Morpheus Çocuk Güvenlik Saati incelemesi Çocuklar ne kadar güvende?

Bugün ebeveynlere en çok endişe veren "çocuk güvenliğine" değiniyoruz.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Şık tasarım, küçük çocuklara uygun boyut
  • Canlı renkler
  • Güvenlik
  • Çok sayıda işlevsel özellik
  • Pil süresi
  • Su sıçramalarına karşı dayanıklı fakat tamamen su geçirmez değil

Bugün CHIP Online ailesi olarak bir farklılık yapıyor ve bir okurumuzdan gelen bir inceleme yazısını yayınlıyoruz. Okurlarımızdan İlker Aktuna, son zamanlarda ebeveynlere en çok endişe veren "çocuk güvenliğine" ilişkin bir ürün incelemesi gerçekleştirmiş. Teknoloji dünyası akıllı saatlerle bir hayli meşgulken, "akıllı" özellikleri çocukların kolunda yer alacak bir saat ile bütünleştiren Morpheus Teknoloji'nin ürettiği Abardeen KT01S isimli Çocuk Güvenliği Saati, görünüşe göre ebeveynlerin gönlüne su serpiyor. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sözü okurlarımızdan İlker Aktuna'ya bırakalım...

Ebeveynlere özel

Oğlum yuvaya gitmeye başladığından itibaren güvenliği ile ilgili endişelerim artmaya başladı. Aileden olsun ya da olmasın, başka birilerinin gözetimindeyken dışarıda başına neler gelebileceğini düşünmek rahatsızlık veriyordu. Özellikle, son yıllarda ortalama saatte bir çocuk kaçırıldığı yönünde haberler yapılması bu paranoyayı iyice arttırmıştı.

Teknoloji ile yakından ilgilendiğimden ve uzun zamandır GPS kullandığım için çocuğuma her daim ulaşabileceğim, konumunu takip edebileceğim GPS özellikli bir cihaz aramaya başladım. Geçtiğimiz yıl bu tür bir ürün ararken karşıma hem Türkiye'de hem de yurt dışında, anahtarlık şeklinde veya çocuğun çantasına ya da giysisine iliştirilebilecek küçük cihazlar çıkmıştı. Daha sonra uzak doğu ülkelerinde bunların saat formunda olanlarının bulunduğunu keşfettim. Ancak hem uzak doğu firmalarına güvensizlik hem de IMEI kaydı ve gümrükte yaşayabileceğim sıkıntılar sebebiyle bu ürünlerden almamıştım. İki hafta kadar önce, saat formunda bir ürünün Türkiye'de satıldığını tesadüf eseri bir arkadaşımdan duydum. Morpheus Teknoloji isimli firma, tüm istediğim özellikleri ve hatta fazlasını bir arada barındıran "çocuk güvenlik saati" adıyla bir ürün ithal etmiş (Abardeen KT01S) ve satışa sunmuştu. Ürünün dört rengi mevcut, ben oğluma yeşil renkli saati aldım. Şu anda beş yaşında olan oğlumun kolunda oldukça şık duruyor ve büyüklüğü de çocuklara uygun tasarlanmış.

Önemli özellikler

Diğer renkler de çocuklar için oldukça çekici. Özelliklerinden kısaca bahsetmek gerekirse, öncelikle, hem GPS hem de GSM şebekesi (baz istasyonları) üzerinden konum takibi sağlıyor. Burada belirtmemde fayda var; ürün SIM kartı ve GSM hattı ile çalışıyor. Konum takibi ve diğer özellikleri için de akıllı telefona kurulması gereken bir uygulama mevcut. "Temas" isimli uygulama Türkçe ve kullanımı oldukça kolay. İthalatçı firma kurulum ve kullanım konusunda www.morpheus.com.tr adresli internet sitelerinde görsel ve videolar ile bilgi sağlamış.

GSM özelliği sebebiyle almadan önce, çocuk sağlığı konusunda endişelerim vardı. Ancak firma ile görüştüğümde Almanya'da yetkili bir laboratuvardan alınmış ve ithalatçı firma tarafından doğruluğu teyit edilmiş bir CE sertifikası olduğunu öğrendim. Firma bu sertifikayı internet sitesinde de sergilemiş. Sağlık açısından duyduğum endişe bu sertifika ile oldukça azaldı, bunun yanı sıra çocuğumun güvenliği ve ona her daim erişebilmek benim için oldukça değerli.

Saatin bir diğer önemli özelliği, uygulama ile kaydedilen üç telefon numarasını çocuğun hızlı arama tuşları vasıtasıyla arayabilmesi, yine uygulama üzerinde kaydedilen 10 adet numaradan çocuğun aranabilmesi. Sadece izin verilen numaralar arayabildiği için çocuğa bir telefon vermekten çok daha iyi. Tanımadığınız herhangi birisi çocuğunuza erişemiyor, fakat siz her an arayıp ulaşabiliyorsunuz.

SOS yardım tuşu, uygulama üzerinde kolayca ayarlanabilen güvenli alan belirlenebilmesi ve bu alan dışına çıktığında ya da saat çocuğun kolundan çıktığında, çocuk yere düştüğünde uygulama üzerinden alınan uyarılar beni en çok etkileyen özellikleri arasında. Tek tek anlatarak yazıyı fazla uzatmak istemiyorum ancak uygulama içerisinde birçok şaşırtıcı detay özellik ve bunların ayarları yer almakta.

Ürün, tam şarjlı iken, açık olan özellikler ve konum güncelleme süresine bağlı olarak 2 gün ile 3 gün arasında kesintisiz çalışıyor.

Özetle

Cihaz, belki de gerçekten ihtiyaç duymadıkça eksikliğini hissetmediğimiz bir ürün. Ancak kullanmaya başladıktan sonra şimdiye kadar onsuz nasıl yaşadığımı sorgulamaya başladım. Çocuğumu yabancı kişilerin aramasından endişe etmeden her an iletişim kurabiliyor ve konumunu takip edebiliyorum. Onu kısıtlamanın aksine sürekli iletişimde kalarak özgürlük alanını genişletiyor, çeşitli ortamlarda (tatilde, sitede) güvenlikten ödün vermeden daha özgür davranmasını sağlayabiliyorum.

Abardeen KT01S'nin fiyatı 595 TL dolaylarında. Aslında ürünün fiyatını biraz yüksek buldum fakat bu kadar fazla özelliği bir arada barındırması sebebiyle fiyat/performans oranını normal kabul ediyorum.

Morpheus Çocuk Güvenlik Saati Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Morpheus Çocuk Güvenlik Saati
Ürün Türü Akıllı Saat
CHIP Online Notu 85
Üretici Morpheus
Teknik Detaylar
Ekran 0.64 inç OLED
Batarya 400 mAh
Pil Ömrü 2 – 3 gün
Uyumluluk Android 2.2 ve üstü, iOS
GPS Var
Adımsayar Var
Bluetooth Var
Renk Sarı, Mavi, Pembe, Yeşil

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Çok güzel bir ürün çocukların kaybolmasına son!

iOS uyumlu oldugu yazilmis ancak internet sitelerinde sadece android 2.2 ve ustu diyor

@24 Ağustos 2015 22:06 Sadece yazmıyor başında, android 2.2 ve üstü diyor. Kurulum sayfasında da IOS ile ilgili yazılım linki var. Yani IOS destekleniyor.

reklam için sana bedava vermişler onu anladık. hani saat de fena değilmiş özellikleri gayet iyi ama asgari ücretli aile ne yapsın ölsün mü çocukları ? insaf yahu o nasıl fiyat öyle .

KEŞKE UZUN UZADIYA ÖZELLİKLERİNİ YAZSAYDINIZ DA SAMİMİYET KAZANSAYMIŞ YAZINIZ. çok önemli bir cihaz çocuğumuz için her şeye değer ama gerçekten pahalıymış... ama çocuk düştüğünde bile uyarı almak gerçekten güzelmiş..

@25 Ağustos 2015 14:09 Şu anki kampanyalı fiyatı 395 TL. Fiyatı yüksek bulan kişiler için iyi bir fırsat bence.

Ürün oldukça güzel. Bir süredir kullanıyorum. Açıkçası ben 595 TL'dan almıştım, fakat şu anda 395 'e kampanyaları var. Yeğenim için de bir tane sipariş vermeyi düşünüyorum.

Benim projem Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere fazla masraf açmadan aynı işlemi görecektir. Uydu takibi yapılabilen GPS navigasyon sistemi ile bağlantılı Nano teknoloji ile bir mikro-chipi çocuğun bedenine hareket etmeyecek ve organlarına zarar vermeyecek, herhangi bir alerji vb, tahammülsüzlük durumunda kolayca çıkarılabilecek şekilde, enjekte ile zerk etmektir. Kötü niyetliler çocuğun kolundan saati alabilirler ama çocukta gizli chipi anlayamazlar. Projeme destek arıyorum. Prof.Zihni Sinir

Yukarıdaki ''almazsam ölürüm -albenili'' mamulü haber-reklam sentezi şeklinde irdeleyen sayın Eksper, bir yakınım çok unutkan Alzheimer derecesinde, acaba boynuna tasma şeklinde yukarıdaki mamulü takabilir miyiz? Bu ebatın dışında çeşitli versiyonları da var mı? Yüzük şeklinde varsa bir arkadaşa da önerecem, o da sık sık anahtarlığını kaybediyor, anahtarlığına takarak çilingir masrafından kurtulur! :))

Sadece çocuğu olan ve saati kullananlar yorum yazsa daha uygun olurdu sanırım. Ürünü 5 gündür kullanıyoruz ve diyebilirim ki beklediğimden çok daha iyi çıktı. 5 yaşındaki oğlum nasıl kullanacağını tek seferde öğrendi. Takip programı çok başarılı ve kullanışlı. Ses kalitesi umduğumdan çok daha iyi, normal bir telefon konuşmasından hiç farkı yok. İçinde 200dk ve 250 mb internet olan faturasız bir hat aldım ve fazlasıyla yeterli diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim

@04 Ekim 2015 01:09 icine koydugunuz sim kartta internet paketi olmasi gerekir mi? bende aldim boyle bir saat, sim kart ile aranabiliyor ama diger uygulamar acilmiyor. Sim hattinda internet paketi yok ama..

Sar degerlerini bilmek lazım. Çocuga ilereleyen dönemde zarar vermesin

Yaklaşık 1 aydır kullanıyoruz ailecek. Akıllı telefona sahip dede ve anaanne dahil herkes telefonuna Morpheus'un uygulamasını yükledi. Bağımlısı olduk; çocuk büyüyüp de takmamaya başladığında ne yaparız diye düşünüyoruz.

@18 Ekim 2015 01:33 Telefon alırsınız.Sıkıntı etmeyin.

İyi güzel reklam da bunlarda Sar değer yok mu ? Saat olunca Sar dan kurtuluyor muyuz ? Sürekli kolda takılı. Ayrıca pil güvenliği ne durumda patlarsa nasıl bir zarar verebilir kafanızda bir fikir uyandı mı çocuk kolu için ? Çocukları koruyalım diye güvenliksiz bir cihaz ne kadar mantıklı ?

@31 Mayıs 2016 16:30 geçen sene Ağustos ayından beri kullanıyorum bu ürünü. Pili patlamadı henüz :) Umarım patlamaz da. Fakat sizdeki pinpiriklik de bir hayli fazlaymış. Önünden geçtiği apartmanda tüp patlarsa diye çocuğu sokağa da çıkartmıyor musunuz ?

Wi-fi desteği de olmalıydı bence. Şifresiz wi-fi noktalarına otomatik bağlanıp konum bilgisi gönderebilmeliydi. Böylece GSM şebekesini daha az kullanacağından faturaya faydası olurdu.Bataryanın kapasitesi de küçük. En az 1000 mA olmalıydı. Ekranı ya oled, yada e-paper olmalıydı. Çünkü siz hatırlamazsanız çocuğunuz şarj etmeyi hiç hatırlamaz!...

Yurt disinda daha ucuz 85 tl

Aliexpress'ten 50 dollara alabilirsiniz tamamen aynısını !!!

imei işini nasıl halledeceksin?

flykids markasınında ürünleri güzel ve kullanışlı ben fly 400 modelinin pembesini aldım.tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz