Yerli Mesajlaşma Uygulaması PTT Messenger Geliyor

"Yerli WhatsApp" uygulamamız PTT Messenger, ortaya çıktı! İşte yeni uygulama hakkında bilmeniz gerekenler...

Yerli Mesajlaşma Uygulaması PTT Messenger Geliyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu ve sırada "yerli WhatsApp" hakkında bilgiler verdi.

Bozdağ, PTT Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen uygulamayı şu sözlerle anlattı:

"Yerli haberleşme platformu yaptık. Yerli Whatsapp gibi düşünülebilir. Bu platform gözetleme-dinleme yapmamaktadır. Uygulamanın ilk testini Başbakan Yıldırım, Hatay'daki Zeytin Dalı Harekat Merkezi'ne bağlanarak yapmıştır.

Bilgi güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli iletişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı sağlayan yeni bir haberleşme sisteminin tanıtımı yapıldı.

Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak. Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı'nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla konuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin bilgi almıştır. Önemli bir değişim, gelişme."

PTT Messenger geliyor

Gelen bu duyurunun ardından uygulamanın adının PTT Messenger olduğu, uygulamanın sesli ve görüntülü görüşmelerin yanında, dosya ve medya göndermeye de izin verdiği ortaya çıktı.

Google Play mağazasında henüz görünmeyen uygulama, bu bağlantıdan APK dosyası olarak indirilebiliyor. Biz bağlantıyı çalıştıramadık; bunun nedeni yoğunluk olabilir. Uygulama Google Play'e yüklendiğinde elbette yoğunluk diye bir sorun kalmayacak.

"Yerli WhatsApp" hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda bizlerle paylaşın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

güzel düşünülmüş de ismi neden TÜRKÇE değil,

ne derler it yiyeceğine kurt yesin. Beni elin ecnebisi izleyeceğine kendi devletim izlesin dışarıya bilgi çıkmasın whatshapp da yazdığımız gönderdiğimiz ne varsa adamların arşivinde herkesin namahremini biliyor abd en azından verilerimiz içeride kalır.

İsmide Türkçe olsaymış

Bu gün apk indirdim. yazılanlar okuyunca aklım gitti. Birincisi ücret alabilir diyor. Resim çekme ve görüntü kaydetme izni alıyor. Ses kaydetme izni alıyor Çağrı günlüğü okuma, kişilerinizi okuma ve DEĞİŞTİRME izni Sahibin bilgisi olmadan takvim etkinliklerini değiştir ve misafirlere e-posta gönder SD kartı oku, içeriğini değiştir veya sil Ekran kilidini devre dışı bırak Cihazdaki hesapları okuma, hesap oluşturma ve şifre ayarlama (-1-)

@isevinc söylediklerin doğru ama en basit fener programı bile bu izinleri alıyor.

Ağ bağlantılarını görüntüleme, ağ bağlantılarını değiştirme, dosyaları bildirimde bulunmadan indirme kablosuza bağlanma, kesme, tam ağ denetimi Bluetooth cihazlara bağlanma Duvar kağıdı ayarlama Ses ayarlarını değiştirme Benim bu kadar yetkim yok telefonda sen kimsin PTT (-2-)

Her ülkeye lazım bir uygulama. İyi olur umarım...

ismini nağme koysalardı yerli olurdu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir