Dell G15 5510 İnceleme

Oyun özelinde dizüstü bilgisayar satın almayı düşünen, ancak yüksek bütçe ayıramayanlar için Dell G15 5510'u inceledik.

CHIP Online Notu 90
  • Şık tasarım
  • 120Hz ekran
  • Başarılı performans
  • Termal tasarım

Bu incelememizde oyun özelinde bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünen, ancak fiyat olarak da çok yüksek bütçe ayıramayanlar için bir model var elimizde. Dell markasının Gaming kategorisi için hazırladığı G15 5510 modeli bugün bizlerle.

Özellikle son dönemde oyun kategorisinde NVIDIA'nın RTX ekran kartlarını pazara sunmasıyla beraber ışın izleme ve çok yüksek grafik beklentileri oyuncuların gözlerini kamaştırsa da bu ekran kartlarını barındıran dizüstü bilgisayarların fiyatları da malum; herkes tarafından erişilemiyor. Ancak konu oyun olduğunda NVIDIA'nın farklı güzel bir seçeneği var ki, o da GTX 1650. GTX 1650 ekran kartı, tamamen fiyat/performans odaklı bir grafik çözümü olurken, oyunlar da gerçekten üzmüyor, tatmin edici bir performans gösteriyor. Dell, Gaming G15 5510'da da bu ekran kartını seçmiş ve böylece dengeli, stabil bir performansın yanı sıra daha bütçeye uygun bir seçenek yaratmış.

Bunun detaylarına geleceğiz ancak önce G15 5510'u şöyle bir çevresiyle tanıyalım. Dell G15 5510, tasarımıyla gayet eli yüzü düzgün bir model. 15.6 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi olan G15 5510, bu ekranıyla 120Hz tazeleme hızı sunmasıyla da akıcı bir görüntü deneyimi yaşamak isteyenlerin beklentilerine cevap veriyor. Full HD çözünürlüğündeki ekran, 250 nit parlaklık değeriyle iyi bir görüntü sağlarken, parlama önleyici malzeme ile kaplanmış olması da çevre aydınlatmaları karşısında ekran görünürlüğünü maksimize ediyor.

Dell G15 5510 Dizüstü Bilgisayarını Satın Almak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Ekranın altında geniş bir klavye bizleri karşılıyor. Klavyede numerik tuş takımının yer alması kullanımda avantaj sağlarken, klavyenin turuncu renkle renklendirilmiş olması da laptop'ın tasarım yönünü kuvvetlendiriyor. Bu arada laptop'ın genel tasarımı gerçekten de güzel görünüyor. Dell'in Alienware dizüstü bilgisayar serisinden ilham alınarak tasarlanan G15 5510, öte yandan termal tasarımıyla da Alienware'i rol model alıyor. Klavyenin hemen üzerinde ve G15'in altında çift hava girişinin yer alması, optimum soğutma ve ısı dağıtımı sağlamak için laptop'ın iç yüzeyindeki bakır borular üzerindeki hava akışını en üst düzeye çıkartarak, yanlarda ve arkada bulunan 4 havalandırma kanalından dışarı atılmasını sağlıyor. Unutmayın ki, bir dizüstü bilgisayar satın alırken teknik özellikleri kadar termal tasarımı da mühim. O nedenle G15 5510 bu anlamda iyi bir model olarak öne çıkıyor.

Dell G15 5510'un teknik kadrosuna geldiğmizde, segmentine gayet uygun ölçüde çözümlere yer verildiğini görüyoruz. Laptop, Intel Core i5-10200H işlemciden güç sağlıyor. 4 fiziksel çekirdekli 8 izlekli bu işlemci, 2.40 GHz taban frekansta çalışırken, yük altına girdiğinde 4.10 GHz frekansına kadar performans artışı gösterebiliyor. Bu da oyunlarda olduğu kadar, performans gerektiren program ve uygulamalar için ideal bir değer. Her ne kadar oyun dendiğinde akla elbette Core i7 ve hatta Core i9 işlemciler gelse de, fiyat/performans dengesinde Core i5 gayet iyi bir seçenek. Daha düşük güç tüketimi ile verimlilik anlamında da gayet tercih edilebilir. O nedenle bu konuda aklınızda soru işareti olmasın.

Laptop'ta bulunan ekran kartı da başta da söylediğimiz gibi 4 GB kapasiteli GDDR6 belleklerden güç alan NVIDIA GeForce GTX 1650. GTX 1650 ekran kartı elbette ultra grafik detaylarında çok yüksek performans beklentisi içine gireceğiniz bir ekran kartı olmamalı. Fakat yüksek grafik ayarlarında pek çok oyunu ki, bunlar arasında son dönemin popüler oyunları için de iyi bir performans almanızı sağlayacak bir kart. Öyle ki, laptop'ı test ettiğimiz oyunlardan BattleField V'te 60 fps'in üzerinde sonuçlar üretiyor.

Dell G15 5510 Dizüstü Bilgisayarını Satın Almak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Öte yandan Valorant'ta da yine yüksek grafik ayarlarında 110 fps'lik sonuç üretmeyi başaran laptop, böylece oyunlarda beklentileri karşılayacak seviyede davranabiliyor. Hatta grafik ayarlarında birtakım düzenlemelerle Death Stranding'te 80 fps, Cyberpunk 2077'de 50 fps, Far Cry New Down'da ise 75 fps'lik sonuçları yakalayabiliyorsunuz. Bu anlamda segmenti için gayet iyi bir dengede durduğunu söyleyebiliriz.

Dell G15 5510'un teknik kadrosunda ayrıca 8 GB kapasiteli ve 2933 MHz frekansında çalışan RAM modülü yer alıyor. Depolama alanı da 512 GB kapasiteli PCIe NVMe SSD'ye emanet edilmiş. Böylece paketi tamamlayan laptop'ta oyunculara özel olarak Game Shift teknolojisi de yer alıyor. FN + Game Shift tuşlarına basarak etkinleştirilebilen Game Shift, Alienware Comman Center içindeki dinamik performans modunu tetikliyor ve böylece turbo modu devreye giriyor. Bu komut işlemci gücünü artırırken, aynı zamanda laptop'ın daha serin kalmasını sağlamak adına fanların hızını da en üst düzeye çıkartıyor.

Özetle

Evet, toparlayacak olursak Dell G15 5510, gayet dengeli bir oyuncu bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor. GTX 1650 ekran kartı Intel Core i5-10200H işlemci ile birlikte iyi bir teknik altyapıya sahip olan laptop, 15.6 inç büyüklüğünde ve 120Hz tazeleme hızındaki ekranıyla da bunu pekiştiriyor. Eğer şu sıralar oyun amaçlı iyi bir dizüstü bilgisayarı arıyor ve bütçenizi idareli kullanmanız gerekiyorsa tercih edebilirsiniz.

Dell G15 5510 Dizüstü Bilgisayarını Satın Almak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Dell G15 5510
Ürün Markası Dell
CHIP Online Notu
90
USB 3.2 1 adet
HDMI 2.0 1 adet
Genel
İşletim SistemiWindows 10 Home
İşlemciIntel i5-10200H
İşlemci Hızı2 GHz
Çekirdek Sayısı4
Ekran ve Grafik
Ekran15.6 inç
Çözünürlük1920 x 1200 px
Grafik İşlemciNVIDIA GeForce GTX 1650
Grafik Kapasitesi4 GB GDDR6
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM)8 GB
SSD512 GB
Optik SürücüYok
Bağlantılar
USB 2.02
HDMIYok
DisplayPortYok
VGAYok
EthernetVar
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ax
Kart OkuyucuVar