Asus GTX 580 DirectCU II incelemesi Asus GTX 580 DirectCU II: Takın ve unutun

Full HD'nin üstünde dahi çok başarılı.

CHIP ONLINE Notu
85
  • Editörün Seçimi

Çift GPU'lu ekran kartların yatırım yapmanın hem maddi açıdan hem de güç tüketimi açısından pek de olumlu olmadığı sıklıkla belirtiyoruz. Yine bu kartların fiyatlarına göre sundukları performans da beklentileri karşılamaktan uzak. Bu bağlamda oyunlarda en yüksek performansı isteyen oyunculara tavsiyemiz tek GPU'lu en üst modeller oluyor. İşte bu ay Test Merkezi'mize konuk olan Asus'un GTX 580 DirectCU II ekran kartı da NVIDIA'nın en hızlı GPU'su GTX 580'i barındırıyor. Performansını daha önceki testlerimizde onayladığımız DirectCU II soğutmasına sahip olan kartta iki adet 100mm'lik fan yer alıyor. Referans tasarımlı GTX 580 modelleri boşta 40 derece, yükte ise 83 derecede çalışırken DirectCU II soğutması ile kart boşta 33 derece, yükse ise en fazla 71 dereceye ulaşıyor. Yine sessiz çalışma konusunda da iyi bir performans sunan DirectCU II, boşta 31 dbA, yükse ise 41 dbA gürültü oluşturan fabrika çıkışlı soğutma kullanan kartlara göre boşta 27 dbA, yükse ise sadece 30 dbA ses yapıyor. Hâlihazırda çekirdek frekansı referans kartlara oranla 10 derece daha yüksek olan GTX 580 DirectCU II ile hız aşırtma denemesi yapmayı da ihmal etmiyoruz. Bu bağlamda kartın çekirdek frekansını 830 MHz'e bellek frekansını da 1200 MHz'e yükseltiyoruz. Overclock işlemi sonrasında Call of Duty 4'te 7 FPS'lik bir artış görüyoruz. Fakat 7 kare daha fazlası için kartı fazladan yük altına almak pek de mantıklı değil. Bu bağlamda kartı fabrika çıkışlı olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Peki GTX 580 DirectCU II ile rahat bir biçimde Full HD hatta daha üstü çözünürlüklerde oyun oynamak mümkün mü? Bunu anlamak için hemen oyun testimize başlıyoruz. Testimizdeki ilk oyun Battlefield Bad Company 2. 2560 x 1600 çözünürlükte çalıştırdığımız oyun, 4 x Anti Aliasing açık konumda saniyede 50 kareden fazla görüntü sunabiliyor. Call of Juarez 2: Bound in Blood ile devam ettiğimiz testte benzer ayarları kullanarak bu defa 100 FPS değerini görüyoruz. DirectX 11 destekli Sid Meier's Civilization V'i 2560 x 1600 çözünürlükte ve saniyede 50 kare ile oynamak ise strateji oyunları seviyorsanız inanılmaz eğlenceli oluyor.

Özetle

Bir kere taktıktan sonra birkaç yıl kasanızın kapağını açmanızı gerektirmeyecek GTX 580 DirectCU II, Full HD'nin üstünde dahi çok başarılı.

Asus GTX 580 DirectCU II Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Asus GTX 580 DirectCU II
Ürün Türü Ekran Kartı
CHIP Online Notu 85
Üretici ASUS
Teknik Detaylar
Grafik motoru NVIDIA GeForce GTX 580
Arabirim PCI Express 2.0
Video belleği GDDR5 1536 MB 384 Bit
Çekirdek frekansı 782 MHz
CUDA çekirdeği 512
Bellek frekansı 4008 MHz

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Büyüklüğünü de yazsaydınız. Bunun için tek kasa yeterli mi :D?

yaklaşık 950 tl fiyatlı olması nedeniyle çok nadir insana hitap edebilir, ekran kartlarının pahalı olması nedeniyle oyun bile alıp oynamıyorum artık, çünkü oyunları gerçekci oynamayı seviyorum ama oda olmuyor neyazıkki

gtx 470 de 3 slottu soğutma konusunda çalışması lazım nvidianın

Sen de yorum yaz