Canon EOS 5D Mark III incelemesi Profesyonellerin ruhuna tam anlamıyla uygun.

Bir önceki nesil olan Canon EOS 5D Mark II'ye göre teknik açıdan önemli üstünlükler içeriyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
99
  • Yüksek çekim kalitesi
  • Günümüzün en kapsamlı özellikleri
  • Haklı olarak biraz pahalı.

Canon'un DSLR fotoğraf makineleri arasında en üst seviyeye hitap eden EOS 5D Mark III modeli, profesyonel seviyedeki fotoğrafçıların beklentilerine tam anlamıyla cevap vermeyi başarıyor. Fotoğrafa sanatsal açıdan yaklaşanların yeni gözdesi olan makinede, bir önceki nesil olan EOS 5D Mark II'den farklı olarak güncellenen ve dikkat çekmeyi başaran birçok farklı özellik söz konusu. 22.3 MP çözünürlükte tam kare algılayıcıya sahip olan Canon EOS 5D Mark III'te tasarımsal açıdan çok büyük bir fark görünmese de, teknolojik ve öncü olarak gösterilebilecek birçok yenilik var.

Canon EOS 5D Mark III ile beraber ISO aralığını 100 ile 25.600 arasında belirleyebilmek mümkün olabiliyor. 6400'den 25.600'e yükseltilen değer sayesinde artık özellikle düşük ışık bulunan ortamlarda daha durağan ve belirgin kareler elde edilebiliyor. Gerekli durumlarda gren önemsenmeyerek değerin 102.400'e yükseltilebilmesi de mümkün. Hiç şüphesiz yükseltilen ISO aralığı sonrasında görüntü işlemciye de oldukça fazla iş düşüyor. Yeni nesil görüntü işlemci DIGIC 5+ adına sahip ve pürüzsüz görüntüler için bileğinin hakkıyla çalışıyor.

61 noktalı otomatik odaklanma sistemiyle fark yaratan fotoğraf makinesinde 1920 x 1080 piksel çözünürlükte HD video çekimi yapılabiliyor. Video ve ses kaydına dair ayarların tümü hassas bir şekilde ayarlanabiliyor. Canon EOS 5D Mark III ile o kadar iyi sonuçlar alınabiliyor ki tüm dünyayı kasıp kavuran ünlü House dizisinin altıncı sezon finalinin tüm sahnelerinde tercih edildi. Canon EOS 5D Mark III'ü sıra dışı kılan birçok özellik var. Netleme ve perde sesini mümkün olan en az düzeye indiren sessiz mod özellikle yapay olmayan sahnelerin peşinde olanlar için oldukça önemli. Üzerinde durulması gereken bir diğer detaysa tam bir batarya şarjıyla tam 16 bin fotoğrafın çekiliyor olması. Canon EOS 5D Mark III ile beraber saniyedeki çekim hızı da altı kare değerine yükseltildi. Keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliğe sahip olan Canon EOS 5D Mark III'ın fotoğrafçılıkta yepyeni bir dönem başlattığı kesin gibi görünüyor.
Canon'un amiral gemisi EOS 5D Mark III'te sunulan ekran, 3.2 inç büyüklüğünde ve 1040k noktadan oluşuyor. Tahtını EOS 5D Mark III'e devreden ve şimdiye dek üst seviyedeki popülerliğini korumayı başaran EOS 5D Mark II'deki ekran ise 3.0 inç büyüklüğe ve 920k noktaya sahipti. Ekranın yine gövdeye sabit bir şekilde yerleştirildiği dikkatlerden kaçmıyor. Hızlanan üst seviye SD kartlar nedeniyle bazı modellerde CF kart yuvaları, yerini tamamen SD'ye bıraktı. Canon EOS 5D Mark III'ta ise her iki türe destek veriliyor. Tahminen tam anlamıyla SD standardına geçiş bir sonraki nesilde tamamlanmış olacak. Canon'un yeni gözdesinde hızlı ve yüksek kapasite sunan 64 GB'lık SDXC bellek kartlarının da kullanımı destekleniyor.

Özetle

Canon EOS 5D Mark III gerçekten de günümüzün en iyi fotoğraf makinelerinden biri. Fotoğrafçılığı meslek olarak yapıyorsanız veya daha uygun fiyatlı makinelerin özelliklerinden tatmin olmuyorsanız daha iyisini aramayacağınızı garanti ediyor.

Canon EOS 5D Mark III Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Canon EOS 5D Mark III
Ürün Türü DSLR Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 99
Üretici Canon
Firma Canon     (212) 259 81 05
Teknik Detaylar
Çözünürlük 22.3 MP (5760 x 3840)
Depolama Compact Flash + SD
ISO Aralığı 100 - 25.600
Dahili Mikrofon Mono
Ekran 3.2 inç
Boyutlar 152 x 116 x 76 mm
Ağırlık 150 gram

Alternatifleri

En önemli rakiplerde de iddialı fotoğraf makineleri var. Elinizdeki lensler doğrultusunda seçim yapmanız gerekeceğinden markacılığınızı korumanız gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Eskiden beri "gövde kaliteyi fazla etkilemez onun için lens seçimine harcayın" derdim.Son yıllarda çıkan makineler bu tezi sarsmıştı ama İlk defa bu makine bu ilkeyi yıktı geçti.

ağırlık bilgisi hatalı sanırım 150 gr az gibi :))

Buna siz %99 veriyorsanız. Lütfen birde Blackmagic sinema kamerasını detaylı incelemenizi öneriyorum. Canon dünyanın en iyi markalarından fakat, bu Blackmagic sinema kamerası ona gercekten fark atacak bir kamera.

150 gr mı :) şaka mısınız?

türünün number one ı !

sadece body 150 gr şaka değil gerçek

D810 E ye kafa tutamıyor,hatta yan bile bakamıyor,üzücü:((

ağırlık 150 mi ) yanlişyazılmış gibi bir de batarya ile 16 bin foto da abartılmış gibi

sadece body ağırlığı 150gr doğru ve bataryanın 16 bin fotoğraf çekmesi de en stabil kullanımda bu sayı ekranda fotoğrafa bakma video çekme live view kullanımı ile değişebiliyor. 5D Mark 3 alınabilecek en iyi DSLR lar arasında seri çekim konusunda biraz yetersiz kuş fotoğrafçıları için bir de Full HD 60fps çekse bu makinaya 100 tam puan. Tabi Leica, Hasselbland, BlackMagic gibi makinalar bir iş için kullanıma yönelik o yüzden kıyaslamaya kalkmayın!!

Sen de yorum yaz