Yeni, uçucu olmayan RAM'ler geliyor!

PC'lerimize girmeye hazırlanan bu yeni RAM teknolojileri, bakın bilgisayarları nasıl değiştirecek!

Yeni, uçucu olmayan RAM'ler geliyor!
RRAM'ler aynı zamanda 20 kat hız sağlayabilir

Bellekler ve depolama birimlerinin performansı arasındaki farkı azaltacak yeni çipler, bir sektör analistine göre PC'leri baştan aşağı değiştirebilir.

Coughlin Associates'ın kurucusu Tom Coughlin, yeni çiplerin tabletler gibi PC'lerimizi de "anında açmaya" izin verebileceğini söylüyor. Yeni katı-hal depolama teknolojilerinin önem kazanmaya başladığına değinen Coughlin, uçucu olmayan bellek teknolojisi MRAM'lere ve resistif RAM'lere değindi. Geleneksel bellek çipleri, bir ve sıfırları bellek hücrelerinde elektriksel yük yoluyla depoluyorlar. Magnetoresistive RAM (MRAM) ise manyetik yükten faydalanıyor. Resistif RAM'ler (RRAM) ise iki maddenin üst üste gelecek biçimde sıkıştırılmasıyla ve araya dıştaki katmanlardan farklı bir direnç sunan bir katman eklenmesiyle oluşuyor.

Coughlin, bu yeni teknolojilerin bazılarının yavaşça kullanım alanı bulmaya başladığını söylüyor. CES'te Storage Visions konferansında konuşan Coughlin, büyük çip üreticilerinin yeni teknolojilere geçiş yapmaya başladıklarını söylüyor.

MRAM ve RRAM, güç kesildiğinde içeriğini koruyabildiğinden, PC'nizi açar açmaz kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayabilir. Bunun yanında RRAM'in zaman içinde 20 kat daha hızlı yazma performansı sunacağı, 20 kat daha az enerji harcayacağı ve NAND flaş bellekten 10 kat daha dayanıklı olacağı söyleniyor.

Nikkei gazetesine göre Renesas, Hitachi ve Micron Technology, Japonya'daki Tohoku Üniversitesi'nde MRAM projesi üzerinde beraber çalışan büyük isimler arasındalar. Yeni bir şirket olan Crossbar ise Ağustos ayında RRAM üretmeyi planladığını söylüyor.

Coughlin, iki yeni teknoloji üzerinde de çalışmaların tamamlanmadığını, DRAM'in yerini almaları için yapılacak işler olduğunu, bunun yanında yeni çiplerin fiyatının düşmesinin gerektiğini vurguluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Nihayet elle tutulur nitelikte bir gelişmenin ucu gözüküyor.Eldeki sabit diskleri hızlandırmak için aynı disk üzerine sıralı şekilde yerleştirilmiş çoklu okuma-yazma kafaları kullanılmalı ki veri ulaşım hızı artsın ve mekanik işlem süresinden tasarruf edilebilsin. Tabi bahsettiğim yöntem geoid üzerine çoklu katman yazım teknolojisi gelişinceye kadar geçerli. Ha gayret... Bilge Baykuş / Wise Owl

20 kat daha hızlı çalışacağı söyleniyor. olaya birde şöyle bakmak lazım. bu rami kullanan adamın ramleri kitlendiği yani bilgisayarı donduğu zaman ne yapıcak :) ramlerin aslında silinmesi yararlı bir işlem. bu teknoloji gelirse ortaya çok sorun çıkar

@06 Oca 2014 21:35 Zaten işin bütün civcivli yeri de orası ya ;)

Şuan belki birçok kişiye şimdi söyleyeceğim saçma gelecek ama bir gün olacağına inanıyorum. Eğer erişim hızı çok yüksek olan depolama birimlerine sahip olunursa melez bir yapıyla çalışan ve ram'lere ihtiyaç duymayan bilgisayarlar yapılabilir. Zaten ram'in temel çalışması sabit diskten aldığı veriyi işlemci ile erişim hızı yüksek olan ram'lere yazmak ve ram üzerinden işlem yapmak. Bir gün gelecek ve ram'lerin yerini çok hızlı sabit diskler üstlenecek.

@07 Oca 2014 08:16 olmaz değil olur ama geçiş süreci de beraberinde bir çok güvenlik sorununu da doğurabilecek bir yapı olduğu için normal ddr2 , ddr3 olayındaki gibi zıng diye geçiş yapılabilecek mimari değil.

@07 Oca 2014 08:16 Zaten o yönde ilerleme devam etmekte.

@07 Oca 2014 08:16 Veri yazım-okuma-depolama-silim hızları arttıkça zaten sizin de belirttiğiniz yönde gelişim başlamış durumda. Bunun en önemli örneğini Solid State Disc "S.S.D" ler de görebilirsiniz. Yine de işletim ve depolama birimlerinin birbirinden bağımsız olmasının veri güvenliği ve daha bir çok sebepten dolayı daha faydalı olacağını da hatırlatmak gerekir. Hızlı üniteler üzerinde çalışan işletim sistemi zaten bilgisayar teknolojisi gelişirken ilk akla gelen yöntemken eskiden düşük hızda çalışan ve veri yazma-okuma-depolama-silme konularında sıkıntılı birimlerin kullanılması yüzünden R.A.M 'ler "geçici olarak" kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Yani söylediklerinizin hiç bir saçma tarafı yok. Bilge Baykuş / Wise Owl

@07 Oca 2014 08:16 Öncelikle düşüncelerim hakkında beni aydınlatan yorumlar yaptığınız için teşekkürler. Bu düşünce uzun zamandır aklımdaydı ancak hiç bir yerde bununla ilgili ne bir makale ne de bir yazı bulamamıştım. Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.

Bir yere yazın. 17 yıl sonra ram olmayacak yukarıdakinin dediği gibi sabit diskler kullanılacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir