolu alıp crossfire olarak kullanabiliyormusun yok...:))) geriye ne kaldı exc. dediğimiz oyunları oda 2 yılda 1 çıkıyor. PC'de sınır kişiye kalmış , Konsolda sınır fabrika çıkışlı...:))

@11 May 2014 05:47 ayın en saçma yorumu :)

Sen de yorum yaz