Asus GTX 560 DirectCU II TOP incelemesi Sınıfının lideri

Sınıfının lideri

Oynat Asus GTX 560 DirectCU II TOP GTX 560 yongasını mükemmel bir şekilde soğutan ve kaliteli bileşenlerle donatan Asus, performansın tesadüf olmadığını kanıtlıyor.
CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
Asus'un test merkezimize bu ay konuk olan ekran kartı GTX 560 DirectCU II TOP, firmanın GTX 560 serisine ait üretmiş olduğu en üst seviye ekran kartı. Nvidia'nın, aslında ülkemizdeki oyuncuların birçoğu için üst seviye sayılan fakat aslında orta seviye GPU'su GTX 560 üzerine temellendirilmiş olan ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5 kod adına sahip kart, ilk olarak fabrika çıkışlı olarak yükseltilmiş saat frekansları ile dikkat çekiyor. Bu bağlamda standart GTX 560'ın 810 MHz olan çekirdek frekansı 925 MHz'e, 1002 MHz olan bellek frekansı 1050 MHz'e ve son olarak 1620 MHz olan Shader frekansı da 1850 MHz'e çıkartılmış. Tüm bu hız aşırtmanın karta nasıl bir performans kazandırdığına bakmadan önce bu denli yüksek saat frekanslarına sahip bir kartın nasıl soğutulduğuna göz atalım. Firmanın uzun zamandan beri kullandığı ve bakır ısı borularının doğrudan grafik çekirdeğine temas ettiği soğutma sistemi DirectCU'nun bu kartla birlikte yeni bir sürümü kullanılıyor. DirectCU II olarak adlandırılan bu yeni soğutmadaki fark ise artık tek fan yerine çift soğutma fanının kullanılması. Asus'un kullandığı bu soğutma sistemi boşta 26 dB ve yükte de 31 dB ile sessiz çalışmakla kalmıyor, aynı zamanda boşta 38 derece, yükte de 71 derece ile serin bir çalışmayı garanti ediyor. Soğutma sisteminin başarısını test etmek için kartı, beraberinde gelen SmartDoctor yazılım içindeki Voltage Tweak kısmından biz de overclok ediyoruz. 975 MHz çekirdek ve 1100 MHz bellek frekanslarında kartın yükseti ısısı 75 dereeyi geçmiyor. Bu da soğutmanın başarısını kanıtlar nitelikte. Bu hız aşırtmanın bize kazandırdığı ise Call of Duty 4'te fazladan 12 FPS oluyor. Peki, kartın oyunlardaki performansı nasıl? Aliens vs. Predator ile başladığımız testte kart Full HD çözünürlükte saniyede 30 kare gösteriyor. Aynı çözünürlük ve 4xAA açık durumda Battlefield: Bad Company 2 54 FPS, Civilization V 52 FPS ve Crysis 2 de 50 FPS'da gayet akıcı bir biçimde oynanabiliyor. Tabii ki tüm bu sonuçlar stok GTX 560 modellerine göre her oyunda 5 ila 10 FPS daha fazla. Son olarak karın AMD tarafında HD 6870 ile eşdeğer bir performans sunduğunu belirtelim.
Özetle

GTX 560 yongasını mükemmel bir şekilde soğutan ve kaliteli bileşenlerle donatan Asus, performansın tesadüf olmadığını kanıtlıyor.

Asus GTX 560 DirectCU II TOP Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus GTX 560 DirectCU II TOP
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 85
Üretici ASUS
Teknik Detaylar
Grafik motoru NVIDIA GeForce GTX 560
Arabirim PCI Express 2.0
Video belleği GDDR5 1GB 256 Bit
Çekirdek frekansı 925 MHz
CUDA çekirdeği 336
Bellek frekansı 4200 MHz

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bu kadar spesifik değil de daha ayrıntılı, karşılaştırmalı bir inceleme beklerdim. ha kart içeriğine bakmışsınız ha bu incelemeye,

teşekkrüler yinede

Açıklaması reklam gibi yani okuyucuya ince detayları ve aynı fiyattaki diğer kartlara göre ne farkı olduğunu belirtmek lazım işi ürün reklamına çevirdiniz iyice siz son kullanıcı dostuydunuz halbuki..

bu tarz kartlarda yazılması gereken herşey yazıyor bence siz bakış açısını değiştirin bu karttan aldım şuan yapamadığım herhangi bişey yok son kullanıcıysanız son kullanıcıyı şaşırtacak seyler söylemeyin!!!

bu kart gerçekten çok güzel herkeze önerebilirim

Sen de yorum yaz