AMD Phenom II X6 1075T incelemesi Programlara hükmedin

Çoklu uygulama çalıştırmak isteyip de bunu makul fiyatlara gerçekleştirmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

CHIP ONLINE Notu
85

AMD'nin altı çekirdekli işlemci ailesine yeni katılan X6 1075T, 1055T ile 1090 T arasında bir konuma denk geliyor ve firmanın üçüncü altı çekirdekli işlemcisi olma özelliğine sahip. 1075T, özellikle de çoklu uygulama çalıştırmak isteyip de bunu makul fiyatlara gerçekleştirmek isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Zira rakip Intel'in altı çekirdekli işlemcisi nerdeyse bir masaüstü bilgisayar fiyatına satılıyor. Firmanın diğer sonunda T takısı olan işlemcilerinde olduğu gibi 1075T'de TurboCore desteğine sahip. TurboCore, işlemcinin gerektiği durumlarda diğer çekirdeklerini devre dışı bırakarak gücü, yükün en ağır olduğu çekirdeğe yönlendirmesini sağlayan ve bu çekirdeğin frekansını yükselten bir teknoloji. TurboCore ile tek çekirdeğin frekansı yükseltildiği için işlemci ısısının da makul düzeylerde kalması sağlanıyor. Yine Black Edition olan işlemcinin çarpan kilidi açık. Bu sayede anakartınıza bağlı olrak işlemciye kolayca hız aşırma uygulayabiliyorsunuz.

Özetle

Çoğu oyunun çoklu çekirdek desteği olmaması bir dezavantaj olsa da söz konusu uygulamalar olduğunda 1075T çok başarılı.

AMD Phenom II X6 1075T Teknik Özellikleri
Ürün Modeli AMD Phenom II X6 1075T
Ürün Türü İşlemci
CHIP Online Notu 85
Üretici AMD
Teknik Detaylar
Çalışma frekansı 3.0GHz /3.5GHz (Turbo)
L3 önbellek 6MB (Paylaşımlı)
Bellek desteği DDR2-1066MHz ve DDR3-1333MHz
Veriyolu HT 3.0, 4.0GHz (2.0GHz x2)
Üretim teknolojisi 45nm
Transistor sayısı 904 milyon (Istanbul'a benzer)

Alternatifleri

Intel'in dört çekirdekli işlemcisi Core i5 750 veya bütçeniz el veriyorsa Core i7 860 da tercih edilebilecek işlemciler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

hep aynı terane, yine aynı mimari, sanırım intel 22nm'ye geçtiğinde eski makinelerini amd'ye satacak ve o da 32nm üretim yapacak. sırf ucuz diye de gidip alınmaz ki, i5 750 çok daha iyi.

İntel hep yüksek fiyat politikasıyla hareket ediyor,AMD yi de asla küçümsememek lazım,öyleki fiyat performans oranı hep İntele göre daha iyi olmuştur.Şu anda çift çekirdekli AMD kullanıyorum hemen her türlü uygulamanın üstesinden geliyor.Çoklu işlemlerde hatta oyunlarda bile yeterli.İntel diye tutturanları anlayamıyorum.Hem çok pahalı ve fiyatına göre performansı o kadar yüksek sayılmaz.Şu anda o 6 çekirdekli AMD işlemci ile her türlü uygulamayı hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz kalkıpda 2-3 kat ücret ödemek niye?Haa ben çok zenginim bana koymaz en iyisi olsun fiyatı hiç önemli deği, gerekirse 1000$ ve üzeri sadece işlemciye harcarım diyorsanız o zaman iş başka tabii..

1000$ olanlar en son teknoloji intel işlemciler olup kimin aldığını ve o işlemciyle ne yapıldığını bilmiyorum. Şunu diyorum bugün ortalama bir core2duo işlemci yada athlon x2 işlemci tabii ki günlük ihtiyaçların üstünden kolayca gelir, her dakika video kodlamıyoruz, zaten 6 çekirdeği verimli kullanan bir program olduğunu da sanmıyorum. şu 6 çekirdekli işlemci yerine phenom 2 x4 de alınabilir daha ucuza çünkü aynı mimari. En azından intel de mimari değişiyor, insan alırken içine siniyor.

islemcinin cache belleği 6 mb paylasımlı olarak yazılmıs

oysa 9 mb olması lazım :p

ygt - mna co. room

i5 750 nin çok daha iyi olduğunu nerden biliyorsun testleremi baktın işlemci son derece başarılı fiyat performans sunuyor herzamanki gibi Amd başarısı turbo core özelliğinin geldiğini okumamış arkadaş sanırım aynı mimari deyip duruyorlar phenom x4 lerde turbo core özelliği yoktu şimdi yeni phenom ıı x4 t olarak çıkacak olan işlemcilerde turbo core teknolojisi kullanılacak Amd 6 çekirdeği kolay satın alınabilir ve kullanılabilir kılıyor

katılmıyorum arkadaslar 1075t iyi bir işlemçi lakin sağlam bir pc istiyorsanız (bütçeye göre) bunun ibaresinde cıkarak güzel bir pc yı 1.500 tl ye mal edebilirsiniz
not:Power supply'leri hazırlayın en an 500W şart :))

suan amd phenom ii x6 en iyi işlemci oyunlardan . eğer intel i7 2600k vs phenom x6 işlemci soruyosanız tabikii oyun için amd herzaman intel genellikle oyunlarda sorun cıkar takılma vs. intel iş işlemcisidir oyun için uygun degildir zaten suan casper da intel i7 işlemcisini kullanıyor ve en iyi pcsi casperda var intel i7 2600 k olarak :) amaaa yakında amd bulldozer gelecek ve inteli solayıp gidicek neden soruyosanız amd bulldozer 4.5ghz e kadar cıkıcak ve 8 çekirdek olacak ve diğer birçok özelliği intel i7 den cok daha iyi :)

arkadaşlar bende amd 1075t kullanıyorum uzun zamandır ben 2 bin tel ye mal ettim pc yi ama ucak diyebilirim istedigim oyunları sorunsuz oynuyorum tavsiye edilir.

Sen de yorum yaz