Google Chromecast incelemesi 35 dolarlık Chromecast, Apple TV'yi yener mi?

Google, medya cihazlarındaki başarısızlığını uygun fiyatlı Chromecast ile yenebilecek mi?

CHIP Test Merkezi Zeynel A. Öztürk
CHIP ONLINE Notu
85
  • iOS, Mac ve PC'lerle çalışıyor
  • Kolay kurulum
  • Android'i TV'ye yansıtma
  • En ucuz medya adaptörü
  • Tek desteklenen tarayıcı Chrome
  • Uygulamalar şimdilik yetersiz
  • Windows Phone desteği yok
  • Mirroring sadece tarayıcıda destekleniyor

Google'ın 35 dolarlık, büyük bir USB belleği boyutundaki yeni akış cihazı Chromecast, herhangi bir televizyonu HDMI üzerinden bir içerik merkezine dönüştürebiliyor.

Chromecast, Apple TV ve Roku'ya rakip olabilir ancak bazı alanlarda gelişmesi gerekiyor. Cihaz, 35 dolarlık çok düşük bir fiyatla satışa sunulsa da desteklediği uygulama sayısı oldukça kısıtlı. Chromecast'i incelediğimiz sırada sunulan 6 uygulamadan 5'i, Google'ın kendisi tarafından geliştirilmişti.

Chromecast şu an YouTube, Google Play Music, Google Play Movies & TV, Chrome web tarayıcısı mirroring eklentisi ve üçüncü parti tek uygulama olan Netflix ile geliyor. Medya şirketleri, uygulamalarının yakın zamanda hazır olacağını söylüyorlar. Beklenen uygulamalar arasında Pandora, Hulu Plus ve HBO Go bulunuyor. Ancak Google Play'in müzik ve film hizmetleri dahil birçok akış hizmetinin Türkiye'ye hizmet vermediğini hatırlatalım. Dolayısıyla bu durum, Chromecast'in yeteneklerini bizler için önemli ölçüde kısıtlıyor.

Google'ın oturma odanızı ele geçirmek için üçüncü girişimi olan Chromecast, seleflerindeki sorunların çoğuyla beraber geliyor. Örneğin bir önceki Nexus Q da uygulama kısıtlı bir uygulama sayısına sahipti. Android 3.0 tabanlı Google TV'de ise farklı akış sorunları vardı, üstelik fiyatı da pahalıydı.

Ucuz ancak Türkiye'de satılmıyor

Ucuz ancak Türkiye'de satılmıyor

Chromecast, son derece ucuz fiyatıyla ona ulaşmanızı kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda kolayca çalışır hale getirilebiliyor. Ancak Google Play üzerinden satılan cihazı şu an Türkiye'de satın almanız (henüz) mümkün değil. Televizyonunuza HDMI kablosu bağlayabiliyorsanız, Chromecast'i kullanabilirsiniz. Her şey bu kadar basit.

Bunların hepsi tabi ki bir Chromecast satın almayı düşünenler için iyi haberler. Ancak cihaz, Apple TV ve benzer akış kutularının yıllardır çektiği sorunun aynısına sahip: uygulama yelpazesi yeterince geniş değil. Chromecast'teki uygulamaların önümüzdeki aylarda rakiplerine fark atma ihtimali düşük görünüyor.

Belki de bu nedenle Chromecast, Google'ın geleceğe yönelik TV planları için medya şirketleriyle anlaşmak üzere gerçekleştirdiği iddia edilen bir deney olarak kalacak. Google'ın geçmişte bu alanda başarısız olduğunu biliyoruz. Aynı başarısızlığın tekrarlanmaması için bizce bir neden yok.

Yine de Chromecast, ihtiyaçlarınıza göre satın alıp TV'nize takmaya değebilecek ucuz bir deney. Ve verdiğiniz bu paraya değebilir de.

Tasarım ve arayüz

Tasarım ve arayüz

Chromecast, büyük bir USB belleğiyle karıştırabileceğiniz kadar küçük. Sadece biraz daha ağır. Bu, Chromecast'i Apple TV ve Google TV'li kutulardan ayırt eden önemli bir yön. Bu tür cihazlar, çoğu kullanıcının ne işe yaradığını bilmediği komponent, S/PDIF, Ethernet, çoklu HDMI bağlantılarıyla dolular. Chromecast'in üzerindeyse herhangi bir HDMI portu yok, tek yaptığınız onu TV'nizin HDMI portuna takmak.

Yani Chromecast'i kurmak için kablolarla uğraşmanıza, neyi nereye takacağınızı düşünmenize hiç gerek olmayacak. Cihazın tasarımı birçok TV'yle de uyumlu. Google, Chromecast'i TV'nizin arkasında veya kenarında önden görünmeyecek biçimde tasarlamış. Ancak görünse bile siyah rengi ve renksiz Chrome logosu, TV'nizin tasarımıyla uyum sağlıyor. Bizce Google, Chromecast'e renkli bir Chrome logosu eklemeyerek doğru bir seçim yapmış.

Chromecast'in güç ihtiyacını karşılamak ise TV'nizin yaşına göre biraz daha karışık bir iş halini alabilir. Chromecast'in arka tarafında yer alan micro USB portunu ona güç sağlamak için kullanıyorsunuz. Modern TV'lerde sorun yaşamayacaksınız, zira USB portları genellikle HDMI'ın hemen yanında bulunuyor. Ancak birçok evde hala USB'siz LCD TV var.

USB girişi olmayan TV'leri de hesaba katan Google, kutuya 1.5 metrelik bir micro USB - USB dönüştürücü kablosu ve bir USB güç adaptörü eklemiş. Ancak TV'nizde USB portu yoksa ve en yakın elektrik prizine 1.5 metreden uzaksanız, Chromecast'in anında hizmet verme özelliği sizin için pek geçerli olmayacak.

Bunun yanında 72 mm x 35 mm x 12 mm boyutlarındaki 34 gramlık Chromecast'i TV'nizin arkasına sığdırmayı başaramazsanız, kutudan çıkan HDMI uzatma kablosunu kullanabiliyorsunuz.

Chromecast'in yazılımsal kurulumu ise çok kolay. Tüm yapmanız gereken, laptop'unuzda, tabletinizde veya akıllı cebinizde Chromecast'in "getting started" sayfasını ziyaret etmek; bir yazılım yüklemek ve cihazınızı Wi-Fi ağınıza bağlamak.

Chrome web tarayıcınızın sekmesini Chromecast'li TV'nize yansıtmak üzere bir tarayıcı eklentisi de mevcut. Sadece PC'lerde kullanabileceğiniz bu yazılım, şu an için Chromecast'in en değerli öğesi.

İçerik ve performans

İçerik ve performans

Android kullanıcıları Chromecast'la beraber nihayet cep ve tabletlerinden TV'ye akış yapabilme seçeneğine kavuşuyorlar. Aynı Apple'ın Airplay ile yaptığı gibi. Daha da iyisi Chromecast, sadece Android'li cihazları değil iOS'u Mac'i ve Windows PC'lerini de destekliyor.

YouTube, Netflix, Google Play Music ve Google Play Movies & TV gibi uygulamaların sağ üst tarafında yer alan "Cast" düğmesi ile içeriği TV'nize yansıtabiliyorsunuz. Aynısı, PC'nize yüklediğiniz Chrome eklentisi için de geçerli. Ancak mobil cihazlardaki Chrome'u TV ekranınıza yansıtmanız mümkün değil.

"Cast" düğmesine dokunduğunuzda video ve se, Chromecast'e gönderiliyor. Airplay'in aksine Chromecast'e akış yapmaya başladıktan sonra uygulamayı kapatıp cihazınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Chromecast'i bazı durumlarda ikinci ekranınız olarak da kullanabiliyorsunuz. Örneğin Gmail sekmeniz veya Twitter beslemeniz ekrana yansıtılırken bilgisayarınızda internette dolaşmaya devam edebiliyorsunuz. Ancak bunu ikinci bir çalışma ekranı olarak düşünmeyin; ikinci ekran sadece izlemenize yarayacak ek bir ekran. Bunun nedeni Google'ın, fareyi büyük ekranda göstermemesi. Dahası fare gösterilse bile bilgisayar ile TV arasında rahatlıkla fark edilen, 2 saniyelik bir gecikme var.

İçerik ve performans - II

Gecikme demişken, Chromecast'teki gecikmenin Airplay'e göre çok daha tutarlı olduğunu söyleyelim. Airplay'deki gecikmenin uzayıp kısalması, bazı kullanıcılar için videonun kesik kesik oynaması gibi bir soruna yol açtığı biliniyor.

Google, kutudan çıkan HDMI uzatma kablosunun Wi-Fi sinyal alışını güçlendireceğini söylüyor. Ancak Chromecast'i direkt olarak TV'mize taktığımız testimizde herhangi bir bağlantı sorunu yaşamadık.

Chromecast'in Airplay mirroring'in gerisinde kaldığı alan ise Chromecast'in web tarayıcısı eklentisinin tarayıcı tabanlı olması. Word, Photoshop veya tarayıcı dışındaki herhangi bir programı ekrana yansıtma olanağınız yok. Chromecast, Airplay gibi görüntüyü TV'ye yansıtmanızı sağlayacak sistem çapında bir menü çubuğu sunmuyor.

Chromecast, taşınabilir yapısı sayesinde onu yanınıza almanıza örneğin iş yerinde sunum yapmanıza izin veriyor. Apple TV'nin aksine herhangi bir güç kablosu, HDMI kablosu taşımanıza gerek yok.

Özetle

Chromecast, rakip akış hizmetlerine göre uygun fiyatlı, kullanımı kolay bir çözüm. Cihaz YouTube ve Türkiye'ye hizmet vermeyen Netflix içeriğini sorunsuzca oynatabildiği gibi, Play Music ve Google Play Movies & TV'yi nihayet web tarayıcısı ve mobil cihazların dışına çıkarıyor. Bununla birlikte küçük HDMI aparatı, çok büyük bir yenilik sunmuyor.

Chromecast'in başarısında en çok içerik sağlayıcılarının vadettiği uygulamaların gelişi rol oynayacak. Google ve Apple'ın platformlarını geliştiricilere açması halinde iki akış cihazı da oturma odaları için yarışabilir.

Bunun yanında Türkiye'de henüz satışa sunulmuyor olması ve onu bir biçimde satın alsanız dahi Netflix gibi bazı akış hizmetlerinin ABD dışına hizmet vermemesi, aynı biçimde Google Play'in müzik ve film hizmetlerinin de Türkiye'ye kapalı olması Chromecast'in bizler için önemli dezavantajlarından.

Google Chromecast Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Google Chromecast
Ürün Türü Medya Oynatıcı
CHIP Online Notu 85
Üretici Google
Teknik Detaylar
Renk Siyah
HDMI çıkışı 1
Wi-Fi Var
Entegre Wi-Fi desteği 802.11b, 802.11g, 802.11n
Uygulama desteği YouTube, Netflix...
USB 1

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Google Windows Phone desteği verseydi şaşırırdım zaten... Microsoft'un eski Microsoft olmaması için her şeyi yapıyorlar da bu bile Microsoft'u durdurmak için yeterli olmayacak.

saçma reader tv alırım daha iyi :D

Aynı fiyattaki (35$) Raspberry Pi model b rev2 çok daha fonksiyonel ve isterseniz raspberry pi'yi hem chromecast hem de airplay alıcısı olarak kullanabiliyorsunuz. Tabi mediacenter ve desktop olarak kullanma özelliğini da unutmamak lazım. Türkiye de bir sürü sitede satılıyor (robotistan, gittigidiyor vb.) ve işletim sistemini istediğiniz gibi modifiye edebiliyorsunuz. Yani chromecast için bu kadar bekleyeceğinize bir Raspberry Pi almak çok daha avantajlı bence. (Şahsen Raspberry Pi kullanıyorum.)

@26 Ağustos 2013 11:09 raspberry pi bir çok kişi tarafından bağenimemekte(kullanım açısından) windows 1.sıraya oturdu :D ama linux alıcak diyenler var bence pi gereksiz ama yazılım öğrenmek isteyene robot yapmak isteyene en uygun cihaz ama ben windowscuyum linuxu en fazla sanal makinede ubuntu kullandım ama genede çok iyi linuxcuyum çünkü hergün android kullanıom :D

USB girişi olan ucuz tabletlerde aynı işi görücektir.

@26 Ağustos 2013 14:58 bencede oblionun(reklam değil) usb modelleri falan var onlar 100-200 tl android ama chromecast a para yatırmaya deymez

Bence chromecast türkiyede satışa sunulsa fazla talefp olacağını düşünmüyorum kısıtlı kullanımı olan bir cihazı bizim ülkemiz pek istemez fakat piyasada böyle ürünler var onlardan tavsiye ederim

iyi ! Max_Real Qnx

lüzumsuzluk abidesi.....

Bence çöplük hiçbir işe yaramıyor.

hdmi girişi olup smart olmayan tvler için yakında vazgeçilmez olucak çünkü Türk insanı akıllıdır ve para saçmaz evinde varsa Hd tvsi gider buna cüzi bi miktar öder ahanda youtube yakındada filmlerde gelcek youtubea ozmn görürüz burda luzumsüz diyenlere

Bu cihazda uydu özelliği varmı

@04 Eylül 2013 11:27 bu uydu alıcısı değil bu telefona yüklenen chrome cast uygulaması ve destekleyen android uygulamalarını bir tuşla tv ye aktaran cihaz

Ürünü aldım çalışmıyor

ürünü başarısız görenlere tek bir yorumum var. google gibi 400 milyar değerindeki bir şirket bu ürünün luzumlu veya luzumsuz olmadığını düşünmedenmi üretti.:D ürün harika kesinlikle çığır açacak bir ürün

@12 Eyl 2013 14:06 sony betamaxı ürettiğinde de aynısını demişlerdi. tarih oldu betamax. şimdi de aynısı chromecaste olacak. seneye gel oku bu yorumumu.

@12 Eylül 2013 14:06 apple tv ezer bunu A8 İşlemci 32 gb depolama

Arkadaşlar bu ürün chrome tarayıcı üzerinden görüntü aktarımı yapabiliyor değilmi?_

@08 Eki 2013 16:49 Evet, seçtiğiniz Chrome sekmesini ekrana yansıtabiliyor.

google aldı başını gitti artık yakın zamanda robot dünyasınada el atmış. Bir robot firmasını satın almış

nasil bir sey bu HDMI kablosu gibi mi ?

@15 Mayıs 2014 00:18 çalışma mantığını söylüyüm telefonu ve chromecastı(televizyona takmayı unutma) wifi ye bağlıcaksın telefondan destek veren uygulamadan(Youtube vs.) biyere bascaksın izlediğin film gelicek tv ye ama onu chromecast izletecek sen sadece neyi aktaracağını seçiyosun chrome castın içindeki cpu bellek gibi şeyler chrome castta çalışıyo bunun sayesinde çocuklar youtubeden film aç kendin film izle en kısacası telefondan biraz bağımsız çalışıyor(kendisi çalıştırıyor vidyoyu)

Sacmaligin daniskasi alin hdmi kaplo tapletinize takin acin filim izleyin daha iyi.

@16 Ağu 2014 15:52 mal insan , önce kelimelerin nasıl yazıldığını öğren.

@01 Eki 2014 11:00 arkadasim neden yayinlamiyorsun adam bana hakaret etmis onu yayinliyorsun olmuyor ama ayip ediyorsun illa sanami kufur edeyim

android için google play de bir sürü uygulama var zaten mühim olan windows wp için uygulamaları. windows xp için bulabildiğim sadece vget dlna konrolve uzantısı vget vidyo download başka biruygulama bulamadım. google play de allcast uygulaması bütün vidyoları smart tv ye yüklüyor. windows xp uygulamasını arıyorum.

bende mevcut aldım kullanıyorum.. calışması ve işlevi guzel fakat her nett değişikliğinde yeniden yapılandırıp kurmak işin ızdıraplı tarafı.. selamlar..

Arkadaşlar bir APPLE TV kullanıcısı olarak diyebilirim ki ürün APPLE TV'ye nazaran daha kullanışlı her iki ürünüde kullanma şansım oldu doğrusu. Ancak CROMECAST in biraz eksileri var. Nedir derseniz buffer olayı çok az özelikle ülkemizde internet üzerinden filim seyrederken çok sık kesilmeler meydana gelebiliyor oysaki apple TV'de bu olay daha az (ben aynı filmi aynı site üzerinden iki cihazla da seyrettim) Chrome'un artısı her bilgisayarda çalışıyor yani ekran görüntüsü ister mac ister pc olsun sorunsuz çalışıyor. Prezantasyon yada exel ekranını direkt olarak yansıtmanız çok kolay. APPLE TV de sadece MAC kullanıyorsanız ekranı tam olarak yansıtma şansınız var PC'de böyle bir şey olmuyor sadece ITUNES üzerinden müzik çalıp fotoğraf görebiliyorsunuz. Fiyat olarak da baktığınızda biri 179 UDS diğeri 35 USD Şahsi fikrim bir apple tv kullanıcısı olarak CRHOMCAST alın derim. Sözlerimi bir ata sözü ile sonladırmak isterim. EY CAN, KİMSEYİ KIRMA ! SÖZDEN AĞIRI YOKTUR. BEDEN ÇOK YÜK KALDIRIR AMA GÖNÜL HER SÖZÜ KALDIRAMAZ. Hz. Mevlana

Online dizi sitelerinden 480 veya 720p dizi izlemek istiyorum. Televizyonum lcd. YouTube yetersiz. Hangi kablosuz goruntu aktarici bana uygun yardımcı olurmusunuz. Hdmi kablom var fakat zahmetli

Merhaba, Görüntü ile birlikte sesi de aktarıyor mu? Yani aktardığımız videonun sesini TV hoparlöründen duyabiliyor muyuz? Teşekkürler..

@31 Mayıs 2016 14:23 Ürünü aldım. Kendi sorduğum soruyu kendim yanıtlayayım; Evet sesi de TV'nin hoparlöründen duyabiliyoruz. TV kumandası ile kısıp açabiliyoruz. Youtube videolarının aktarımında gayet başarılı. Web Video Caster (Android) uygulaması ile indirmeden film izlediğimiz sitelerden film aktarımı yapabildik. Youtube kadar kaliteli ve hızlı olmasa da hiç fena değil.

Cromecast 2 aldım bence gayet güzel telefonun tablet PC yada laptopunuzu TVye direkt olarak yansıtıp video film resimleri yansıtıp hiç takılmadan sesli ve görüntülü olarak izleyip oyun da oynayabilirsiniz sadece araba yarışı gibi çok hareketli oyunlarda takılma oluyor

chromecast 2 aldım fakat sürekli bağlantı kopuyor. neden olabilir acaba

Sen de yorum yaz