YouTube artık izlenme süresine bakıyor

YouTube,yıllardır uyguladığı kuralı en sonunda değiştiriyor. İşte o kural ve yeni değişiklik!

  • Zeynel A. Öztürk
YouTube artık izlenme süresine bakıyor

YouTube'da yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan videolar, genellikle en çok tıklanan videolardır. YouTube bu şekilde size en işe yarar, aramanızla en ilgili video sonuçlarını göstermeyi amaçlıyor. Bununla birlikte YouTube'da yanıltıcı bir isme sahip olup içinde hiç bir şey olmayan videolar da var. Ancak YouTube, son zamanlarda yaptığı bir değişiklikle bunun üstesinden gelmeye başladı bile: Sonuçlarda izlenme süresi daha uzun olan videoları yukarı taşıyarak.

Bu değişiklik, YouTube'a video yükleyenlerin daha kaliteli içerikler oluşturmalarını da sağlayacak. Eskisi gibi bir videoya tıklanması, videonun sahibi için yeterli olmayacak ve izlenmeye değer videoların sayısı artacak.

Yenilik, video yükleyenler için bir başka öneme daha sahip. Videoların arama sonuçlarında nasıl sıralandığından haberdar olan video sahiplerinin, videolarını buna göre optimize etmeleri gerekecek.

YouTube, bu güncellemeyle beraber analytics sayfasına yeni bir bölüm daha eklemiş bulunuyor. Bu bölümde video sahipleri, videolarının hangi uzunlukta seyredildiğini görebiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ne gerekli ne de gereksiz

@16 Eki 2012 16:39 senin yorumun gibi

youtube anasayfası çok hantal

güzel bir uygulama fakat yanıltıcı videoların bir kısmı zaten neredeyse videonun sonuna kadar gerçekmiş gibi görünüyor fakat videonun sonunda videonun yanıltıcı sahte bir video olduğu ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda bu önlem yetersiz kalabilir.

Arkadaş, özellikle cin videolarına bir önlem alsınlar. Onlarca dakika bekliyoruz ne çıkcak diye, bir de bakıyoruz heyecanlı yazıların sonunda eti cin çokoprens ya da cinali vs. Bu tür videoları hazırlayanlar cinlerden ürkmüyorlar mı?

@16 Eki 2012 21:10 İşte bizim ülkemiz de senin gibi cahil insanlar yüzünden geri kalıyor.

@16 Eki 2012 21:10 kara cahil

Anasayfa sürekli değişiyor, (Tasarım) ona bi çare bulsunlar :). Videolara bi ayar çekmesi normal, geç bile kaldılar. Algoritmasıda kötü degil, sadece alakasız etiketler var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play