Dark Media Mania-W incelemesi Sihirli kutu

Oynat Dark Media Mania-W Toplamda 50'ye yakın video, ses, fotoğraf ve altyazı biçimini desteklemesiyle 300 dolara mucizeler yaratan bir ürün.
H.264 ile kodlanmış videoları ve MKV biçimindeki dosyaları oynatabiliyor.
CHIP ONLINE Notu
85
  • Geniş dosya desteği
  • USB Hub desteği
  • Optik çıkış
Özetle

Toplamda 50'ye yakın video, ses, fotoğraf ve altyazı biçimini desteklemesiyle 300 dolara mucizeler yaratan bir ürün.

MKV ve ISO dahil neredeyse bütün çoklu ortam dosyalarını destekleyen bir ürün.

Ülkemizdeki internet bağlantılarının hızlanması ve kamera, cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi aygıtların da artmasıyla kullanıcıların elinde eskiye nazaran artık çok daha fazla bir içerik söz konusu. Söz konusu internetten indirilen içeriğin yanında kullanıcının kendi oluşturduğu içerik de eklenince bu kadar içeriği izlemek için artık çoklu ortam cihazları vazgeçilmezler arasına gidi.Akortek Bilişim'in test merkezimize gönderdiği Dark Media Mania ise tüm bu içeriği sadece bir kumanda ile yönetmenize olanak tanıyan bir cihaz. HDMI çıkışı sayesinde 1080p görüntü sağlayabilen cihaz H.264 ile kodlanmış videoları ve MKV biçimindeki dosyaları oynatabilmesinin yanında ISO dosyalarını da desteklemesi ile beğenimizi kazandı. İki adet USB girişi ile harici disk takılabilen, kendi içerisinde SATA 3.5" diskler için yuvası yer alan ürün aynı zamanda ağdaki medya sunucuları ile de uyumlu. Türkçe altyazıları sorunsuz bir biçimde gösteren ürünün yazılımı da devamlı güncelleniyor ve bu sayede ürüne yeni özellikler ekleniyor. Torrent teknolojisini de destekleyen ürün aynı zamanda sevdiğiniz içeriği indirmenize de olanak tanıyor.

Dark Media Mania-W Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Dark Media Mania-W
Ürün Türü Medya Oynatıcı
CHIP Online Notu 85
Üretici Dark
Teknik Detaylar
Görüntü Çıkışları HDMI (v1.3), YPbPr, CVBS (kompozit)
Ses Çıkışları CVBS (kompozit), SPDIF, HDMI
Diğer bağlantılar 2x USB, 10/100Mbit Ethernet
PC/Kablosuz bağlantı USB Kablo ile/USB Dongle hediye
Dâhili disk yuvası 3.5" SATA
Boyut ve ağırlık 214x163x52.5mm (GxDxY), 365g

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu bluray videoları çalıştırıyormu acaba genelde bi bu tarafı eksik oluyor nedense

BluRay biçimli ISO dosyalarını çalıştırıyor. İstediğinz bir özellik varsa AKortek'e iletebilirsiniz. Bir sonraki Firmware ile eklenecektir.

filmi oynatırken, pause tuşuna bastıktan sonra tekar play tuşuna basarsanız kaldığı yerden devam etmiyor.
bu sorunun giderilmesi lazım

tek merak ettım suan ıcın kendi hafıza sı ne kadar bu ürünün ?

Arkadaşlar. Cihazı, uyum sorunu olmayan, fan kullanımı gerektirmeyen 1 TB disk ile en güncel firmware yüklenmiş ve torrent ayarları yapılmış şekilde Akortek yetkili bayii EkoPC'den de alabilirsiniz...

www.ekopc.com/cgi-bin/urun.cgi?aranan=dark&islem=Ara&sira=sazalan&foto=1

dark media nın yeni çıkan versiyonunu aldım.kendi fanı aşırı ses çıkardığı halde soğutmayınca kilitlenmeler yaşayınca harici usb ile çalışan büyük fan taktım altına. telefunken full HD kameramın görüntü var-ses yok. nexy dobratech kayıt görüntüsünün ne görüntü nede sesini vere biliyor. baş belası cihaz.

Akortek firmasının Türkiye’ ye getirmekte olduğu Dark Media Mania isimli media player’ ı ilk çıktığında, (tam olarak emin değilim ama) yaklaşık 1 yıl önce aldım. Bu cihazın iki tipi var, 128 Mb ve 256 Mb. Cihazı ilk alanlardan olduğum için benim cihazım 128 Mb, 1-2 ay sonra 256 Mb versiyonunu çıkardılar. Cihazı aldığımda iöine takılan bazı harddsikleri tanıyamama, network bağlantı sorunu (ne kadar uğraştıysam da Windows 7 kurulu olan bilgisayarımda, network’ e bu cihazı tanıtmayı beceremedim, sitede bu problem ile ilgili yazan çözümleri uygyulamama rağmen), bittorent sorunu, bazı filmlerde altyazının okunamaması gibi problemleri vardı ama yeni cihazdır, firmware güncellemesi ile bu problemleri çözerler deyip problemleri gözardı ettim. Bazı firmware güncellemeleri yayınlandı ama Akortek’ in forum ve destek sitesinde de görebileceğiniz gibi hiçbiri bu problemlere tam çözüm sağlayamadı, menü değişikliği, bazı intenet sitelerine ulaşım gibi göz boyayıcı özellikler eklendi. Cihaza harici bir harddisk bağlayarak film seyredebildiğim ve film indirmek içinde bilgisayarımı kullandığım için bu problemleri çok sorun etmedim, çünkü bu tarz bir cihazı uzun zamandır bekliyordum ve cihazdan genel olarak memnundum. Kullandığım cihaz son zamalarda bazı mkv filmleri göstermemeye başladı. Codec problemidir deyip Akortek' in forum ve destek sitesine girerek yeni firmware var mı diye baktım. Başka kullanıcılarda aynı problemden şikayetçi olduğunu gördüm. Site yöneticileri en kısa zamanda sorunları çözecek firmware'in çıkacağını vaat ediyorlardı. 07.12.2010 tarihinde firmanın destek sitesine girdiğimde sadece 256 Mb cihazlar için yeni firmware çıktığını gördüm. Siteye sadece 256 Mb cihazlar için firmware çıkmış olmasının çifte standart olduğunu belirten ve 128 Mb cihazlar için ne zaman firmware çıkacağını soran bir mesaj bıraktım (Mesajı aşağıda görebilirsiniz) .

[b]aefe Mesaj Başlığı: Sadece 256 bit için firmware çifte standart olmuyor mu?
Gönderilme zamanı: 14 Ara 2010, 12:10

Kayıt: 07 Ara 2010, 17:42
Mesajlar: 1 Yeni çıkan firmware' in 256 bit cihazlar için olduğu belirtiliyor, peki 128 bit cihazı olanlar ne yapacak. Bu tarz cihazlarda en önemli konu firmware güncellemesidir, sadece 256 bit cihazlar için firmware güncellemesi yayınlanması çifte standart olmuyor mu? Üstelik 256 bit cihazı olanlarda Bootcode probleminden şikayet ediyor. Yeni çıkacak 4.0 firmware' de sadece 256 bit ve yeni sürüm cihazlar için mi olacak? Eğer öyleyse bu nasıl bir firmware desteği, akortek eski cihazları çöpe atın size yenisini mi satalım demeye çalışıyor.
Bu tarz bir cihazı uzun süre bekledim, hatta bir ara kendime Multimedia PC bile toplamayı düşündüm. Sonra Dark Media Mania ile ilgili reklamları ve incelemeleri görünce bu ürünü almaya karar verdim. İlk alanlardan olduğum için kullandığım ürün ne yazık ki 128 bit ve ben firmware güncellemesi beklerken çıkan firmware' in yanında 256 bit ibaresini görüyorum. 256 bit daha fazla sayıda cihaz satılmış olabilir, fakat bir firmware güncellemesi yapılıyorsa her iki cihaz içinde yapılır ve aynı zamanda yayınlanır. Yeni çıkan firmware' in yanında 256 bit yazısını görünce hayal kırıklığına uğradım (ürün beta bile olasa her iki cihazada uymlu olmalıydı). Yeni çıkacak 4.0 firmware' de de umarım aynı şey yaşanmaz.

Alptuna Efe[/b]

Site yöneticilerinden aldığım cevap, her firmware güncellemesinde kullanıcıların 128 Mb ve 256 Mb cihazlar için güncelleme istediği, 128 Mb cihaz eski teknoloji olduğu için (1 yıl önce aldım cihazı) firmware güncellemesinin zor olduğu, istiyorsam 128 Mb cihazı satıp 256 Mb cihaz alabileceğim idi. (Cevap mesajını aşağıda görebilirsiniz)

[b]
kemal Mesaj Başlığı: Re: Sadece 256 bit için firmware çifte standart olmuyor mu?
Gönderilme zamanı: 14 Ara 2010, 23:52

Site Admin

Kayıt: 25 Ağu 2007, 16:21
Mesajlar: 334 teknoloji ürünleri devamlı gelişir, yenisi çıkınca eskisine ücretsiz terfi uygulaması yapılmaz. 128MB-256Mb meselesi daha öncede konuşuldu ve aynı açıklamayı yaptık.

donanımsal olarak 128MB ürünlerin 256MB'a terfisi mümkün değildir. 256MB versyiona geçmek için 128MB oynatıcınızı satıp yeni modellerden satın alabilirsiniz.

her yeni firmware için üreticiden 128MB ve 256MB sürümleri isteniyor. 128MB'ın teknik kapasitesi yettiği ölçüde yeni firmware yayınlandıkça sizlerle paylaşacağız[/b]

Aldığım cihaz 1 yılda eski teknoloji oluverdi. Üstelik yayınlanan firmware yeni teknoloji olduğu iddia edilen bazı 256 Mb cihazlarda da çalışmıyormuş, (Akortek’ in forum ve destek sitesinde bu konu ile ilgili şikayetleri görebilirsiniz.) çünkü onlarında bootcode sürümleri “noon.0202.0023” küçük. Yani yeni teknoloji 256 bit cihazların bootcode sürümleri eski teknoloji. Internette yaptığım araştırmadan anladığım kadarı ile bootcode flash bios ile ilgili bir konu, yani ayni versiyon diye satılan cihazların flash biosları birbirinden fakrlı.
Akortek kendi sitesinde yer alan cihazın tanıtıtımında cihazın firmware güncellemeleri ile daima zinde olacağını vaat etmekte (Tanıtımı aşağıda görebilirsiniz). Ama benim 128 Mb cihazım ne yazık ki bu zindelikten nasibini alamamakta, çünkü eski teknoloji.


[b]Güncellemelerle Daima Zinde!
Dark Media Mania gelişmeye açık yapısı sayesinde yeni yazılım (firmware) güncellemeleriyle ek özellikler kazanabilir. Türkçe menüsünün yanısıra Türkçe altyazı desteği de kusursuz olan Media Mania bugün ve yarın benzersiz bir ev eğlencesinin kapısını aralamanızı sağlayacak! Hep daha fazlasını isteyenlere Media Mania yeter![/b]

Satarken, tanıtımlarıyla bir sürü vaatte bulanan Akortek firması 1 yıl sonra bu cihazın eski teknoloji olduğunu iddia edebiliyor.

Media player alacak arkadaşlara tavsiyem alacakları markanın firmware desteğinin iyi olup olmadığını iyice araştırmaları, çünkü bu tarz cihazlarda en önemli konu firmware güncellemeleri. Film sıkıştırma codec' leri sürekli gelişiyor ve bu noktada üretici firmanın değişen codec' lere adaptasyon için yaptığı firmware güncellemeleri büyük önem kazanıyor.
Asus, Novatron, Egrat, Pop Corn, Western Digital gibi daha tanınmış markaların ürünlerini tercih edin. Bu markalar kendi cihazlarını üretiyorlar ve sorunsuz firmware desteği sunuyorlar. Akortek firmasının yaptığı gibi sağdan soldan toplanmış düşük kaliteli ve eski teknolojiye sahip parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş cihazları Türkiye’ ye getirip bir de donanımsal olarak birbirinden farklı olan cihazları bundan habersiz olan müşteriye aynı modelmiş gibi satmıyorlar, bunun en güzel kanıtı en son yayınladıkları firmware’ in bootcode’ u belli bir sürümün altındaki cihazlarda çalışmaması. Bu cihazın aynısı (herşeyiyle bire bir aynı) olan cihazlar yurtdışında farklı marka adları altında satılmakta ve satan firmalar 128 Mb cihazlar için firware desteği vermeye devam etmekte. Tahminimce bu cihazlar Çin’ de no name üretiliyor ve çeşitli firmalar bu cihazları satın alınıp farklı isimler altında ülkelerinde pazarlıyor.

Bu yazıyı media player alacak arkadaşlara rehber olabilmek için yazıyorum ve bildiğim bütün teknoloji ile ilgili forum sitelerine göndereceğim. Umarım site yöneticileri yazımı yayınlarlar, başkalarının da benim gibi kandırılmasını istemem.

eski versiyon dark media mania kullanıcısıyım... 128 lik eski versiyonu elimde olmasına rağmen video ve ses ile ilgili sorun yaşamıyorum... çünkü akortek firmasının dark media için açtığı forum bölümünü takip ediyorum... sorun yaşadığım zaman gerekli cevapları buradan bulabiliyorum... biraz yazılanları okumak yeterli... cihazın kullanım zorluğu yok basit ve kolay... zaten sürekli güncellenen yazılımı sayesinde daha görsellikler ekleniyor... teşekkürler...

ÖZETLE "DARK" MARKALI ÜRÜN ALMAYIN! İNANMAYAN AKORTEK İSİMLİ "MUZ" FİRMASININ FORUM SİTESİNE BAKABİLİR…

Sen de yorum yaz

Turhost