Acer Nitro 5 AN515-51 İnceleme

"Tasarım" denince akla gelen ilk markalardan olan Acer, bu defa oyuncuları gözüne kestirdi!

Acer Nitro 5 AN515-51 İnceleme
CHIP Online Notu 84
  • Agresif ama abartısız tasarım
  • Yeterli performans
  • Acer True Harmony
  • Etkili soğutma
  • Ekran parlaklık değeri düşük
  • VR için uygun değil

Oyunculara yönelik bilgisayarların, çevre birimlerinin ve yan ürünlerin pazardaki payını giderek artırdığı bir dönem yaşıyoruz. Oyuncu laptopları konusunda da artık standart kasaya ve daha güçlü donanıma sahip ürünler yerlerini tamamen oyuncular için tasarlanmış, buna göre optimize edilmiş ürünlere bırakmaya başladı. Acer'ın Nitro 5 serisi de hem güce hem de şıklık ve kolay taşınabilirliğe önem veren oyuncular için tasarlanmış, "slim" diyebileceğimiz sınıfta bir oyun bilgisayarı.

Elimizdeki Nitro 5'in AN515-51 modeli 15.6'' inçlik 1080p çözünürlüğü destekleyen bir IPS panel ile beraber geliyor. Maksimum 276 kandela olan parlaklık değeri bu sınıfta bir laptop için düşük olsa da IPS panel oldukça geniş bir görüş açısına sahip olması sayesinde puanları toplamayı başarıyor. Oldukça şık gözüken, agresif bir alüminyum kasaya sahip olan Nitro 5'in ağırlığı 2.7 kg ve bu sınıfta bir oyuncu laptopu için makul sınırlar dahilinde.

Nitro 5 pek çok farklı konfigürasyona sahip. Bizim test ettiğimiz konfigürasyon olan AN515-51 ise Core i7-7700HQ işlemci, GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı ve 8GB DDR4 2400 RAM ile beraber geliyor. Bu konfigürasyon şu an piyasada olan hemen tüm oyunları maksimum verimle oynamanıza yeterli, yakın zamanda çıkacak tüm oyunları da rahatça çalıştırmaya yetecek seviyede. Laptopun konfigürasyonunun VR için uygun olmadığını da söylememiz gerek.

Depolama tarafında ise üründe hem 120 GB SSD disk, hem de 1TB'lık HDD disk bulunuyor. Intel HM 175 anakart üzerinde yer alan Qualcomm Wi-Fi çipi (QCA6174) firmanın iddia ettiğine göre iki kata kadar daha verimli bir kablosuz bağlantı sunuyor. Bu seviyede değerler elde edemesek de ürünün bu kulvarda ürünün oldukça yüksek bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz.

Laptop'ların en önemli sıkıntılarından birisi de ses performansı konusunda genellikle zayıf kalıyor olmaları. Acer bu konuda bir şeyler yapma kararı almış ve Acer True Harmony teknolojisini Dolby Audio Premium ile birleştirmiş. Hayli başarılı bir ses performansı sunan Nitro 5 çoğu kişiyi mutlu edecektir.

Nitro 5 oyun deneyiminizi artırmak için iki önemli yazılım ile beraber sizlere ulaşıyor. Acer Nitro Sense yazılımı ise bilgisayarın fan hızı, işlemci sıcaklığı, GPU sıcaklığı gibi detayları kontrol edebiliyor ve Acer CoolBoost ile de sistemin soğutma performansını artırabiliyorsunuz. Peki bu yazılımlar ne kadar işe yarıyor?

Acer Nitro 5 yaptığımız testlerde gürültü açısından ortalamayı tutturmayı başarırken şimdiye kadar gördüğümüz en iyi soğutma sistemlerinden birisine sahip olduğunu gösterdi. Elde ettiğimiz değerlere göre cihazın dış ısısı yük altında bile nadiren 40 derecenin üzerine çıkıyor.

Özetle

Neticede –bizdeki modeli- Intel'in 8'inci nesil işlemcilerinden nasiplenmese de hayli yetkin bir oyun platformu duruyor karşımızda. Piyasada 5800 TL civarında bir fiyata bulunabilen Nitro 5 (AN515-51) fiyat konusunda rakipleriyle aynı düzeyde.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Acer Nitro 5 AN515-51
Ürün Markası Acer
CHIP Online Notu
84
Okuyucu Yorumları