BlackBerry Q10 incelemesi BlackBerry Q10 ne kadar iyi?

CHIP ONLINE Notu
82
  • Tam klavye ve dokunmatik ekran
  • Etkileyici internet hızı
  • BB10 güncellemesi
  • Ekran boyutu herkese göre değil
Özetle

Şu an bir BlackBerry cep kullanıyorsanız, Q10'u elinize alır almaz yazmaya başlayabilirsiniz. Ancak farklı, dokunmatik bir cepten geliyorsanız Q10 size biraz garip gelecek. Z10'da olduğu gibi Q10'un web'de gezinme performansı oldukça iyi, sayfalar hızla açılıyor. Q10'un pil sorunu da yok ve cihaz, yoğun bir kullanımda bile tam bir günü rahatça çıkarabiliyor. Cihazın 3.1 inç'lik ekranı, video izleme ve oyun oynama gibi aktiviteleri can sıkıcı bir hale getirebilir. Bunun yanında BlackBerry 10'un uygulama mağazası BlackBerry World, henüz yeteri kadar uygulama sağlayamıyor.

Kimler Almalı

Daha önce BlackBerry kullanmış olanlar tarafından beğenileceğini düşündüğümüz BlackBerry Q10, yeni işletim sistemiyle birlikte rakip sistemlerle başa çıkabilecek düzeyde. Cep telefonunda tam bir fiziksel klavyenin herkese göre olmadığı açık. Ancak Q10, şu an bulabileceğiniz en iyi QWERTY klavye deneyimlerinden bir tanesini sunuyor.

BlackBerry'nin, klavyeli ceplerin ölmediğini kanıtlayan Q10'u ne kadar iyi? Test ettik!

Büyük bir tanıtım kampanyasıyla yılın başında tüketicilere sunulan tam dokunmatik ekranlı BlackBerry Z10'un fiziksel klavyeli kardeşi BlackBerry Q10 sonunda test merkezimize geldi. Her ayrıntısıyla incelediğimiz cep, BlackBerry'nin simgeleşen fiziksel klavyesini üzerinde taşıyor. Peki, dokunmatik ekranı ve fiziksel QWERTY klavyeli BlackBerry Q10 ne kadar başarılı? Onu test ettiğimiz sürece edindiğimiz tecrübelerimizi ve yorumlarımızı bu incelememizde sizlerle paylaşacağız.

Q10, RIM'in klavyeli Bold 9900 ve Bold 9790 modellerinin devamı niteliğinde karşımıza çıkıyor. Fiziksel klavyeli ceplerin modasını geçtiğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak hala bu klavyelerin isabetliliğini dokunmatik ekranlara tercih edenler var.

Tasarım olarak yeni QWERTY klavyeli BlackBerry, büyük bir yenilik getirmiyor. Dolayısıyla başta onu Bold 9900 ile karıştırmanız mümkün. Hissedeceğiniz bir farklılık ise kavisli klavyenin düzleştirilmiş ve aralarına yatay metalik perdeler eklenmiş olması. Bu sayede yazı yazarken parmağınızın nerede olduğunu daha iyi fark etmeniz mümkün hale geliyor. Q10'un klavyesine sonra daha detaylı değineceğiz.

Q10'un boyutları, 119.6 x 66.8 x 10.35 mm ile Z10'dan sadece biraz daha büyük. Arka kapağı cam örgüden oluşan Q10, sağlam ve kaliteli olduğunu size hissettiriyor. Cihazın cam örgü kapağı oldukça sert ve çizilmesi güç. Cihazın arka tarafındaki gümüş renkli perdenin üzerinde ise 8 MP'lik bir kamera ve bir LED flaş bulunuyor.

BlackBerry Q10'un gövdesi

Arka taraftaki gümüş çizginin alt tarafındaki kapağı aşağı sürükleyerek çıkarabiliyorsunuz. Böylece Q10'un 2.100 mAh'lik piline, microSIM ve microSD portuna ulaşabiliyorsunuz. Q10'un 16 GB'lık depolama alanını (cihazı açtığınızda size kalan alan 10.5 GB) en fazla 32 GB'lık bir microSD kartla genişletebilmeniz mümkün.

microSIM'e ulaşmak için pili kaldırmanız gerekse de microSD slotuna ulaşmak için pili kımıldatmanız gerekmiyor. Yani microSD kartınızı değiştirmek için pilinizi çıkartmak zorunda değilsiniz.

Q10'da yukarıya taşınmış olan kulaklık girişi, müzik dinlerken telefonunuzu cebinize koymanızı kolaylaştırıyor. Üst tarafta ortada bulunan güç düğmesi, Z10 ve 9900'deki ile aynı görünüyor ve bastığınızda hızla tepki veriyor. Düğmenin konumu, ona erişmenizi kolaylaştırıyor.

BlackBerry 10 cihazlarında çift port sunmaya devam eden BlackBerry, Q10'un solunda birer microUSB ve microHDMI slotu sunuyor.

Q10'un'un işletim sistemi BB10 ve arayüzü

BlackBerry Q10, BlackBerry'nin yeni işletim sistemi olan BlackBerry 10 ile çalışıyor. Q10, Z10'dan biraz daha sonra çıktığından işletim sisteminin sürümü biraz daha yeni (tam olarak 10.1). Z10'un kullandığı işletim sisteminin sürümü ise şu an 10.010.90.

BlackBerry için dev bir adım olan BB10 işletim sistemi, hızı ve işlevleriyle Android Jelly Bean, iOS 6 ve Windows Phone 8 ile boy ölçüşecek bir seviyeye gelmiş durumda.

BlackBerry Q10, çift çekirdekli 1.5 GHz işlemci, 2 GB RAM ile geliyor. Q10'un akıcı bir deneyim sunmasını sağlayan bu donanımlar, günlük işlerinizi hızla görebilmeniz için fazlasıyla yeterli.

BlackBerry 10'u Q10'da bir süre kullandıktan sonra, BB10'un daha çok dokunmatik ekranlar için geliştirildiği, Q10'un 3.1 inç'lik ekranına entegrasyonunun daha sonra düşünüldüğü hissine kapılıyorsunuz. İşletim sistemi, cihazın 3.1 inç'lik ekranı, 720x720 piksellik ekranında her şey düzgün görünse de, sizde bıraktığı his böyle.

Bu, belki de büyük ekranlı dokunmatik ceplere alışmamızın bir sonucu. Ancak Q10'da ekranı kaydırma ihtiyacını sıkça hissediyorsunuz.

Yine de BlackBerry'nin eski QWERTY ceplerine göre Q10, 3.1 inç'lik devasa bir ekrana sahip. 330ppi piksel yoğunluğu ve AMOLED teknolojisi ise size harika bir netlik sunuyor.

Arayüze daha yakından bakalım

Q10'un ana kilit ekranı, standart tarih ve saatten yakınlaşmakta olan takvim girdilerinize ve mesaj sayaçlarınıza çeşitli bilgiler gösterebiliyor. Dolayısıyla kilit ekranında e-postalarınızdan metin mesajlarınıza ve Facebook uyarılarınıza her şeyi görebilmeniz mümkün.

Messaging Hub'da Z10 ve diğer rakip ceplerde gösterilen mesaj sayısının yarısını görebiliyorsunuz. Uygulama listesinde ise Z10'da aynı anda görebildiğiniz 16 uygulamaya kıyasla, 12 uygulama görebiliyorsunuz.

Q10 ile ağır işlerde bir miktar yavaşlama tecrübe ettik. Örneğin Need for Speed oynarken veya Maps'i yüklerken bir miktar yavaşlama yaşayabiliyorsunuz, ancak bu çok önemli bir yavaşlama değil ve uygulamayı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Ekranın sağ altındaki kamera kısayolu düğmesi üzerine üç saniye basılı tutarak kamera uygulamasını direkt olarak açabiliyorsunuz. Ancak 3 saniye, bir hızlı erişim düğmesi için bize biraz uzun geldi.

Ekranı yukarıya doğru kaydırdığınızda uygulamalarınızı veya kilit ekranının altında saklanan etkin çerçeveleri görüyorsunuz. Sürüklemeyi tamamladığınızda Q10'un kilidini tamamen açmış oluyorsunuz.

Çoklu görev işlevi, BlackBerry 10'da ekranın altından yukarıya doğru kaydırarak kullanılıyor. En fazla 8 etkin çerçeveye sahip olabiliyorsunuz. Dört çerçeve ise altta saklanıyor ve onlara ulaşmak için aşağı kaydırmanız gerekiyor.

Parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı kaydırdığınızda ise hızlı ayarlar çubuğuna ulaşıyorsunuz (bazı Android'li ceplerde olduğu gibi). Hızlı ayarlar ekranından Wi-Fi, Bluetooth ve zil sesi seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Ayarlar ekranına ulaşmanıza izin veren bir Ayarlar kısayolu da bulunuyor. Buradan kablosuz hotspot veya NFC ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.

İş kullanıcılarına yönelik özelliklere de sahip Q10, BlackBerry Balance ile firmalara daha fazla denetim sunuyor. Bu sayede telefonun kişisel ve işle ilgili bölümlerini ayırmanız mümkün hale geliyor.

Klavye ve internet

Fiziksel QWERTY klavye, Q10'u satın alan kullanıcıların tercihini en çok etkileyen nedenler arasında.

Cep telefonunda tam bir fiziksel klavyenin herkese göre olmadığını söylemeliyiz. Dolayısıyla Q10'un QWERTY klavyesi, birçok kullanıcının ondan uzak durmasını sağlayacak bir neden. Ancak BlackBerry'nin dokunmatik ekran kullanıcılarını Q10'a çekmek gibi bir amacı zaten yok. QWERTY klavyeli cepler için bir piyasa olduğunu düşünen BlackBerry, Q10 ile şu an bulabileceğiniz en iyi QWERTY klavye deneyimlerinden bir tanesini sunuyor.

Küçük bir klavyeyle yazı yazmak zor bir iş olsa da önceden BlackBerry kullananlar, Q10'un klavyesini sevecekler. Q10'u ilk kez kullansanız bile klavyesine alışıp hızlanmanız birkaç saniye alıyor. BlackBerry, QWERTY ceplerdeki tüm tecrübelerini Q10'da dile getirmiş ve iyi bir klavye ortaya çıkarmış.

İncelememizin başında belirttiğimiz gibi Q10'un klavyesi, önceki QWERTY BlackBerry'lere kıyasla düzleştirilmiş. Tuşların arasındaki gri perde ve tuşların kendisi, hangi tuşa bastığınızı, parmağınızın nerede olduğunu anlamanızı kolaylaştırıyor. Bu sayede gözünüzü ekrandan ayırmadan yazmaya devam edebiliyorsunuz.

Klavyenin düzleştirilmiş olması Q10'un tuşlarının biraz daha geniş olmasını sağlamış. Tuşların her birinin sahip olduğu eşsiz açı, BlackBerry'ye göre daha hızlı ve isabetli bir yazım deneyimi sunuyor.

Bunun yanında klavyenin genişlemiş olması, tek elle yazı yazmayı hemen hemen imkânsız hale getiriyor. Bunun yanında klavyenin fiziksel olması, Q10'un yazdıklarınızı düzeltmeyeceği anlamına gelmiyor.

BlackBerry'nin yeni sözlüğü ve bir sonraki sözcüğü tahmin etme motorları, Q10'da yazı yazmanızı daha da kolaylaştırıyor. Q10'u kullandığımız sürece bu özelliklerin iyi bir biçimde çalıştığını, sorun çıkarmadığını gördük.

Gelelim BlackBerry Q10'un internet bağlantısına...

Wi-Fi ve 3G özellikleriyle gelen Q10, size hızlı bir gezinti deneyimi sunmayı başarıyor. Mobil siteler 2-3 saniyede yüklenirken, sitelerin masaüstü sürümlerinin açılması 10 saniyeden kısa sürüyor.

720x720 çözünürlüklü 3.1 inç ekran, web sitelerini net bir şekilde görebilmenize ve okuyabilmenize izin veriyor. Web sayfalarında sağa ve sola kaydırma sorununu çözmek isteyen BlackBerry, Reader modu ile web sayfalarındaki tüm görselleri, banner'ları ve biçimlendirmeleri kaldırarak onları okunaklı bir hale getiriyor. Çevrimdışı modu ise sayfaları internet bağlantınız olmadığı zamanlarda okumak üzere kaydetmenizi sağlıyor.

Sonu oldukça yaklaşan Flash, BB10 tarafından desteklendiğinden, Q10'da da yerini alıyor. Dolayısıyla Flash içeriklerini ve Flash videolarını kolaylıkla açabiliyorsunuz.

Kamera, pil ömrü ve bağlantılar

BlackBerry Q10, aynı Z10'daki gibi 8 MP'lik bir arka kamera ve 2 MP'lik bir ön kamerayla geliyor. Donanım açısından Q10 ve Z10 arasında büyük bir fark olmasa da Q10'un daha güncel yazılımı (BlackBerry 10.1), kamera uygulamasında bazı yeni özelliklerle ortaya çıkıyor.

Kamera uygulamasına kilit ekranındayken ulaşmak için, ekranın sağ altındaki kamera simgesine basılı tutmanız yeterli. Yaklaşık 1 saniyede açılan uygulama, otomatik odaklanma özelliğiyle geliyor.

Tüm ekranın fotoğraf çekme düğmesi olarak davranması, sıkça yanlışlıkla fotoğraf çekmenize neden olabiliyor. Ancak Q10'un ses düğmelerini kullanarak da fotoğraf çekmeniz mümkün olduğundan, bu önemli bir sorun değil.

Q10 ile 1:1, 16:9 ve 4:3 oranlarında fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Q10'un kare ekranı için en iyi seçenek, 1:1. BlackBerry 10.1'in yeni işlevlerinden HDR modu ise değişken ışıklandırmaya veya geniş gölgelere sahip fotoğraflarda iyi sonuçlar verebiliyor.

Flaşı açıp kapayabilme, ön-arka kamera arasında geçiş yapma ve 4 sahne modu dışında kamera uygulamasının sunduğu işlevler oldukça kısıtlı.

Q10'un fotoğraf çekme hızı ise oldukça iyi. Bu sayede peş peşe fotoğraf çekerken sıkıntı yaşamıyorsunuz (otomatik odaklanmaya zaman tanımanız şartıyla).

Q10'un resim kalitesi ise koşullara göre değişiyor. Işıklandırmanın yeterli olmadığı yerlerde Q10'un fotoğraf kalitesi HTC One, Lumia 920 ve Galaxy S4'ün oldukça gerisinde. Bazı fotoğraflarınızda karlanmalar veya rengin yeterince canlı olmaması gibi sorunlar yaşayabiliyorsunuz.

Q10 ile 720p veya 1080p video kaydı yapabiliyorsunuz. Video kalitesi, önceki BlackBerry'lere göre oldukça iyi. Q10 satın alacak BlackBerry kullanıcılarının, onun video kalitesinden fazlasıyla memnun kalacağını söyleyebiliriz.

Pil ömrü

BlackBerry Q10, 2.200 mAh kapasiteli bir pille geliyor. Dolayısıyla büyük ekranlı Z10'un 1.800 mAh'lik pilinden daha güçlü bir pile sahip. Küçük ekran ve daha güçlü pil ise Q10'dan uzun bir pil ömrü bekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

BlackBerry, Q10'un rahatlıkla 2 günü çıkaracağını söylüyor. Testlerimizde Q10'un tam olarak iki günü çıkardığını tecrübe etmedik, ancak sizi bir gün boyunca yarı yolda bırakmayacağından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte telefonunuzda oyun oynuyorsanız, pilinizin normalden daha hızlı tükenmesine hazır olmanız gerekiyor.

Bağlantılar

microSD ve microHDMI için sol yanında ayrı girişlere sahip BlackBerry Q10, monitör, TV veya projektöre kolaylıkla bağlanabiliyor. DLNA desteği de sunan Q10 ile uyumlu cihazlara akış yapmanız mümkün. Bluetooth, Wi-Fi gibi özellikleri arayüz bölümünde bahsettiğimiz hızlı ayarlar panelinden hızla ayarlamanız mümkün.

BlackBerry Q10'u bir mobil hotspot haline getirip, internet bağlantınızı Wi-Fi destekli cihazlarla paylaşmanız mümkün.

BlackBerry Q10 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli BlackBerry Q10
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 82
Üretici BlackBerry
Firma BlackBerry     (216) 456 02 60
İşletim Sistemi BlackBerry 10
İşlemci Snapdragon S4
Çekirdek (CPU) 2
Ekran Teknolojisi Super AMOLED
Ekran Boyutu 3.1 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 720 px
Grafik İşlemci Adreno 225
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 32 GB
Ön Kamera 2.0 MP
Arka Kamera 8.0 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Var
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 360:00 saat
Konuşma Süresi 10:00 saat
Boyutlar 66.8 × 119.6 × 10.4 mm
Ağırlık 139 gr.

Alternatifleri

Q10, fiyatı itibariyle Samsung Galaxy S4, HTC One ve Sony Xperia Z gibi cihazlarla boy ölçüşüyor. Eğer QWERTY klavye size çekici gelmiyorsa bu modelleri de inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

süper bir telefon

bu devirde artık blackberrye yer yok

yer var reklam yok

Bende aldım çok memnunum

Bence cok mukemmel telefon, kullaniyorum cok memnunum, oncelikle batarya iki gun gidiyor, ikincisi yaptiginiz aciklamalar aksine kamerasi iphone 5 ten bir adim onde, internet hizi 10 saniye de sayfa falan degil resmen 0.3 saniyede tam sayfa yukleyebiliyor, sanirim size reklam parasi vermedigi icin blackberry, q10 u biraz geride tutmus olabilirsiniz, manyak bir alet

cihaz çok güzel ama çok da pahalı. RIM'in Q10 satış rakamlarından memnun olmadığı ile ilgili çok fazla haber çıktı dış basında. bu fiyatlarla satması zaten zor

Kullanan arkadaşlara bir sorum olacak. Cihaza Wine İnstagram ve Whatsapp tarzı uygulamalar yüklemek mümkün mü acaba ?

@21 Eyl 2013 19:16 Ben kullanıyorum su anda, ve bahsettiğiniz uygulumalar yuklu ve qayet guzel calısıyor.

@21 Eyl 2013 19:16 android oyunları çalışmayacaktır ancak diğer popüler sosyal paylaşım siteleri gayet başarılı çalışıyor.

10 numara telefon...

Fiyati dusse de bold 9900 gibi alsak..

bu telefonu aldığın zaman mobil veriyi açarsan işin bitti faturan 20 ise minimum 55-60

ben q10 kullanıcısıyım Video çekiminde sesi almıyor tekrar izlerken kulağına dayasan bile duyammıyosun kullanan diğer arkadaşlar aynı problemi yasıyormusunuz

2 haftadır kullanıyorum. Özellikle internet gezintileri ve indirmeler bayağı hızlı. Klavyeyi kullanmak çok rahat. Sesli komut özelliği çok sağlam. Konuşarak mesaj yazabilmenizi sağlıyor. Fotoğraf ve Kamera kalitesi yeterli ışıkta çok iyi. Facebook, Twitter, Watsapp uyugulamaları var ve sorunsuz çalışıyorlar. Vine uygulaması şimdilik sıkıntılı. Tüm bildirimleri aynı anda görmeyi sağlayan Hub olayı büyük kolaylık

blackberry hastalıgı bır baska harıka bır telefon yapmıs ıphone 5 ıle kafa kafaya hatta ustun ozellıklerı bıle var mukemmel bı alet

Slm, Hafıza kartı 64 GB desteklemektedir, ben şuan kullanıyorum. Syg.

güzel ama 2000 tl bu telefona bu para olmaz bir düşünün 2000 tl ye amiral gemisi almak varken neden bu gibi bir telefon alalım bu telefona en fazla 500 tl veririm

bende var cok güzel

bu telefona hayranım ama ünlü bir teknoloji marketinde 2000 lira civarında bir para istiyorlar.fiyatının düşmesini sabırsızlıkla bekleyeceğim

BlackBerry® 10 ve PlayBook® tablet e-posta kurulumu, herhangi bir web sitesinde desteklenmiyor. E-posta hesaplarını kurmak için lütfen BlackBerry 10 cihazınızı veya BlackBerry tabletinizi kullanmanız gerekiyor. Oradan da sonuçlanmıyor. Yani önceki ürünlerde var olan imkanlar, bu üründe yok. Cihazla email atıyorsunuz, bir kopyasını server da görmek istiyorsunuz... mümkün değil. Turkcell teyid ediyor, böyle bir fabrika ayarı öngörülmemiş.

çok merak ediyorum bu telefonu ekran büyüklüğü ne kadar? Ben tuslu telefon hayranıyım samsung galaxy y pro young kullanıyorum bunun ekranından ne kadar büyüktür acaba ortalama?

merhaba samsung android kullanıcısıyım. banka işlemleri,vb işlemleri yapabilirmyim bunnla

Merhabalar BlackBerry Q 10 kullanıcısıyım. Her yonuyle mukemmel bır telefon. Hemen hemen tum telefonları kullanmıs bırı olarak ıpone telefonlar da cıft cekırdeklı ve 1 gb ram mevcut bunda cıft cekırdek ve 2 gb ram var kasa kalıtesı malum mukemmel her programıda yukleyebılıyorsunuz kamera son guncellemeyle cok basarılı oldu nokıa 925 den daha kalıtelı fotoraflar uretıyor

telefon çıktığında yıl 2013 dü. yıl oldu 2016 ve Q10 hala üst seviye bir telefon ve hala tüm ihtiyaçlara fazlasıyla karşılık veriyor. tüm android uygulamalar yüklenebildiği ve sorunsuz çalıştığı için uygulama sıkıntısı da çekmiyorsunuz. 3 yıldır kullanıyorum cihazı. bir kere bile kızdırmadı ' ulan keşke şunu alsaydım ' dedirtmedi.

abi bu nerede satılır???

Sen de yorum yaz

 


İlginizi çekebilir
Turhost